"Yeni ekonomi tek başına olmuyor"

Sezen Aksu, telif alınca şaşırmış

Kısaltılmışı AMVG olan A Mobile Ventures Group'un adı yabancı bir şirket olduğunu düşündürüyor ama değil. Aslında onlar kendilerine 'Mobil Girişimciler Grubu' diyorlar. Şirket İstanbul merkezli. Yaklaşık birbuçuk yıl önce kurulan şirketin kuruluş amacı, yurtiçi ve yurtdışında mobil teknoloji ve yeni ekonomi alanlarınında uluslararası ortaklarla yeni projeler geliştirmek...
AMVG, şu ana kadar toplam üç projeye imza attı. Bu projeler hem internet hem de cep telefonu pazarlarını kapsıyor. Logizmo.com, logo - melodi, Aerodeon, mobil iş ve mobil pazarlama, en yeni proje indirix.com ise internet ve cep telefonu tabanlı açık eksiltme firması olarak yoluna devam ediyor.

İşten ayrılıp, şirket kurdular
AMVG'nin kurucu ortakları Burçin Ergünt ve Alptekin Derinkök. Ergünt 2.5 yıl, Derinkök ise 6 yıl süreyle Turkcell'de çalışmış. Bundan 2.5 yıl önce Turkcell'deki işlerinden ayrılan ikili, AMVG firmasını kurup, tam bir yıl boyunca sermaye arayışı ve iş geliştirme çalışmalarının ardından, ilk proje olarak logizmo.com'u faaliyete geçirmişler.
logizmo.com, internet ve cep telefonları üzerinde faaliyet gösteren bir logo - melodi yükleme merkezi. Bu isim aslında yeni değil. AMVG, Almanya'da yine bu alanda faaliyet gösteren logizmo firması ile anlaşıp, Türkiye'deki lisans haklarını da içeren özel bir anlaşma yaparak işe başlamış. Türkiye'de bu alanda ilk olma özelliğine de sahip olan firma, rakip sayısı 17'ye ulaşmasına rağmen, pazardaki konumunu sürdürmeye devam ediyor.
Logo - melodi pazarının, kötümser tahminlere göre 2003 yılında 600 milyon dolarlık hacime ulaşması bekleniyor. 2004 yılı tahmini ise 4 milyar dolar. Alptekin Derinkök, pazarla ilgili gelecek projeksiyonlarının, ve öngörülen rakamların geleceğe umutla bakmalarını sağladığını söylüyor.

Yabancı ortaklarla çalışıyorlar
AMVG'nin bir diğer projesi olan Aerodeon ise, aynen logizmo.com örneğinde olduğu gibi, yabancı bir ortaklığı kapsıyor. Bu kez de logizmo.com benzeri bir ortaklık anlaşmasıyla İngiliz kökenli Aerodeon firmasıyla anlaşma yapmışlar.
Aerodeon, mobil pazarlamada hayli gelişmiş bir pazar olan İngiltere'de bu alanın lideri. 2001 yılında Londra merkezli kurulan firma, bugüne kadar 200'e yakın mobil pazarlama projesinde dev firmalarla çalışmış. Aerodeon'un Türkiye'deki lisans haklarını satın alan AMVG ise, son günlerde farklı projelerle adını duyurmaya başladı bile. Firma, Türkiye'de başarılı geçen bir Efes Pilsen kampanyasının ardından, şimdilerde İstanbul'da Kırıntı ve Sushico gibi popüler restoranlarda devam eden 'Smart' kampanyasına imza attılar. AMVG'nin en son projesi ise indirix.com. Henüz emekleme aşamasında. İnternette kurulan bu site açık artırma sisteminin tam tersi açık eksiltme mantığı üzerinden çalışıyor. Ve yine cep telefonları üzerinden. Bu kez hiçbir yabancı ortak yok. Proje tamamıyla Türkiye'de geliştirildi.

Bu işi yapmaya karar verdiklerinde pek çok farklı proje üzerinde kafa yorduklarını söyleyen Ergünt ve Derinkök ikilisi, tamamıyla yeni ekonomi mantığıyla çalışan bir şirket kurmayı bile düşünmüşler. Ancak o dönemde birkaç proje hariç, çoğu yeni ekonomi projesinin başarısız olduğunu görüp buna göre hareket ettiklerini söyleyen Ergünt, "Bizce yeni ekonomideki sorun, son kullanıcının ödeme safhasında oluşuyor. Çoğu içerik çok iyi ve kaliteli şekilde yaratılmasına karşın, son kullanıcılara ödeme yolları bir türlü oturtulamadı. Ancak mobil dünyada böyle bir sorun yok. Hatta mobil teknolojilerde en önemli avantajda sanırım bu. Yani tahsilat çok kolay" diyor.

logizmo.com kendi yarattığı logo ve anonim melodiler dışında kullanılan tüm eserlerin telif haklarını ödüyor. Türkiye'de henüz pek rastlanmayan ve oldukça sorun olan telif haklarının ödenmesinde oldukça hassas olan firma, telif haklarıyla ilgili çalışmayı yapmasının ardından ilk olarak Sezen Aksu ile anlaşmış. Burçin Ergünt, başlangıçta Sezen Aksu'nun hiç tepki göstermeyip anlaşmayı kabul ettiğini, bir süre sonra hesabına teliflerin yatmasının ardından, kendilerini arayarak oldukça şaşırdığını itiraf ettiğini anlatıyor. Firma, Tarkan, Teoman gibi sanatçıların yanı sıra Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi futbol kulüplerine de telif ödüyor.

Logizmo.com, ayda ortalama 1.5 milyon logo - melodi gönderimi yapıyor. Sadece Tarkan'ın 'Dudu' melodisini, 1 milyon kişi telefonuna yüklemiş. Logizmo.com'un internet sitesine üye olmanın ise bazı avantajları var. Siteye üye olanlar, yaratıcılığını kullanarak kendi logolarını yaratabiliyor. Hatta üyeler, yarattıkları bu logoları, sitenin kullanımına açarsa, puan kazanıp, ödül kazanma fırsatını yakalıyorlar.
Sitede, en fazla talep gören melodi, Tarkan'ın 'Dudu'su, logo ise 'bir çift göz'. Logizmo.com'un yöneticisi Aktuğ Birinci, bu işe ilk başladıklarından bu yana dönemsel olarak futbol klubü amblemleri ve aşk temalı logolar ön plana çıksa da, 'bir çift göz'ün her zaman en çok tercih edilen logo olduğunu söylüyor.

Mobil teknoloji imaj peşinde
Nokia, geçtiğimiz hafta "imaj aksesuarları" adını verdiği yeni ürün grubunu tanıttı. Yeni seri, Madalyon I, II ve Nokia Kaleydoskop'tan oluşuyor. Madalyonlar taşınmak, giyilmek ve kullanıcının stilini yansıtmak amacıyla tasarlanmış. Yeni ürünler ile görüntüler, kızılötesi ile bilgisayar veya cep telefonundan kablosuz olarak gönderilebilir. Bu cihazlar arasındaki Kaleydoskop I, kullanıcıların dijital görüntüleri cihaza yükleyip saklamasını sağlıyor. Yüksek çözünürlükte ekran, kızılötesi bağlantı ve görüntü aktarımı özelliğine sahip Kaleydoskop I, kullanıcılara yakınları ile dijital görüntüleri paylaşma imkânı sağlıyor. Bu ürün, kızılötesi bağlantı ya da hafıza kartı yoluyla görüntüleri yükleyebilir. İmaj aksesuvarları 2004 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkarılacak. www.nokia.com

50 bin saatlik ışık ömrü var
Sharp firmasının piyasaya çıkardığı LCD serisi monitörler arasında yer alan LL - T162Q modeli, 16 inç ekrana sahip. 16.7 milyon renk destekli renkli ekranı sayesinde oldukça yüksek kalitede görüntü alınabilen ürün, 50 bin saatlik arka ışık ömrü ile dikkat çekiyor. Türkiye'ye Sharp'ın distrübütörü Mitasan tarafından getirilen yeni model monitörün diğer özellikleri arasında şunlar var: Yansımasız ekran, renk yönetim fonksiyonu, stereo speakers, 400:1 yüksek kontrast. www.mitasan.com

