Gündem
10.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 10.11.2017-2:30

Engelli İngiliz Mareşal Ata için ayağa kalktı

Milli Savunma Bakanlığı’nın eski arşiv müdürlerinden emekli Albay Sermet Taktak, Atatürk’ün ölümünün ardından 20-21 Kasım 1938 tarihlerinde gerçekleştirilen cenaze merasimine ait bilinmeyen fotoğrafları Milliyet’le paylaştı.

Sitene Ekle

MERT İNAN İstanbul

1915 Çanakkale Muharebeleri’nde, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (ANZAK) Komutanı olarak görev yapan ve Atatürk’le cephede karşı karşıya gelen General William Riddell Birdwood da törende. Mareşal rütbesiyle İngiliz Kralı’nı temsil etmek üzere 21 Kasım 1938 tarihinde TBMM ikinci binasının önündeki törene katılan Birdwood, sakatlığı nedeniyle yürüyemez olduğu halde Atatürk’ün naaşı önünden geçerken, selamlamak üzere mareşallik asasına dayanarak ayağa kalkmış. Atatürk’ü son yolculuğunda selamlamak üzere bir koltuk içinde balkona çıkartılan, ancak bacakları üzerinde duramayacak kadar rahatsız olan Birdwood, mermer koltuğa yaslanarak, sol ayağı üzerinde durarak Atatürk’ün naaşını selamlıyor.  

Etnoğrafya Müzesi önünde çekilen görüntüler arasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Percy Loraine, Almanya’yı temsilen gelen Baron VonNeurath Konstantin, Bulgaristan Savunma Bakanı General Teodosi Daskalov, Fransa İçişleri Bakanı Albert Sarraut, İtalya’yı temsilen gelen eski Ankara Elçisi Baron Pompeo Aloisi ile Yunan Başbakanı Metaxas’a ait bilinmeyen bir fotoğraf da yer alıyor. Taktak fotoğraflar için “Bir dönem Atatürk’e karşı savaşan düşmanlarının ölümünde ona duydukları saygı Atamız’ın büyüklüğünü anlatmaya yetiyor” diyor.


 


Bilgi YarışmasıSütten yapılan bir çeşit maya olan içecek hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Cool Kadın albümü hangi sanatçımıza aittir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX