Siyaset
15.03.2011 - 15:41 | Son Güncelleme: 15.03.2011-17:48

Erdoğan'dan nükleer enerji açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’da yaşanan felaketle birlikte yaşanan Radyasyon sızıntısı ile gündeme gelen nükleer projelerin askıya alınması konusunun Türkiye için söz konusu olmadığını söyledi.

Sitene Ekle

ANKA

Erdoğan nükleer enerji konusunda takvimin işlediğini belirterek "Riski olmayan hiçbir yatırım yoktur. Yani evinize Aygaz tüpü de koymamak gerekir. Veya bir doğalgaz hattı çektirmek gerekir. Ülkeden ham petrol hattının geçmemesi gerekir. Çünkü bunlar hangisi olursa olsun herhangi bir tehditle veya saldırıyla karşı karşıya kaldığı zaman bunların az veya çok bir bedeli olur" diye konuştu.

Rusya’ya gerçekleştireceği iki günlük resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Erdoğan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Japonya’da yaşanan radyasyon tehdidi ile gündeme gelen bazı ülkelerin nükleer enerji projelerini askıya alması konusunun hatırlatılması üzerine Erdoğan Türkiye’de askıya almanın söz konusu olmadığını söyledi. Rusya ile görüşmelerin ve bu konuda atılacak adımların devam ettiğini belirten Erdoğan "Takvim şu anda işliyor" dedi. Erdoğan tehditlere karşı nasıl önlem alınacağına ilişkin bir soruyu ise şu şekilde yanıtladı:

"Riski olmayan hiçbir yatırım yoktur. Yani evinize Aygaz tüpü de koymamak gerekir. Veya bir doğalgaz hattı çektirmek gerekir. Ülkeden ham petrol hattının geçmemesi gerekir. Çünkü bunlar hangisi olursa olsun herhangi bir tehditle veya saldırıyla karşı karşıya kaldığı zaman bunların az veya çok bir bedeli olur. Bunların hepsi özellikle dünyada sanayileşme olsun teknoloji olsun modern dünyanın bütün güzelliklerinin yanında bilelim ki birçok sıkıntıları da olacaktır. Yani kozmetik dünyanın içerisinde birçok sıkıntılar var. Bu kozmetik yaşamın içerisindeki sıkıntılar güzelliği getirirken bu güzelliğin yanında da bakıyorsunuz birçok sıkıntıları da getiriyor. Ama kimse ondan vazgeçmiyor yine kullanmaya devam ediyor. Bu ise çok daha farklı. Adeta bizim enerjideki sıkıntılarımızı büyük ölçüde aşmamıza vesile olacak ama böyle bir fevkalade yüksek 8.9 büyüklüğündeki bir deprem bırakın nükleer enerjiyi bunun dışındaki yerlerde bile işte görüyorsunuz.köprüler vs. şimdi biz köprüleri yapmayalım mı? Bütün o dev köprüler gitti. Bir de bunun altında mesela raylı sistem tüp geçidimiz var. Lastikli sisteme geçeceğiz o da var. Yapılan bütün bilimsel çalışmalarda önümüze getirilen şudur. Yani depreme yönelik en dayanıklı olan bu tüp geçit sistemidir. Bu da bize ayrıca söyleniyor. Tüm bunların hepsi bilimsel olarak hesabıyla kitabıyla yapılıyor. Bütün tedbirleri alacağız ve bu tedbirlerle de bu tür adımları atacağız."

-ÖNCE KENDİ PİSLİKLERİNİ TEMİZLESİNLER-

Başbakan Erdoğan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün kendisine gönderdiği Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili yolsuzluk belgeleri ve mektuba ilişkin değerlendirmesinde ise sert konuştu. Hukukçu kurmayları tarafından yapılan değerlendirmede söz konusu belgenin bir ‘belge’ niteliği taşımadığının belirtildiğini kaydeden Erdoğan, "Bu yazı. Bir kişi yazılar yazmış. Bir yerlere bir şeyler kendine göre havale etmiş. Ne imza ne şu ne bu yok. Zaten ifade edilen kişi cezaevinde olan bir kişi. Böyle bir süreç var ve oradan kalkıp bizim müfettiş görevlendirme şu bu gibi kendisinin talepleri bu konuyla ilgili olarak da zaten ilgili birimler geçmişte atılması gereken adımları attılar ki bu kişi içerde. Bunu zaten biz bütçe müzakerelerinde gerekli cevabı anında orada kendisine verdik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu müflis tüccar gibi hala bu tür defterleri karıştırıp buralardan bir şeyler çıkarmaya çalışıyor. Buralardan bir şey çıkmayacak. O göndermiş olduğu mektup işte yaklaşık bir A4 sayfası şeklinde bir mektuptur arkasına da onları yığmış. Arkadaşlarım üzerinde çalışıyor gerekli olan cevabı kendisine vereceklerdir" diye konuştu.

Erdoğan Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye ciddi iftiraların atıldığını ve bunun karşılığında başkanın da yargıya gideceğini belirterek, "Benim büyükşehir belediye başkanım bu noktada bu tür uydurma saçma sapan şeylerle itham edilerek Kayserili kardeşlerimin vatandaşlarımın gözünden düşürülecek veya onun üzerinden ak partiyi vurabilecek ne güce, ne kaliteye, ne kapasiteye Kılıçdaroğlu sahip değildir. Bize dürüstlük dersi de vermesin. Önce onlar kendi pisliklerini temizlesinler. Gerekli cevap ona verilecektir" dedi.

-"YENİ KERBELALAR İSTEMİYORUZ"-

Suudi Arabistan askerlerinin Bahreyn’e girmesi konusunda yaptığı değerlendirmede de Grup konuşmasında söylediği "Yeni Kerbelalar yaşamak istemiyoruz" sözlerini yineledi. Bahreyn’deki gelişmelerin Kerbela yönünde gelişmeler olduğunu kaydeden Erdoğan "Böyle bir şeyi yaşamak istemediğimiz için de ilgili olan bütün o taraflarla bu konuda görüşmeler yapıyoruz. Temennim odur ki bu asker çıkarma eylemlerinin arkasından olumsuz gelişmeler olmasın ve bu iş barış içerisinde kardeşin kardeşi vurduğu değil sulh içinde yaşadığı bir Bahreyn olsun. Aynı şekilde bir Libya olsun. Körfezin diğer ülkelerine Cezayir’e Fas’a sıçramasın ve bir an önce burada neticeye gideriz arzumuz budur" diye konuştu.

Öte yandan Erdoğan, milletvekili aday adaylığı için başörtülü kadınların da başvuru yaptığının hatırlatılması ve bunların adaylığı konusunda ne gibi bir tasarrufları olacağı yönündeki bir soruyu ise komisyonlar tarafından yapılacak araştırmalar ve aday belirleme süreçlerinin sonuna kimin aday olup olmayacağına karar verileceği şeklinde yanıtladı.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Eğreti Gelin" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülü kime aittir?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX