Engin Hepileri ve Beyza Şekerci'nin oğlunu onlardan daha çok düşünemeyiz

Engin Hepileri ve eşi Beyza Şekerci, 3 ay önce çıktığı kış tatiline oğulları Can'ı da götürmüştü. Kayak yaparken Can'ı da yanına alan Engin Hepileri'ye ve eşine çok sayıda takipçisi 'ebeveynlik dersi' vermeye kalktı. Birkaç ay sonra aynı fotoğrafı paylaşan Beyaz Şekerci, bu eleştirilere de uygun bir dille cevap verdi.

Engin Hepileri ve Beyza Şekerci'nin oğlunu onlardan daha çok düşünemeyiz

Biraz hadsizlik, biraz patavatsızlık

Biraz hadsizlik, biraz patavatsızlık

Açıklamanın en dikkat çekici kısmı Beyza Şekerci'nin şu cümleleri: "Toplum olarak bebeklerin birçok şeyi yapmaması, yeni doğurmuş kadının evine kapanması, anne babanın her şeyden uzunca bir süre uzak kalması üzerine geçmişten bugüne gelmiş kalıplarımız var. Kimine göre doğrudur saygı duyarım ama biz böyle yaşamıyoruz! İstanbul’da girip çıkılan bir sürü havasız kalabalık ortamda olmaktan çok daha sağlıklı, bol oksijenli bir yerdeyiz. Güzelce giydirip, keyifle ve gönül rahatlığıyla da kısa süreli temiz hava almaya çıkarttık Can’ı."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu fotoğrafın hikayede harcanmasına gönlüm razı gelmedi😉 Can’ı bu fotoğrafta görüp soğuk endişesiyle panikleyen mesajları okudukça gülümsüyoruz☃️❄️ Toplum olarak bebeklerin birçok şeyi yapmaması, yeni doğurmuş kadının evine kapanması, anne babanın herşeyden uzunca bir süre uzak kalması üzerine geçmişten bu güne gelmiş kalıplarımız var. Kimine göre doğrudur saygı duyarım ama biz böyle yaşamıyoruz🙌🏻 İstanbulda girip çıkılan bir sürü havasız kalabalık ortamda olmaktan çok daha sağlıklı, bol oksijenli bir yerdeyiz. ❄️⛷Güzelce giydirip, keyifle ve gönül rahatlığıyla da kısa süreli temiz hava almaya çıkarttık Can’ı. Herşey kontrol altında🤞🏻✌🏻 Yaniii demek istediğim Can bizim hayatımıza dahil oldu, bizde onun hayatına👌🏼👶🏻 Bizden tavsiye, daha kıymetli birşey yok🙏🏻🧿çok şükür🙏🏻

Beyza Şekerci Hepileri (@beyzasekerci)'in paylaştığı bir gönderi ()

Yeni çocuk sahibi olmuş anne-babaların bir müddet hayattan kopması durumu aslında insanların bebek sahibi olma korkusunun temelini oluşturuyor.

Bebek sahibi olunca elbette yaşam şekliniz değişiyor, bazı planları bebeğe göre yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Fakat bunlardan hiçbiri eve kapanıp hayatı kendinize zehir etmeyi gerektirmiyor.

Bir diğer kısım da her ne kadar Beyza Şekerci daha uygun bir dille "biz böyle yaşamıyoruz" şeklinde açıklasa da 'insanların yaşam şekline müdahale etme' hadsizliği.

Herhangi bir insanın yeni doğmuş çocuğunu o insandan daha fazla düşünebileceğini sanmak, tek kelimeyle hadsizlik çünkü.

Bu sadece Instagram üzerinden çocuğunu paylaşan Engin Hepileri ve Beyza Şekerci'ye ana-babalık öğretmeye kalkışan takipçileri değil, yeni çocuk sahibi olmuş bir çiftin her işine karışan komşu Ayşe Teyze, uzaktan akraba Hilmi Amca da olabiliyor.

O mamayı yedirme, öyle tutma, bu saatte uyutma, oraya götürme gibi uyarılar her ne kadar "ben çocuğu düşünerek dedim yavrım" mantığında olsa da, emin olun hiç kimse bir çocuğu (hele yeni doğan bir çocuğu) anne babasından daha çok koruyamaz.

"Amaan donarsa donsun"

"Amaan donarsa donsun"

Eleştiri yağmuruna tutan takipçileri, Engin Hepileri ve Beyza Şekerci ufacık oğulları Can'ı kış tatillerinde açık havaya çıkarmasına "amaan donarsa donsun, kayak esnasında da düşerse düşsün. Hatta bunu da Instagram'da yayınlayalım" dediklerini falan mı düşündüler acaba?

"Geçmişten bu güne gelmiş kalıplarımız var. Kimine göre doğrudur saygı duyarım ama biz böyle yaşamıyoruz" diyen Beyza Şekerci'den yola çıkarsak, buradaki ana fikir şu olmalı:

Herkes kendi çocuğunu nasıl istiyorsa öyle büyütsün. İsteyen aşırı korumacı davranarak bir süre eve kapatsın, isteyen bebekliğinden itibaren doğayla iç içe büyütsün. Herkesin tercihi kendine.

Çocuğun kafasını alıp kara sokmaya çalışmadıkça ve uygun önlemleri aldıktan sonra hasta olmak bir yana dayanıklılığı da artacaktır. 

Hatta eskilerin savunduğu fikir, çocukların olabildiğince toz toprağa karışarak oynamasıdır. Çünkü doğayla iç içe büyüyen çocukların hem bağışıklığı güçlü olur, hem de ev hapsinde büyümelerindense böylesi daha sağlıklı.

İnsanlara ebeveynlik öğretmeye kalkmadan önce bunları bir düşünmek lazım.

Bu makaleye ifade bırak