19.06.2017 16:15 | Son Güncelleme:
KARS (AA)

Engerek yılanları köylülerin korkulu rüyası oldu

Kars'ın  Kağızman ilçesinde Aras Nehri kenarında görülen engerek yılanları, vatandaşları  endişelendiriyor - Değirmendere köyü sakinlerinden Sağın: "Dev yılan yüzünden  köylülerin uykusu kaçtı. Zehirli olan yılanların buradan uzaklaştırılması için  yardım istiyoruz." Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Doğanay: Avlarını  sabahın erken saatlerinde ya da geceleyin avlarlar. Yemeden önce zehirleyerek  öldürürler. Vatandaşlarımız bu yılanlara karşı dikkatli olsun"

Kars'ın Kağızman ilçesinde Aras Nehri kenarında görülen  engerek yılanları, köylülerin korkulu rüyası haline geldi. Zehirli bir tür olan ve ilçeden geçen Aras Nehri'nin Karakurt-Kağızman  arasında görülen engerek yılanları, köylüleri tedirgin ediyor. İlçeye bağlı Değirmendere köyünde görülen üç engerek yılanından biri  bir süre önce köpekler tarafından öldürüldü. köylüler yetkililerden bu yılanlara karşı tedbir almasını istedi. Değirmendere köyü sakinlerinden Fahrettin Sağın, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Aras Nehri kenarında bulunan bahçesini suladığı sırada engerek yılanı  gördüğünü söyledi. Sağın, "Çok büyük olduğu için kaçmaya başladım. Yaklaşık 3  metre vardı. Köpekler onu görünce saldırmaya başladı, bir kısmını parçaladılar."  dedi. Dev yılan yüzünden uykularının kaçtığını dile getiren Sağın, zehirli  olması nedeniyle bu yılanların bölgeden uzaklaştırılması için yetkililerden  yardım istediklerini ifade etti. Sağın, "Yılanın evlere girip çocukları  zehirlemesinden kokuyoruz. Yılanlardan korkan bazı köylüler gündüzleri dışarıya  çıkmıyor." şeklinde konuştu. Köy muhtarı Muhsin Boztaş da Fahrettin Sağın yılanı gördüğünde olay  yerinde olduğunu belirterek, korkusunu dile getirdi. Boztaş, "Tarla sularken  Fahrettin Sağın'ın 'Kaç, koca bir yılan sana doğru geliyor' diye bağırması  üzerine hemen ağaca tırmandım." dedi. Yılanın gövdesinin çok kalın olduğunu ifade eden Boztaş, şunları  anlattı: "Aras Nehri'nin yanında tarlalarımız, çayırlarımız var. Yılan korkusundan tarlamızı tek başımıza sulayamıyoruz, sürekli 2 ve 3  kişi olarak  ayaklarımızda çizmeyle suluyoruz. Çünkü engerek yılanları her tarafta var. Çok  zehirli olduğu için çok korkuyoruz. Çocuklar geceleri uyuyamıyor, gündüzleri  dışarı  çıkamıyor."

"Araştırma yapılıyor"
Kars Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Murat Doğanay da engerek  yılanlarının sırt bölgesinin renginin genel olarak grimsi, kahverengi ve bu renk  tonlarında olduğunu söyledi. Bu türün, Türkiye'deki en zehirli yılanlar arasında yer  aldığını  belirten Doğanay, şunları kaydetti: "Engerek yılanları genel olarak fare gibi küçük kemiriciler,  kertenkeleler, kuşlar, yılanlar ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler.  Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Avlarını sabahın erken  saatlerinde ya da geceleyin avlarlar. Yemeden önce zehirleyerek öldürürler.  Vatandaşlarımız bu yılanlara karşı dikkatli olsun. Hareketleri oldukça ağır olan  bu hayvanlar vaktini daha çok dinlenerek geçirirler. Genel olarak canlı  doğururlar. Bazı bölgelerde de yumurtlarlar. Yumurta 1 ay içinde açılır." Doğanay, bu yılanların ovalarda, taşlık yerlerde, terk edilmiş  evlerde, harabelerde, bahçelerde ve tarlalarda yaşadığını, rakımı bin 500'e kadar  olan bölgelerde bulunabildiklerini ifade ederek, "Bu yılanlar Doğu ve Güneydoğu  Anadolu'da, Doğu Akdeniz bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım  gösterirler." bilgisini aktardı. Murat Doğanay, Aras Nehri kenarındaki köylerde görülen yılanlarla  ilgili araştırmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0