Pazar

03.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 03.12.2017-10:56

Engellilere özel pilates stüdyosu

Bugün Dünya Engelliler Günü. Engellilerin sosyal hayata karışması için yapılan çalışmalar her geçen gün artıyor.

Sitene Ekle

ÖZGE KARA - ozge.kara@milliyet.com.tr

Yürüttüğü proje ve çalışmalarla engellilerin sosyal ve ekonomik hayatlarına destek veren Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) engelli bireylerin pilates yapabileceği bir stüdyo hazırlayarak benzer bir projeye imza attı. Pilates Akademi’nin desteğiyle hayat bulan proje kapsamında engelli bireyler pilates eğitimi alabilecek, eğitimlerini tamamladıktan sonra kendileri gibi engelli olan diğer bireylere pilates eğitmenliği yapabilecekler. Yani projeyle engelliler hem hareket kısıtlılığına çözüm bulacak hem de aile bütçesine destek olacaklar. 

İstanbul Maratonu’nda TOFD yararına koşarak bağış toplayan Pilates Akademi, derneğin genel merkezinde engellilerin özel olarak kullanabileceği aletlerden oluşan bir stüdyo kurdu. Sportiz firmasının ürettiği aletler ellerini ya da ayaklarını kullanamayan engelli bireyler düşünülerek, onların vücut yapılarına uygun şekilde üretildi. TOFD bünyesinde hizmet verecek stüdyonun açılışı ise dün oldu. Derneğin amacı bu stüdyoların artmasına ve engellilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine vesile olmak. Pilates Akademi’nin eğitmenleri eşliğinde yürütülecek derslerde nefes egzersizleri, germe hareketleri, omuz ve boyun kaslarını güçlendiren hareketler yapılacak. Eğitimi tamamlayan katılımcılar akademiden eğitmenlik sertifikası alacak.


Etiketler: bugün, İstanbul
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.