02.12.2011 02:30 | Son Güncelleme: 01.12.2011-22:41

Enerji uzmanı Birol’dan ‘kömürü unutmayın’ çıkışı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan “World Energy Outlook 2011” raporunun Türkiye tanıtımı toplantısında konuşan, Uluslararası Enerji Ajansı Baş ekonomisti Dr. Fatih Birol, “Avrupa, ABD ve Asya’da ikinci bir resesyon tehlikesi var” dedi

Fatih Birol, doğalgaz kaynağı dolayısıyla dünyanın Rusya’ya ihtiyacı olduğunu ve önümüzdeki 20 yıl enerjide köşe taşı olacağını söyledi.
Birol, dünyanın, doğalgaz için bir ‘altın çağa’ girmenin eşiğinde olduğunu vurgulayarak, Avustralya’nın 10 yıl içerisinde Katar’ı geçerek bir numaralı doğalgaz ihracatçısı olacağını bildirdi. Doğalgazın arzının artmasıyla, Türkiye gibi ithalatçı olan ülkeler için önemli bir şans olduğunu belirterek, “Türkiye doğalgaz fiyatının düşeceğini öngörerek yaptığı uzun süreli anlaşmalarda yeni pazarlık şansını iyi değerlendirmeli” dedi.
Birol, “unutulan yakıt” kömüre değinirken, dünyada son 10 yılda kullanılan enerjinin yarısının kömürden olduğunu, kömürün ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

‘Fiyatlar düşecek’
Türkiye’nin yıllardır cefasını çektiği Irak’ta petrol, doğalgaz üretimi, dağıtımında söz sahibi olması gerektiğini vurgulayan Birol, “Türkiye’nin Irak’ta aktif olması gerekiyor. İngilizler, Koreliler, Japonlar oradayken Türkiye niye yok. Libya’da yeniden kartlar dağıtılıyor Türkiye fırsatları da değerlendirmeli” dedi.
Türkiye’de dağıtım ve üretim ihalelerine ilişkin olarak Birol, “Süreç yavaş gidiyor olabilir. Ancak tamamlandığında, liberalizasyon sağlanacak ve enerji fiyatları yüzde 30’a yakın düşmesini öngörüyorum” dedi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDdoğalgaz