İzmir

Yerel Haber
26 Kasım 2016 - 14:48

Engelliler İçin Uygun Yaşam Alanları Tartışıldı

SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi öncülüğünde "Bağımsız Yaşam için Engelsiz Konut ve Yaşam Alanları" konulu çalıştay düzenlendi

İZMİR (AA) - Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi öncülüğünde, "Bağımsız Yaşam için Engelsiz Konut ve Yaşam Alanları" konulu çalıştay düzenlendiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ ) ve Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliği ve İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Konak Belediyesi desteğiyle hastanenin Bornova'daki eğitim ve simülasyon merkezinde gerçekleştirilen çalıştaya akademisyenler, resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Ahmet Emin Erbaycu, 18 kurumda günde yaklaşık 50 bin hastaya sağlık hizmeti sunduklarını, ayda 15 bin engelli hastanın da bu kurumlara başvurduğunu anlattı.

Hem hastanede hem evde sağlık hizmeti verdiklerine işaret eden Erbaycu, yeni kurumların engelli vatandaşlara uygun şekilde dizayn edildiğini vurguladı.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut ise kas hastalıkları biriminde 600'e yakın hastanın takip edildiğini, ev ziyaretleri sırasında engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıların tespit edildiği bilgisini verdi.

Akbulut, çalıştayda engellilerin sıkıntılarını azaltacak çözümlerin bulunmasını umut ettiğini kaydetti.

Çalıştay kapsamındaki panel ve oturumlarda, engelli ve yaşlıların bağımsız şekilde yaşamasına ve hayatın her aşamasına tam olarak katılabilmesine imkan sağlamak için erişilebilirliğin tasarlanması, planlanması ve uygulanmasına yönelik ilkelerin tartışıldığı sunumlar gerçekleştirildi.


İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

6°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.