Pazar

02.12.2018 - 08:15 | Son Güncelleme: 02.12.2018-8:15

Engel tanımayan adam

ModaHakan Akkaya’nın defilesinde podyuma çıkan ampute model Muhammed Eymen Şahin duygularını “Attığım her adımda buralara gelişimin coşkusunu hissettim” sözleriyle anlattı.

Sitene Ekle

Seyhan Akıncı / seyhan.akinci@milliyet.com.tr

Yarın Dünya Engelliler günü. Böyle özel bir gün için sizleri azmin ve cesaretin örneği bir gençle tanıştıralım. İsmi Muhammed Eymen Şahin. Henüz üç yaşındayken sol bacağını kaybeden Şahin, bugün 24 yaşında bir basketbol oyuncusu olsa da insanlar onu modaHakan Akkaya’nın defilesinde tanıdı. Ampute model salonda yürümeye başladığında uzun süre alkışlandı. Biz de genç basketbolcudan yaşadığı kazayı, model olma hayalini ve basketbol kariyerini dinledik.

“Artık yürüyecektim”

Oyun oynarken geçirdiği bir kaza sonucu sol bacağını kaybeden Muhammed Eymen Şahin, bir yıl sonrasında protezle tanışmış. Acı dolu aylardan sonra tekrar yürümeye başladığı anı Şahin şu sözlerle anlatıyor: “Yaşadığım acının tarifi yok, anlatılmaz yaşanır. 1 yıl boyunca ben ve ailem çok kötü etkilendik, zor zamanlar geçirdik. 4 yaşında protezimle tanıştım ve ilk adımlarımı sevinçle anneme doğru attım. Çok mutluydum, artık yürüyebilecektim.” 

Basketbolla tanışması da yine bu zamanlarda olmuş Şahin’in. Babasının aldığı basketbol topuyla oynarken ilk sayılarını yine babasının yaptığı potaya atmış genç basketbolcu. Spor kariyerini şimdilerde Denizli Pamukkale Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nda sürdürüyor. Modellikse onun tutkularından bir diğeri. 

“Parkeden Podyuma” 

Hakan Akkaya’nın defilesinde podyuma çıkan Muhammed Eymen Şahin ile başarılı modacının yollarını kesiştiren şey Şahin’in hayalini gerçekleştirme azminden başka bir şey değil. Şahin hikayeyi şöyle aktarıyor: “Hakan Akkaya beni değil, ben onu buldum. İstanbul’da moda danışmanlığı yapan arkadaşım Berke Türkmen’in vesilesiyle de böyle bir proje içinde yer aldım. Hayallerim ve hedeflerim doğrultusundan hiç şaşmadım ve bu yoldan hiç caymadım. O gece heyecan ve mutluluğun yanı sıra hedeflerimi ve hayallerimi gerçekleştirebilmenin gururu ve sevinci vardı. Attığım her adımda, buralara gelişimin coşkusunu hissettim. O salonun alkışları arasında bir ara gözüm bile dolmuş bacaklarım titremeye başlamıştı başarı öyküsünün belki de en güzel hediyesiydi.” Engelli bireylerin durumuna dikkat çekmek için podyumda olan Şahin için bunun anlamı çok daha fazla: “Podyuma çıkışım farkındalıktan öte, ampute bireylerin her alanda, her konumda, istedikleri her şeyi yapabileceklerini ve buna inanmaları gerektiğini ispatlamaktı. Umarım bu deneyimim tüm engelliler için umut verici olmuştur. Çevremdeki insanlar bana ‘engel tanımayan adam’ derdi. Hâlâ da böyle güzellikleri duyuyorum.” Azmi ve kendine olan inancıyla hayranlık uyandıran genç sporcunun hikayesi Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından “Parkeden Podyuma” ismiyle filme çekilmiş. Filmde Şahin çocukluğundan bugüne yaşadıklarını anlatıyor. 

“Saklanan olmadım”

Engelliler için ideal koşulların olmadığı bir ülke bizimki. Şahin, ne gibi zorluklar yaşadığı  konusundaki sorumuzu: “Kendi açımdan çok fazla zorlukla karşılaşmadım çünkü ben bu durumla büyüdüm ve hayatım hep buna paralel olarak devam etti. Günlük yaşantımda da asla saklayan, saklanan olmadım. Aksine hayata daha sıkı tutunan, her şeye artısıyla bakan ve hep daha iyisini hedefleyen bir birey olarak yetiştirildim. Toplumla iç içe yaşamayı ve kendimi soyutlamamayı biliyorum. 

Tüm engelli bireylerin de yaşamlarını bu şekilde sürdürebilmelerini istiyorum” diye yanıtladı.


"Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu" adlı romanları ile tanınan yazarımız hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.