Endonezya'da neden sık sık deprem ve tsunami oluyor?

Geçtiğimiz 28 Eylül günü Endonezya'da 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. 7.5 büyüklüğündeki depremin ardından 3 ila 6 metrelik tsunami dalgaları oluştu. Endonezya neden sürekli depremler ve tsunamilerle gündeme geliyor?

Endonezya'da neden sık sık deprem ve tsunami oluyor?

Güneydoğu Asya'da yer alan ada ülkesi Endonezya, 28 Eylül 2018 Cuma günü 7.5 büyüklüğünde bir depremle daha sarsıldı. Depremin ardından tsunami dalgaları karaya vurdu binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu. Tsunami sebebiyle evler ve arabalar oyuncak gibi savruldu.

Endonezya'da çok sık deprem oluyor çünkü, Pasifik Okyanusu havzası boyunca fay hatlarının ve yanardağların bulunduğu 40 bin km'lik Pasifik Ateş Çemberi hattı üzerinde yer alıyor. 

Dünyadaki en aktif sismik bölgelerden olan Pasifik Ateş Çemberi, Güney Amerika kıtasından Kuzey Amerika'ya, oradan Rusya, Japonya, Endonezya ve Yeni Zelanda'ya kadar uzanıyor.

Endonezya'da, plaka tektoniği ve Pasifik Ateş Çemberi sebebiyle çok sık deprem ve yanardağ patlaması yaşanıyor. Endonezya altındaki levha sürekli hareket ediyor ve değişiyor.

 

 

Son aylarda Endonezya'da çok sayıda büyük deprem oldu. Popüler turist adası Lombok'ta geçtiğimiz temmuz ayında 6.4 ve ağustos ayında 6.9 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Temmuz ayında yaşanan deprem sonucu 15 kişi yaşamını yitirirken, ağustos ayındaki deprem sebebiyle 400 kişi ölmüştü. Depremin etkileri bir diğer popüler turist noktası olan Bali'de de hissedilmişti.

Yakın tarihte Endonezya'da yaşanan en büyük deprem 26 Aralık 2004'te yaşandı. Endonezya'nın Sumatra Adası 9.1 büyüklüğünde depremle sarsıldı ve depremin ardından oluşan dev tsunami dalgaları 14 ülkeyi vurarak 230 binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi adı verilen bu doğa olayı, tarihteki en ölümcül doğal afetlerden biri olarak kayıtlara geçti.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak