26.06.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Yavuz Karaman

Engelsiz projeler yapmak için Richard Duncan’ı getirecek

İstanbul’da Bomonti, İkitelli ve Zeytinburnu’nda 3 projeyi yürüten Ünal İnşaat, tamamen engelsiz konutlar yapmak için engelsiz tasarım konusunda duayen olan Amerikalı Richard Duncan’ı İstanbul’a getirecek

1995’ten beri gayrimenkul sektöründe farklı projeler geliştiren Ünal İnşaat, yeni dönemde hayata geçireceği projelerde engelleri kaldırma kararı aldı.


Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, firmayı kalıcı kılmak adına yeni bir vizyon oluşturduklarını belirterek, “Şimdiye kadar 400 bin metrekare inşaat yaptık. 2015’e kadar 600 bin metrekare daha yapıp 1 milyon metrekareye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Ahmet Ünal, bu hedef doğrultusunda ‘İstanbul Inn’ markasını oluşturduklarını belirterek, “Markayı oluşturduktan sonra tasarımda farklılaşmak için yaratıcı gençleri bünyemizde topladık. Sonrasında ise engelliler, yaşlılar ve çocukların rahatça yaşayabileceği projeleri gerçekleştirmek için kolları sıvadık” şeklinde konuştu.


Engellilere yönelik uygulamaya önem verdiklerini anlatan Ünal, bu kapsamda Türkiye Sakatlar Federasyonu ile görüştüklerini belirtti. Ünal, “Mevzuat ‘projede engelli rampalarını yap, ruhsatı al’ diyor. Fakat biz bunun çok daha ötesine geçmeyi istiyoruz. Bu nedenle engelsiz tasarım konusunda dünyada duayen olan Amerikalı Richard Duncan ile irtibata geçtik” dedi.


Richard Duncan’ı ders vermek üzere Türkiye’ye getireceklerine vurgu yapan Ünal, “Geldiğinde mimari gurubumuza engelsiz tasarımla ilgili eğitim verecek. Onun fikirlerini projede ve malzemelerde kullanacağız. Bunun için özel malzeme siparişleri vereceğiz” görüşünü dile getirdi.


Engelliye özel havuz
Ahmet Ünal, projelerinde numaralı kapı kolları ve asansör tuşlarından kaymaz yer döşemelerine, sesli ve yönlendirmeli güvenlik giriş kartlarından spor alanlarındaki özel tesislere, havuzlardan tuvalet ve banyodaki malzemelere kadar birçok yerde engelliler için özel uygulamalar yapacaklarını anlattı. Konutları engellilere uygun yapmaları durumunda bundan çok daha fazla kişinin faydalanacağını anlatan Ünal, “Çocuklar, hastalar ve yaşlılar tüm bu donatılardan faydalanacak. Bu nedenle yaklaşık 25 milyon kişiye hitap ediyoruz“ dedi.

ENGELLİLER İÇİN EKONOMİK KONUT TASARLIYOR

RL Mace Evrensel Tasarım Enstitüsü Direktörü Richard Duncan, engelsiz mimari tasarım ve engelsiz ürün alanındaki çalışmalarını 25 yıldır sürdürüyor. Amerika’nın birçok eyaletinde çevreci ve ekonomik ev üretimiyle ilgili konferanslar veren Duncan’ın çalışmaları arasında yaşlı ve engeller için kolay ulaşımlı konut üretimi, erişilebilir ulaşım sistemi gibi konular yer alıyor.
 

Bomonti’de yabancıya sattı

Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altıntaş da yeni yapılanma döneminde üç bölgeye yoğunlaştıklarını ve engelleri kaldıracak projeler yapacaklarını belirterek, bunların Bomonti, İkitelli ve Zeytinburnu olduğunu söyledi.  Altıntaş, Bomonti’de 3 bin 200 metrekarelik arsada İstanbul Inn Bomonti projesini satışa sunduklarını anlatarak, “Proje 32 özel daireden oluşuyor. Proje ilgi gördü ve satışı süren 5 daire kaldı. 31 Aralık’ta teslim edeceğiz” dedi. Projenin tamamen engellilere yönelik yapıldığını vurgulayan Altıntaş, projenin daha çok yabancı yatırımcılar tarafından tercih edildiğini söyledi. İngiliz, Çin ve Mısırlıların projeden daire aldığını dile getiren Altıntaş, “Bölgede rayiçler 3 bin 500 ile 6 bin dolar arasında değişiyor. Biz ise metrekaresi 2 bin dolardan başladık ve şu anda 2 bin 800 dolara çıktı” dedi.

Zeytinburnu’na 300 daire

Cem Altıntaş, diğer projenin de Zeyinburnu’nda olduğunu söyleyerek, 11 bin metrekarelik arsada 300 daire yapacaklarını belirtti. 60 ile 163 metrekare arasında stüdyodan 3+1’e kadar farklı dairelerin bulunacağı projede ticari ünitelere de yer vereceklerinin altını çizen Altıntaş, “İstanbul Inn Zeytinburnu 2013 başında satışa çıkacak. Metrekaresi 3 bin 500 dolar civarında olacak. Şimdi projeler hazırlanıyor” dedi.


İkitelli’yi El Cezire istedi

Cem Altıntaş, İstanbul Inn İkitelli projesinde ise doğanın değişik formlarından etkilendiklerini anlatarak, 45 bağımsız birimden oluşan projede temmuz ayında satışa çıkacaklarını açıkladı. Altıntaş, projede metrekare fiyatlarının 3 bin lira seviyesinde olacağının altını çizerek, projenin ilginç mimarisiyle dikkat çektiğini söyledi. El Cezire televizyonunun projeyi stüdyo yapmak istediğini fakat 9 metre tavan yüksekliği aradığını ifade eden Altıntaş, “Bolywood filmleri çekeceklerdi ama tavan yüksekliklerimiz uymadı” diye konuştu.

 

GÜNÜN PROJESİ

BİZİM EVLER 5

Ispartakule’deki yatırımları 5. projeyle sürüyor

İhlas Yapı, Ispartakule’de büyük beğeni toplayan Bizim Evler markalı konut projelerine bir yenisini daha ekledi. Bizim Evler 1, Bizim Evler 2, Bizim Evler 3 projelerinin erken tesliminden sonra, Bizim Evler 4’ün de inşasına devam eden firma, Bizim Evler 5 projesine başladı.110 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilen Bizim Evler 5, 67 bin 191 metrekare arsa üzerinde 100 bin 786 metrekare inşaat alanında projelendiriliyor. Stüdyo ve 1+1 dairelerin yer almadığı projede 108, 115 ve 129 metrekarelik 2+1, 168 metrekarelik 3+1 ve 205 metrekarelik 4+1 daire tiplerine yer veriliyor. Bütün dairelerde yer alan ankastre ürünler ve klimanın yanı sıra büyük 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerin tümünde çamaşır odası, ebeveyn banyosu ve yine tüm 3+1 ve 4+1 dairelerde giyinme odaları bulunuyor.


Geniş peyzaj alanlarına yer verilen projede, kapalı yüzme havuzu, fitness, sauna, Türk hamamı, Fin hamamı, göl kafeler ve sağlık merkezi gibi sosyal donatılar bulunuyor. Toplamda 713 konuttan oluşan projenin teslim tarihi ise 15 Haziran 2014 olarak belirtiliyor.


AKARYAKIT İSTASYONLARININ ARSA FİYATLARI EL YAKIYOR

İstanbul’da merkezi noktalarda arsasına 50 milyon dolar istenen akaryakıt istasyonları bulunurken, kendisine ait 32 istasyonu bulunan Full, sayıyı 5 yıl içinde 150’ye çıkarmak için 800 milyon dolar harcayacak.Son dönemde gayrimenkule de giren Full akaryakıt istasyonlarının sahibi olan Ar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Yalı, şehir içindeki akaryakıt istasyonlarının arsa değerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “En iyi istasyon arsaları yalılar gibi değerlidir. İmarları yok ama İstanbul’da 50 milyon dolar istenen istasyonlar var” dedi. 50 milyon dolara İstanbul’da şehrin merkezinde imarlı arsalar alınabileceğini vurgulayan Yalı, bu arsalara orta büyüklükte lüks projeler yapılabileceğini ifade etti.


Yalı, Türkiye genelinde arsaları kendilerine ait 32 istasyonlarının bulunduğunu vurgulayarak, istasyon satın almaya devam ettiklerini kaydetti. İstanbul ve Bursa’da akaryakıtta ilk üçte olduklarını dile getiren yalı, “2010’dan beri akaryakıt istasyonlarını satın almaya başladık. Türkiye’de ilk kendi istasyonuna sahip olan firmayız. Bundan sonraki süreçte diğer firmalar da akaryakıt istasyonu almaya yönelebilir.

Ortalama arsa büyüklüğü 3 bin 500 metrekare olan istasyonların sayısını 5 yıl içinde 150’ye çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Timuçin Yalı, “Bunlar arsası da bizim olan istasyonlar olacak. Bunun dışında bayilerle birlikte 500’e ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.


Yeni istasyon satın almak için ayırdıkları kaynağın 700-800 milyon dolar olduğunu açıklayan Yalı,  “Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük illerde istasyonlar satın alacağız. Belki portföyünde istasyonların bulunduğu bir GYO kurabiliriz” diye konuştu.

Villa Gizli Bahçe’de ön satışlara başlandı

Dumankaya İnşaat’ın İstanbul’un büyük gelişme gösteren cazibe merkezlerinden Tuzla Aydınlı’da hayata geçirdiği Villa Gizli Bahçe projesi görücüye çıktı. Özel müşterileri ve ön talep formu dolduran müşterileri ile gerçekleştirilen bir barbekü partisi ile Gizli Bahçe Villa’larında ön satışlar başladı.