Romar'dan 'ofis' yüklü el bilgisayarı
Romar firması, hem cep telefonu hem de el bilgisayarı özelliklerine sahip ROMMY P603'ü Türkiye'de piyasaya çıkardı. İnce tasarımı, genişletilebilir kapasite özelliğine sahip yeni model ürün, 206 Mhz Intel StrongArm işlemciye sahip. ROMMY P603'te 64 MB'lık SDRAM ise standart olarak yer alıyor. 65,536 renkli TFT ekrana sahip olan Romar P603, yüksek hızda internet bağlantısı sağlayan GPRS (Genel Paket Radyo Servisi) teknolojisine sahip. Windows tabanlı işletim sistemine sahip olan üründe, Office programları kullanılabilir. Romar tarafından geliştirilen P603 ile teş tuşla ses kaydı yapabilmenini yanı sıra, MPEG formatında video klipleri seyretmek de mümkün. www.romarket.com

Kaydettiği sesi, başkalarıyla paylaşıyor
Siemens Mobile yeni model cep telefonu C62 modelini tüm Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı olarak Türkiye'de de piyasaya çıkardı. Yeni model telefon, üç bant şebeke sistemine sahip. Firmanın gençleri hedef alarak geliştirdiği C62, hızlı internet bağlantısı sağlayan GPRS (Genel Paket Radyo Servisi), polifonik melodi, kişiselleştirilebilir uygulama ve gelişmiş oyunları destekleyen Java ve Multimedya mesajlaşma (MMS) özelliklerine sahip. Telefona eklenen kamera aracılığıyla fotoğraf da çekilebiliyor. C62 ile ayrıca, ses kaydı yapıp, bu kayıtları MMS aracılığıyla başka kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. 4096 renkli piksel, 128x128 piksel yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip olan C62, 85 gram ağırlığında. www.my - siemens.com/turkey

Firmaların işlerini e - ticaret taşırken, dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan birini güvenlik olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Güvenlikte, kullanmış olduğunuz işletim sistemi oldukça önemli rol oynar. Çünkü servis sağlayan işletim sistemlerinin çoğu, çok karmaşık ve çok esnek yapıya dışarıdan saldırıya açık kapıları, sisteminize çekebilir. UNIX ve Windows tabanlı işletim sistemleri bunun örneği. Bu durumlarda her e - ticaret sisteminde mutlaka olması gereken güvenlik duvarlarının yanı sıra, güvenlik tarayıcalarından da kesinlikle yararlanılması gerekir.BUSINESS


İzmir iktidarlara, iktidarlar izmir'e ters
Kalbi Ege'de, kendi İstanbul'da kalanlar için...
Yediğin içtiğin senin olsun 3 milyar doları anlat
İspirtodan ucuz viski Yeni Rakı'ya karşı
Bu bedeni ayurveda taşıyor
Sanayi ütücülüğünün örtülü 'Mutlu abi'si
Türk markaları rekabete dayanabilecek mi?
Medyada patronluk babadan oğula...
Bağımsız kuruluşların yöneticileri istedikleri maaşı alır, istedikleri harcamayı yapabilir mi?
Ek taşıt vergisinde kafalar karıştı
Üç kardeşin çilesinden Çilek Mobilya doğdu
'Amerikalı dostlar, bizim FATIMA'mızın sizin Misse'lerinizden farkı varsa bildirin'
Hobinin TÜSİAD'ı
Madonna 'gizlice' gelip kaldı, Suudi prensi 65 bavulu için iki oda kapattı
Ofisler çiçek açtı
Kadın çalışana düşük maaş Wal - Mart'ı sallıyor
Tarkan'ın Dudu'sunu 1 milyon kişinin cep telefonuna yüklediler
Biz ne 'kek'şinas bir milletmişiz!
Üç haberde dünya turu

11 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber