09.06.2009 00:31 | Son Güncelleme: 09.06.2009-0:31

Erdoğan ‘sen’ diye hitabı çok seviyor

Erdoğan, Baykal’a kendisine nasıl seslenmesi gerektiği konusunda ders verirken, geçmişte kendisinin liderlere nasıl hitap ettiğini unutmuş gözüküyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen hafta “AK Parti” değil de “AKP” diyenleri “edepsizlikle” suçlamasının yol açtığı tartışmalar dinmeden, önceki gün yine tartışma yaratacak yeni bir çıkış yaptı. Yeni çıkışın konusu, Başbakan’ın siyasi hasımlarının kendisine nasıl hitap etmeleri gerektiği hususundaki beklentileri... Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal’a şöyle seslendi:
“Bizim temizliğimize leke sürmeye gayret eden Sayın Baykal, bana edep dersi vermeye kalkıyorsun. Önce, bu ülkede bir partinin genel başkanına sen veya siz ifadelerini kullanmanın ne anlama geldiğini öğren. Bak, ben sana ‘sayın’ diyorum, ‘sen’ demiyorum...”
Görüleceği gibi, Başbakan, kendisine Bülent Ecevit nezaketiyle hitap edilmesini istiyor.
Bunu beklemesi Başbakan’ın hakkı. Ancak, kendisi başka liderlere nasıl davranıyor? Muhtelif zaman dilimlerinden yapılan bir tarama, Başbakan’ın kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkalarına sıkça yaptığını gösteriyor.
İşte Başbakan Erdoğan’ın “sen”li ifadelerinden kısa bir seçki:
-DPT açıklama yapacak, bunu hafife alacaksın; kusura bakma da, o zaman demek ki hafifin ta kendisi sensin. (6.12.2006/ Deniz Baykal’a)
-Sen aklını kendine sakla. Sen önce bir partini yönet, bak belediye başkanların gelip genel merkezin önünde gösteriler yapıyorlar, onlarla uğraş. (27.3.2006/Deniz Baykal’a)
-Ya, sen ne anlarsın bu işlerden. Bırak da onu Diyanet İşleri Başkanı konuşsun. Bu ülkede Diyanet İşleri Başkanı var, başkanlığı var. Bırak o konuşsun. Peygamberin gelip gelmediğini sen daha öğrenemedin herhalde. (3.2.2008/Deniz Baykal’a)
-Sen nasıl demokratsın ya? (13.2.2008/Deniz Baykal’a)
- Sen bir genel başkan olacaksın, kullandığın ifadeye bak. Tabii gideceksin, sen de gideceksin. Efendim, Başbakan’ın güvenlik güçleri varmış. Sayın Baykal sana sesleniyorum. Sen ne zaman zaten Sivas’tan öteye, kaç kere gittin ki? (21.2.2009/Deniz Baykal’a) 
-Sen git de işine bak. Daha bu işi öğrenmen için çok fırın ekmek yemen lazım. (28.3.2009/Deniz Baykal’a)
-Sen partinin kasasını yönetemiyorsun, ülkeyi nasıl yöneteceksin... Sana çok iyi cevap veririm ama, siyaseti bıraktıktan sonra. (2.3.2009/Deniz Baykal’a)
-Anayasa konuları ne zaman gündeme gelse Baykal, daha baştan ‘biz yokuz’ diyor. Sen nerede varsın ki? (10.5.2009/Deniz Baykal’a) 
- Bu ülkenin evlatlarına kimse başka coğrafyada adres vermeye kalkmasın. Bu toprakların içinden, hangi tasarrufla sen kalkıp da Suudi Arabistan’a git diyebiliyorsun. (3.5.2006/Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e)
- Sen neden rahatsızsan onu açıkla... Kuru sıkı atacağına ne yapacağını anlat... (13.5.2009/MHP lideri Devlet Bahçeli’ye)
- Bir emekli yarbay çıkıyor “Bana iki tabur versinler, ben bu işi çözerim” diyor. Sen bir defa haddini bil. Artık, emekli oldun, git bir kenarda otur. Sana ne oluyor ya, otur oturduğun yerde...  (3.6.2009/Emekli Yarbay Kemal Güner’e)

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerAnayasa