Gündem
07.02.2014 - 09:41 | Son Güncelleme: 07.02.2014-9:49

Erdoğan'ın ofisinde ağlattığı Vali mi?

Gezi eylemlerinde Başbakan'la görüşen heyette yer alan isimlerden Doç. Dr. İpek Akpınar, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sitene Ekle

Amerikan New York Times gazetesinin sitesinde yayımlanan “Kimin Türkiyesi” başlıklı analizde,Başbakan Recep TayyipErdoğan ’ınGezi Parkı gösterilerinin ilk günlerdeki sert müdahalelerle ilgili “sorumluları ağlattığını” söylediği kişilerden birinin İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun olduğu iddia edildi.

Vatan gazetesinin haberine göre; TaksimGezi Parkı olaylarıyla ilgili Erdoğan’la görüşen heyette bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Profesör İpek Akpınar, gazeteye bomba bir detay aktardı.Akpınar, Başbakan'ın görüşmede "Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım. Vali'yi ağlattım" dediğini söyledi.

AMERİKAN GAZETESİNİN ANALİZİ

Gezi eylemlerinin yayılması üzerineBaşbakan Erdoğan, geçtiğimiz yıl 12 Haziran'da Ak Parti Genel Merkezi'nde öğrenci, akademisyen ve STK temsilcilerinin oluğu bir heyeti ağırlamış, şikayet ve taleplerini dinlemişti. ABD'li New York Times gazetesinin Türkiye ve BaşbakanErdoğan analizinde o toplantıdaki ayrıntılara dikkat çekildi. Yapılan analize göre Başbakan görüşmeye katılanlara, "Merak etmeyin. Sorumluları ofisime çağırdım ve azarladım. Onları ağlattım" demişti.

ERDOĞAN VALİ MUTLU'YU MU AĞLATTI?

 İşte AKP Genel Merkezi'nde 6 saat süren o  toplantıya katılan isimlerden olan İTÜ Mimarlık  Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İpek Akpınar,  o gün yaşananları anlattı.

 İşte Akpınar'ın açıklamalarından satırbaşları;

 Başbakan'ın azarladığını söylediği kişinin  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olduğuna işaret ettiğini algıladık. Başbakan, yereldeki en  üst yetkili, bürokrata işaret etti. Başbakan,   'Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım.  Ben burada Vali'yi ağlattım, müsterih'   olun dedi. Bizzat ifade etti Başbakan.

'MUAMMER GÜLER ODADAN ÇIKTI'

Toplantıda Hüseyin Çelik, Muammer Güler, Suat Kılıç ve Başbakanlık Müsteşarı da vardı. O dönem İçişleri Bakanı olan Muammer Güler'in toplantıya katılmasına tepki verdik. Yüksek sesle, 'Benim öğrencilerimi darp eden teşkilatın başındaki bir bakanın burada olmasını kabul etmiyorum' dedim. Güler, odadan çıktı. Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik yanıma gelerek, öğrencilerin darp edilmesi konularında en net bilgilerin Muammer Güler'den öğrenilebileceğini belirterek, 'Uygun görürseniz toplantıya çağıralım' dedi. Biz de kabul ettik.

'ÇADIRLARIN YAKILMASINI BEN EMRETMEDİM'

Başbakan, 'Olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedik. Hatta ilk 3 gün önemsemedik.Gezi Parkı meselesinin bu kadar geniş çaplı bir gösteriye dönüşeceğini öngöremedik. Bana da yeterince bilgi ve olayların ciddiyeti aktarılmadı. Çadırların yakılması emrini veren ben değilim. Ben üçüncü gün öğrendim Ben Emir vermedim' ifadelerini kullandı..

'TOPLANTIDA BİR KEZ SESİ YÜKSELDİ'

Doç. Dr. Akpınar, görüşme sırasındaBaşbakan Erdoğan'ın herkesi dinlediğini söyledi. Ancak toplantının sonuna doğru sadece bir kez tansiyon yükselmiş:?"Başbakan toplantıda kendi mağduriyetini anlattı, şiir okuyarak cezaevine girdiğini söyledi. Muhafazakar gençlerden biri 'Polis baskınına göz yumuyorsunuz' deyince 'Kendi geçmişinizi unutarak bunları nasıl söylersiniz?' diyerek tepki gösterdi."

MERT İNAN / VATAN


Modaya yön veren markalarda fırsat!


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.