Gündem
28.01.2016 - 23:38 | Son Güncelleme: 28.01.2016-23:38

Erdoğan'a hakarete 10 bin 620 lira para cezası...

SOSYAL paylaşım sitesi üzerinden yaptığı paylaşımlarda, Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakarette bulunduğu gerekçesiyle yargılanan sanık, "Kamu görevlisine karşı alenen hakaret" suçundan 10 bin 620 lira para cezasına çarptırıldı.

Sitene Ekle
Anadolu 63. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık A.K. ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada savunması sorulan A.K. "susma hakkını" kullanmak istediğini söyledi. Sanık avukatı ise sanığın paylaşımları nedeniyle suç unsuru olan "kamu barışının" bozulup bozulmadığının araştırılmasını istedi. 
 
Son sözü sorulan A.K., "Savunma yapmak istemiyorum. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da istemiyorum" dedi.
 
10 BİN 620 LİRA ADLİ PARA CEZASI
 
Kararını açıklayan hakim, A.K.'yi "Kamu görevlisine karşı alenen hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 531 gün adli para cezasına çarptırdı. Hakim, cezayı günlüğü 20 liradan 10 bin 620 liraya çevirerek, bu cezanın 24 eşit taksitte ödenmesine karar verdi. 
 
Mahkeme, sanığın "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan ise beraatine hükmetti.
 
İDDİANAMEDEN...
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, müşteki Mustafa Işık'ın, Alper Ataş adlı Facebook profilinden 2013 yılında yapılan paylaşımlarla, dönemin Başbakan'ı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Hakaret" edildiği ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunun işlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.
 
Soruşturma kapsamında söz konusu hesabın A.K.'ye ait olduğunun belirlendiği ifade edilen iddianamede, K.'nin de söz konusu hesabın kendisine ait olduğunu ve suç konusu paylaşımları kendisinin yaptığını beyan ettiği kaydedildi.
 
3 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ
 
A.K.'ye ait olan Facebook sayfasının 12 bin 696 takipçisi olduğunu belirtilen savcılık, şüphelinin Recep Tayyip Erdoğan'a görevinden dolayı hakaret ettiğini ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işlediğini savundu. 
 
Sanık hakkında, "Kamu görevlisine karşı alenen hakaret" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıl 8 aydan, 3 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Bilgi Yarışması"Evlerinin Önü Boyalı Direk" uyarlayıp bizlere sunan sanatçılarımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Şeftalisi ünlü ilimiz hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX