14.09.2018 14:16 | Son Güncelleme:
AA

Dört ülke İstanbul'da İdlib için bir araya geldi!

Türkiye, Fransa, Almanya ve Rusya'nın temsilcilerinin  katıldığı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık toplantısı, Dolmabahçe Sarayı çalışma ofisinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın evsahipliğinde Dolmabahçe  Sarayı çalışma ofisinde düzenlenen toplantı, 14.00 sularında başladı.

Toplantıda Almanya'yı Başbakanı Angela Merkel'in ulusal güvenlik  danışmanı Jan Hecker, Fransa'yı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un diplomasi  başdanışmanı Philippe Etienne ve Rusya'yı Devlet Başkanı Vladimir Putin'in  başdanışmanı Yuri Ushakov temsil ediyor.

 Temsilcilerin yanı sıra dört ülkeden teknik uzmanların da katıldığı  toplantının ana gündemini,  planlanan liderler zirvesine hazırlıklar oluşturuyor.

Hazırlıklar çerçevesinde başta İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde  ateşkesin ve sivillerin korunması çabalarının da ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin duyurusunu, 29 Temmuz'da  Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki BRICS Zirvesi sırasında yapmıştı. Zirve tarihi  için ilk olarak 7 Eylül zikredilmiş, ancak o tarihte Tahran'da Türkiye, İran ve  Rusya liderlerinin katılımıyla Suriye konulu zirvelerin üçüncüsü  gerçekleştirilmişti.

Bugün bir araya gelen heyetlerin, zirvenin tarihini de kararlaştırması  planlanıyor.

Kalın, toplantıya ilişkin önceki gün yaptığı açıklamada, "Amaç tabii  ki Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları eş güdüm içerisinde ele almak. Bu  mekanizmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Zira bu ülkeler, hem bölge hem  Ortadoğu konuları, güvenlik, terörle mücadele, Suriye ve diğer konularda zaten  ikili, üçlü, dörtlü formatlarda sürekli temas halinde olan ülkeler. Bunun somut  neticeler çıkartacağına inanıyoruz. Aslında İdlib'de yaşanan sıcak gelişmeleri de  dikkate aldığınızda belki bu toplantının ve zirvenin önemi biraz daha artmış  olacak. Çünkü bu meselenin bütün yükünü, ağırlığını Türkiye'nin omuzlarına  bırakıp kenara çekilmek adil bir tutum olmaz, çözüm de üretmez." ifadelerini  kullanmıştı.

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1