20.07.2013 23:20 | Son Güncelleme:
İHA

Erdoğan, ÖNDER'in iftar yemeğinde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği'nin (ÖNDER) iftar programına katıldı. Burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, "Son aylarda yaşanan bu olaylar içeriden ve dışarıdan koordinelidir. Bunlara karşı kararlı duruşumuz nasıl bir fren oluşturduysa, ileri dönemlerde de bu kararlı duruş çapulculara fırsat vermeyecektir" dedi.

ÖNDER’in Sarayburnu'ndaki Sepetçiler Kasrı'nda düzenlediği iftarda konuşan Başbakan Erdoğan, Müslüman ülkelerdeki sorunlara değindi. Erdoğan, "Başta Somali ve Myanmar olmak üzere Müslüman kardeşlerimiz yokluğun pençesinde bir Ramazan yaşıyor. Aynı şekilde Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de sorunlar devam ediyor. Mısır’da da kendilerine yapılan haksızlıklarla mücadele ediyorlar. Hiçbir zor mesele karşısında umutsuzluk yoktur. En zor zamanlarda Allah kuluna yardım eder. İslam coğrafyasının tamamında şahit olduğumuz acı ve hüzün gelip geçicidir. Bu imtihanı başarıyla verirsek bunun neticesini göreceğiz. Zulüm ilelebet devam etmez. Kendi ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki olaylar karşısında ümitsizliğe düşmeyeceğiz" dedi.

'GEZİ PARKI OLAYLARI İÇERDEN VE DIŞARDAN KOORDİNELİDİR'
Taksim’deki Gezi Parkı olaylarına da değinen Başbakan Erdoğan, "Demokrasi ve ekonomi mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. Şu son yıl, bu kadar bereketli bir ayda ortaya çıkan olaylar sıradan olaylar değildir. Bu olaylar sadece içeriden kaynaklı olaylar değildir. Bu olaylar içeriden ve dışarıdan koordinelidir. Bunlara karşı kararlı duruşumuz nasıl bir fren oluşturduysa, ileri dönemlerde de bu kararlı duruş çapulculara fırsat vermeyecektir. Kamu düzenini bozmak isteyenler çapulcudur. Tencere tava çalanlar yasal olarak suç işliyorlar. Taşı yargıya... Hakkımızı arayacağız. Arabamızı mı tekmeliyor, çıkıp başörtülü bayanları yerlerde sürüklüyor. Bunlar oldu mu? Hala da oluyor. Bunları görmemezlikten mi geleceğiz? Haklı hakkını arayacak. Bu mücadeleyi beraber vereceğiz. Haklı hakkını aramazsa kaybeder" diye konuştu.

"BU İNSANLAR SOKAKLARA, DAĞA ÇIKMADILAR"
Başbakan Erdoğan, imam hatiplerin zor bir dönemden geçtiğine değinerek, "İbadethanelerin ahırlara çevrildiği dönemlerden geçtik. Kur’an’ı öğrenmek, belli kitapları evlerinde bulundurmak suçtu. Çok ağır baskılar, zulümler yaşandı. Zifiri karanlık günlerden geçildi. Bu insanlar sokaklara çıkıp ellerine pala, taş, sopa almadılar. Ellerine silah alıp dağa da çıkmadılar. Gayrimeşruluğu akıllarından geçirmediler. Tahammülle dayandılar ve ortaya bu eserleri çıkardılar. Biz şikayet edenlerden de umutsuzluklar içerisinde olanlardan da olmayacağız. Karanlığa bir mum yakmanın gayreti içerisinde olacağız. Sabır, tahammül ve iman. Onlara ek olarak nesil yetiştirme mücadelesi, içinde bulunduğumuz şu manzarayı değiştirmeye yetecektir. İmam hatiplerin kapısına vurulan kilitleri hamdolsun kırdık. Normal okullarda da Kur’an ve siyer okunmasının önünü açtık. O binaların içini en güzel şekilde donatmakla olmuyor. Tabi o da bizim işimiz. Bizim çektiklerimizi onlar çekmemeli" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bugün İslam coğrafyasında ne kadar sorun varsa, karşısında Osmanlı'nın çöküşünü görürsünüz. Edebin edepsizlik içerisinde bozulmasına müsaade etmeyeceğiz. Adaletin haksızlık içerisinde yok olmasına göz yummayacağız. Sizin Akif’in deyimiyle 'iman dolu göğsünüz' olduğu sürece hiçbir gülle sizi yıkamayacaktır." 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0