Yaklaşık 51 dönüm arazi üzerinde toplam 49 villadan oluşan projede 24 ikiz villa ve 1 adet tek villa yer alıyor.


Orman havası ile İstanbul’un karmaşasından uzak bir hayat imkânı sunan Villa Gizli Bahçe projesinde her villanın kendine ait havuz ve otoparkının yanı sıra ortak kullanıma açık havuz, güneşlenme terasları, sosyal tesisler ve bahçeler de bulunuyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Dumankaya İnşaat Pazarlama Direktörü Ufuk Kayador, şunları söyledi:


“Dumankaya Gizli Bahçe Villaları projesi İstanbul’un gelişmekte olan cazibe merkezlerinden Tuzla Aydınlı Gizli Bahçe Bölgesi’nde yer alıyor. Buraya “gizli bahçe” diyoruz çünkü bu bölgede hayata geçirdiğimiz diğer projeler sayesinde bölgenin adı artık “Gizli Bahçe Bölgesi” olarak anılıyor. Villalarımız da bu bölgede yer alıyor. Villaların İstanbul’un içinde ama İstanbul’dan uzak yaşamak isteyenler için ideal bir fırsat olduğunu belirten Kayador, “Projede hem İstanbul’a çok yakın olacaksınız hem de İstanbul’un kargaşasından uzakta sakin bir dünyada yaşayacaksınız” dedi.


Adanuspark’ta peşinatsız ev sahibi olma fırsatı

Çukurova Gayrimenkul tarafından inşa edilen Çukurova Adanuspark’ta, farklı ödeme seçenekleri sunuluyor. Buna göre, projede peşinat 1 yıl ertelenebiliyor. Ya da aylık 1.000 lira taksitle 120 aya kadar banka kredisi kullanılabiliyor. Hemen teslim projede metrekare fiyatları ise 2 bin 960 liradan başlıyor.


180 konut olarak tasarlanan proje, 10 bin metrekare arsa üzerinde inşa ediliyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 5+1 daire seçeneklerine yer verilen proje, Tem bağlantı yolu ile E-5'e cepheli bağlantı aksları birleşim noktasında konumlanıyor. Proje, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 15, Kartal sahil yolu 7, Bağdat Caddesi’ne, Levent’e 30 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Evlerinin tarzını konut sahipleri belirleyecek

BB Group Homes, Bodrum’da projelendirdiği Adlon Residence projesinde konut sakinlerinin evlerini kendi zevklerine göre tasarlamaları fırsatını sunuyor. Projenin web sayfasındaki “Benim Zevkim” başlığı altında sunulan uygulama sayesinde kullanıcılar, örnek daire üzerinden mutfak dolaplarının, oda kapılarının ve bankoların üzerine tıklayarak beş farklı renk alternatifinden istediklerini seçebiliyor. Ayrıca yer döşemelerinde her oda için ayrı seramik ve laminant parke seçeneği sunuluyor.


İlk etabı Temmuz 2012’de teslim edilecek projede fiyatlar temmuz sonuna kadar 159 bin liradan başlıyor. 1+1, 2+1 ve 3+1 konutların bulunduğu proje, 204 daire ve 15 müstakil konuttan oluşuyor.

Babacan Yapı’dan 40 ay sıfır faiz uygulaması

 Babacan Yapı’nın projelendirdiği Crown Deluxe’ten kampanya haberi geldi. Kampanya kapsamında projenin yeni satışa sunulan A bloğunda 10 bin lira indirim sunuluyor. Konut fiyatlarının 159 bin liradan başladığı projede, peşin fiyatına, hiç peşinat ödemeden ve 40 ay boyunca sıfır faiz uygulaması da bulunuyor.13 dönüm arazi üzerinde inşa edilen projede, 83 ile 180 metrekare arasında farklı konut seçeneklerine yer veriliyor. Dairelerin net tavan yüksekliğinin 2.96 m olduğu projede 35 metrekarelik teras alanları da bulunuyor. Tem Otoyolu’na ulaşımın 2 dakika olduğu projede, 44 ticari üniteye de yer veriliyor.

One Ortaköy’e ‘yeşil tasarım’ ödülü

İmza attığı projelerle Türkiye’yi uluslararası arenada birçok kez temsil eden mimar Gökhan Avcıoğlu & GAD, yurtdışı, yurt içi mimarlık ve inşaat platformlarında aldığı başarılara bir yenisini daha ekledi. GAD mimarlık tarafından projelendirilen One Ortaköy, The European Centre for Architecture ve The Chicago Athenaeum tarafından düzenlenen, her sene ekolojik ve sürdürülebilir mimarlık konusunda dünyadaki önemli projelerin ödüllendirildiği “2012 Green GOOD DESIGN™” ödülüne layık bulundu.


Bilgili Holding ve Doğu İnşaat tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’de yeşil ve sürdürülebilir yapı üretim kültürünün öncü eserlerinden biri olarak gösterilen One Ortaköy projesi daha önce de 2012 Arkiv seçkilerinde yer almıştır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0