TMSF kararnamesinde bakanların imza şaşkınlığı

TMSF kararnamesinde bakanların imza şaşkınlığı

Ankara kulisi

TMSF kararnamesinde bakanların imza şaşkınlığı

AHMET ERHAN ÇELİK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurulu'nun doğum sürecini "butlan" kelimesiyle tanımlamak acaba hakkaniyetli olur mu? Butlan, Arapça kökenli bir sözcük; Türkçe'de tam karşılığı yok ama "batıl olma durumu" diye tanımlanabilir. Hukuktaki kullanımı "hükümsüzlük, yanlışlık" gibi kelimelere denk düşüyor.
Geçen hafta Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği TMSF Kurulu atama kararnamesi ile butlan kelimesini neden bir arada düşündüğümüzü basında yer almayan "detay bilgiler" ışığında okurun değerlendirmesine bırakmayı istiyoruz. (Bu arada bir hatırlatma yapalım. Başkanlık makamına atama konusu hayli tartışma yaratan TMSF'de bu makama Al Baraka Türk kökenli Ahmet Ertürk'ün atanmasına ilişkin kararname onay bekliyor.)
 • TMSF Kurulu'na girebilecek isimler Devlet Bakanları Abdüllatif Şener, Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Nazım Ekren tarafından belirlendi. Başbakan listeye son şeklini verdi.
 • Erdoğan, TMSF başkan adayı Abdullah Soydaş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin'i, Başbakanlık konutunda kabul ederek bir süre görüştü. Soydaş'ın bizzat BDDK Başkanı tarafından Başbakan'a "arz edilmesi" atama konusunda rahatlığın kanıtı kabul edildi.
 • Kulağımıza gelenlere göre, Başbakan henüz aday başkan sıfatını taşıyan Soydaş'a, "Çukurova Grubu'nun 6.2 milyar dolarlık borucunu yeniden yapılandırma konusunda ne düşünüyorsunuz" diye sordu. Soydaş'ın ne yanıt verdiğini henüz öğrenemedik.
 • Kararname, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. İmzaların tamamlandığı ve kararnamenin Köşk'e gönderildiğini Bakan Şener açıkladı.
 • Milliyet, Soydaş'ın İnterbank'tan dolayı hakkındaki 715 trilyon liralık mali sorumluluk davasından yargılandığını ve TMSF yetkilerini kullanamayacağını yazdı. Milliyet'in manşete taşıdığı haber Hükümette sıkıntı yarattı. Kararnamenin karar sürecinde yer alan bakanlar "Kararnamenin Köşk'ten dönmesini bekliyoruz" diye bilgi verdiler.
 • Karar sürecinde yer almayan bakanların tepkileri ise ilginç oldu. Kimi bakan 7 üyeden oluşan TMSF Kurulu için "Benim imzaladığım kararnamede 3 - 4 isim vardı" dedi, kimi bakan "Ben şu ismi hatırlamıyorum" diye konuştu. Şener, hükümetteki durumu TRT'de katıldığı bir programda "Hükümet bazı şeyleri yanlış yapmış olabilir" şeklinde özetledi.
 • Cumhurbaşkanı Sezer bizzat Soydaş ile üye adayı Ahmet Battal'ın adını vererek 6 gün gibi kısa bir süre içinde atama kararnamesini veto etti. Belki dikkatlerden kaçmıştır, Cumhurbaşkanı'nın vetoyu ve veto gerekçesini açıklama zorunluluğu bulunmuyor.

 • Hükümetin 11 milyar dolarlık batık banka alacağını tahsil etmekle yetkilendireceği yeni TMSF üyelerinin yalnızca adlarını değil tespit yöntemini de öğrenmeyi merakla bekliyoruz.

  BP'nin ilginç raporu
  Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın lider yatırımcısı BP, hattın gidişatını değerlendirmek için geçen yıl başında bağımsız bir kurul oluşturdu. Doğrudan Yönetim Kurulu Başkanı Lord John Brown'a rapor vermekle görevlendirilen kurul, 11 ay boyunca inşaat sahasında incelemeler yaptı, 100'den fazla yetkiliyle görüştü. Kurul 2003 Aralık ayında 157 sayfa tutan bir rapor hazırladı. Raporda hat boyunca görevli olan güvenlik güçlerine karşı "insan hakları ihlallerinden" dolayı ağır eleştiriler yer aldı.
  Raporda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın son "İnsan hakları raporuna" da atıfta bulunuldu. "İddia ediliyor" şeklindeki rapor ifadelerini yorumsuz olarak aynen aktarıyoruz:
  - Jandarma, tutuklulara işkence ve gözaltında kayıp iddialarıyla suçlanıyor.
  - Keyfi gözaltı ve tutuklamalar yapılıyor. Şüpheli bir ölümden Jandarma sorumlu tutuluyor.
  - Yerel seçimlerde köylüler üzerinde baskı kuruluyor.

  Finans belediyeciliği
  Ankara'nın bulvarlarında Çankaya Belediyesi'ne ait "Hayatınızı kolaylaştırıyoruz" diye bir slogan okunuyor. Sloganın anlamını araştırdığımızda karşımıza bizim "finans belediyeciliği" adını verdiğimiz yeni yönetim mantığının ilk ipuçları çıktı.
  Gündüzleri 2 milyon insana hizmet veren Çankaya Belediyesi şubat ortasından itibaren Çankayalılara bir kredi kartı dağıtmayı planlıyor. "Çankayalı kart" adı verilen kredi kartı, çevre - temizlik vergilerinin ödenmesinde ve indirimli alışveriş yapılmasında kullanılacak.
  Projenin koordinatörlüğünü Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Işık üstlenmiş durumda. Işık'ın verdiği bilgiye göre aracı banka çevre temizlik vergilerini mudileri adına öderken, vergi mükelleflerinden tahsilat bir ay sonra yapılacak. Banka yeni mudi kazanacak, nakit akımı büyürken kar elde edecek.
  Öte yandan banka yaptığı cirodan belediyeye pay aktaracak. Banka cirosunun binde yarımı başarılı ama yoksul öğrencilere burs olarak dağıtılacak. Kredi kartının ilk aşamada 50 bin kişi tarafından kullanılacağı, belediyenin de aracılık payından ayda 10 milyar lira civarında gelir sağlayacağı öngörülüyor Kart sahipleri vergilerini kredilendirirken, belediyenin anlaşma yaptığı mağaza ve süper marketlerden yüzde 5 - 10 oranında indirimli alışveriş yapabilecek.
  Yerel yönetimle yurttaşlar arasındaki ilişki 90'lı yıllarda "müteahhit belediyeciliği" temelinde kuruldu. Önümüzdeki yerel seçimlere doğru bu temelin çatladığı anlaşılıyor.

  Devam notları
  Geçen hafta Merkez Bankası Başkanı'nın IMF İcra Direktörleri Kurulu tutanaklarını okuyamadığını, çünkü bu tutanakların yalnızca Devlet Bakanı Ali Babacan ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı'ya verildiğini yazmıştık. Bürokrasiden gelen tepkilere göre Babacan IMF 7'inci gözden geçirme görüşmelerini de "kozmik" seviyede tuttu. Yani Hazine'de 'İlgili müsteşar yardımcısı' altında ünvan taşıyan bürokratlardan hiçbiri IMF görüşmelerine giremedi.

  21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber