Ankara

Yerel Haber
06 Eylül 2015 - 11:46

ENGELLİ ÇOCUKLARDAN ENGELSİZ SANAT

IHA

Alışverişle kültür ve sanatı bir arada başkentlilere sunmak için çeşitli proje ve programlara imza atan Ankara Alışveriş Festivali (Ankara Shopping Fest-ASF), çeşitli derneklerle sosyal sorumluluk çalışmalarına imza atıyor.
Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen festivalde engelli çocuklar için çalışmalar yürüten SERÇEV, ZİÇEV ve OSEM düzenledikleri etkinliklerle vatandaşların ilgisini ve desteğini kazandı.
ENGEL TANIMAYAN GÖZLERDEN FOTOĞRAF SERGİSİ
ASF kapsamında SERÇEV (Serebral Palsili-Beyin Felçli Çocuklar Derneği) yararına düzenlenen Engel Tanımayan Gözler Gezici Fotoğraf Sergisinin açılışı ve kokteyli Çukurambar Engelsiz Oyun Parkında yapıldı.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci’nin katıldığı programda, serebral palsili çocuklar tarafından profesyonel fotoğrafçılar eşliğinde çekilen fotoğraflar sergilendi.
Sergide fotoğrafı yer alan 15 yaşındaki Furkan Çakır, engellilere fırsat verildiğinde güzel işler yapabildiğini belirterek, “engelsiz yaşam” mesajı verdi. Çakır, “Engellerimizi değil, bizi görün. Yeter ki, bize fırsat verin, sizin kadar iyi işler yapabiliriz. Bu dünyada biz de varız, bizi hor görmeyin" dedi.
Sergiyi gezerek beğenisini dile getiren ATO Başkanı Salih Bezci, engelliliğin hep başkalarının hayatlarında olduğunu düşünmenin yanlışlığına dikkat çekerek “Hiç kimse engelli adayı olduğunu unutmamalı” dedi.
Serebral palsilili çocukların bu toplumun çocukları olduğunu kaydeden Bezci, şunları söyledi:
“İşte burada engelli denilen çocukların ne kadar başarılı işler yapabileceğini görüyoruz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız ve onlara destek olmamız lazım. Unutmayalım ki, hepimiz engelli adayıyız. Engellileri yok sayarak sorunlarımızı çözemeyiz. Engellilik konusunda farkındalığımızı artırmamız lazım. Hem birey olarak hem de sivil toplum örgütleri olarak engellilere karşı duyarlılığımızı desteklerimizle göstermemiz gerekiyor. Biz ATO olarak festival kapsamında bu görevimizi yerine getirmeye çalıştık, bu çalışmaları sürdürmeye kararlıyız.”
“Engel Tanımayan Gözler Sergisi”, 9 Eylül tarihine kadar CEPA AVM’de, 10-12 Eylül tarihleri arasında da KENTPARK AVM’de Başkentlilerle buluşacak. Fotoğraf sergisinden elde edilen gelir SERÇEV tarafından beyin felçli çocuklar yararına kullanılacak.
ZİÇEV’DEN ENGELSİZ DANS
Festival kapsamında bir diğer sosyal sorumluluk çalışması da Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) yararına gerçekleştiriliyor. Ankara’nın yanı sıra İstanbul ve Manisa şubesi öğrencilerinden oluşan 15 kişilik ZİÇEV ekibi, dört gösteriyle Başkent AVM’lerinde vatandaşlarla buluşuyor. Aşuk Maşuk, Kanto Rock’n Roll ve Ispanak ve Yumurta adlı tiyatro gösterisiyle izleyicilerin karşısına çıkan ZİÇEV çocukları dans gösterileri de sergiliyor.
ZİÇEV Spor Genel Koordinatörü ve Vakıf Müdür Yardımcısı Osman Akdemir, "Çocuklara imkan verildiğinde onların neleri başarabildiğini göstermek çok önemli. Çocuklar gösterilerden çok mutlu ayrılıyor” dedi.
OTİZMLİ ÇOCUKLAR MASA TENİSİ OYNADI
Ankara Alışveriş Festivali bir diğer sosyal sorumluluk programına Ankara Otizm Gençlik ve Spor Kulübü (OSEM) tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasıyla imza attı.
Otizmli çocukları topluma kazandırmak amacıyla kurulan OSEM’in düzenlediği turnuva beş gün sürdü. Finalin Gimart AVM’de oynandığı turnuvada maçı Ataberk Aytekin kazandı. Aytekin’in ödülünü ATO Başkanı Salih Bezci’nin elinden aldı.
Bezci, turnuva finalinde yaptığı konuşmada, başarının engel tanımadığını belirterek, Aytekin’i kutladı. Ödül törenine katılan OSEM Başkanı Samet Dinçer de, çocukların sosyal hayata adapte olabilmeleri için sporun büyük önem taşıdığını söyledi. Dinçer, bu açıdan masa tenisi sporunun bir araç olmaktan öte amaca dönüştüğünü kaydetti.

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

15°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.