Ankara

Yerel Haber
23 Şubat 2016 - 13:46

ENERJİ ÖDÜLLERİ 5. KEZ SAHİPLERİNİ BULDU

IHA

“Enerjinin Oscar’ları” olarak bilinen “ICCI 2015 Enerji Ödülleri", 22 Şubat’ta Ankara JW Marriott Otel’de yapılan görkemli törenle sahiplerini oldu.
Üst düzey bir katılım ile bu yıl beşincisi gerçekleşen törene ETKB Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı, Mustafa Yılmaz, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile kamu üst düzey çalışanları, akademik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve enerji sektörünün önde gelen profesyonelleri katıldı. Enerji sektörünün Türkiye’deki en önemli etkinliklerinden biri sayılan törende, ilk olarak rüzgar enerjisi alanında yaptığı değerli çalışmalar nedeniyle Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.’e ait Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’ne ödülü verildi. Jüri Özel Ödülü ise Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir Rüzgar Santrali’nin oldu. Hidroelektrik enerji dalındaki ödül Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Cevizlik Regülatörü ve HES Rize İyidere’ye gitti. Jeotermal enerji kategorisindeki ödülü ise GÜRMAT Elektrik Üretim A.Ş, (Efe 2 JES) Germencik- İncirliova ile aldı.
Biyokütle ve atık kategorisindeki ödülün sahibi, Gönen Biyogaz ve Organik Gübre Entegre Tesisi ile Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş.’nin oldu. Jüri Özel Ödülü de Ortadoğu Enerji’ye Odayeri Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi ile verildi. Güneş enerjisi alanındaki ödül, güneş enerji santrali çalışmasından dolayı İnönü Üniversitesi TOTM’un oldu.
Törende ikinci olarak termik enerji santralleri dalında ödüller sahiplerini buldu. Doğalgaz kategorisindeki ilk ödül, RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’ne verildi. Atık Isı kategorisinde ise ödülü Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. aldı.
Son olarak verimlilik kategorisindeki ödülü TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi alırken, bu kategorideki mansiyon ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne gitti.
Törende konuşan Hannover Fairs Turkey A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel, Messe’nin 100’ü aşkın ülkede temsilci ağının bulunduğu, katılımcılarını doğru alıcılarla buluşturan uluslararası etkinlikler düzenlediklerini belirtti. 5 yıldır düzenledikleri ICC ödülleri törenine büyük önem verdiklerini ifade eden Kühnel şunları söyledi:
“Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları yönünden dünyanın şanslı bölgelerinden biri. Türkiye’de hidroenerjinin toplam elektrik enerjisi üretiminde önemli bir yeri var. Öte yandan, Türkiye’de jeotermal enerji kaynaklarının da büyük oranda artması öngörülmektedir. 2023 hedefleri çerçevesinde, enerji konusunda önemli atılımları yapmayı planlayan ülkemizin, enerji sektöründe yer alan başarılı sektör kuruluşlarını teşvik etmek ve gerçekleştirdikleri projeler konusunda yüreklendirici ve özendirici olması bağlamında düzenlenen Enerji Ödülleri’ni beş yıldır yapıyoruz. Sektöre kurumsal nitelik kazandığını düşündüğümüz bu ödüller yenilenebilir enerji santralleri ve termik enerji santralleri olarak iki ana temada veriliyor” dedi.
“ICC, ENERJİ SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR”
ICC Ödülleri jüri üyesi Recydia A.Ş. Genel Müdürü Dr. Oğuz Can, 5 yıldır verilen ödüller hakkında şunları söyledi:
"Sektörlerin gelişiminde kongre, fuar, sempozyumların önemi yadsınamaz. 22 yıldır sağlamış olduğu buluşma imkanı ve her geçen gün artan kalitesi ile ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı önemli bir marka olmuştur. Bu bağlamda iyi örneklerin paylaşımı, taktir edilmesi ve farkındalığın artması amacı ile düzenlenen ICCI Enerji ödülleri de Türkiye’de enerji sektörünün gelişimine katkıda bulunan bir etkinlik.”
ICC ödüllerinin nasıl verildiğine ilişkin bilgi veren jüri üyesi İTÜ Enerji Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. A. Beril Tuğrul da, “Başvuruda bulunan projeleri, 4 ana kriter olarak; enerji verimliliği ile çevre ve sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk, yatırımlarda yerli katkı, alanlarındaki puanlama sistemi ile değerlendirdik. 2015 yılı Enerji Ödülleri için yapılan değerlendirmelerle, belirtilen kategorilerde 9 enerji ödülü ile birlikte iki kategoride adayların yakın puana sahip olması üzerine 2 Jüri Özel Ödülü verilmesine karar verdik. Ayrıca Toplumsal Farkındalık Vizyonu ile Enerji Aksiyon Planı Uygulaması’nda başarılı olan bir adaya mansiyon ödülü verilmesini karar verdik” dedi.
ICCI 2016 -22. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ise ICCI 2015 ödüllerini takiben 27-28-29 Nisan 2016’da İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

11°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.