01.06.2013 19:08 | Son Güncelleme:

Erdoğan: Taksim'e yürüceklermiş dediler Bırakın yürüsünler dedim...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Cemiyeti'nin Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen 59'uncu Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Erdoğan CHP'nin Kadıköy'de bugün yapılacak mitingi iptal etmesi ile ilgili olarak "Beşiktaş'ta toplanma kararı verdiler. Taksim'e yürüyeceklermiş' dediler. Bırakın yürüsünler dedim" dedi.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, çok zorlu, çetin yollardan geçtiklerini belirterek, "İnişler, çıkışlar yaşadık. Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik. Kendimize inandık. Fikrimize güvendik. Milletin çizdiği istikametten başlayarak bugünlere geldik" dedi.

BAHÇELERİNİZE DİKİLECEK AĞAÇ DA VERELİM

CHP'nin Kadıköy'de bugün yapılacak mitingi iptal etmesi ile ilgili olarak da "Beşiktaş'ta toplanma kararı verdiler. 'Taksim'e yürüyeceklermiş' dediler. 'Bırakın yürüsünler' dedim. Bunlar ne istiyor? Bunu öğrenelim. Ne istedikleri de belli değil. Ağaç istiyorsanız, ağaç verelim. Burada ağaç bol. Bahçelerinize dikilecek ağaç da verelim. Bunlar da böyle bir kararlılık yok. İlla Topçu Kışlası olmaz diyorsanız, kusura bakmayın bu olacak. Daha önce olup da yıkılanı biz yapıyoruz" dedi. Erdoğan, Topçu Kışlası'yla ilgili İdare Mahkemesi'nin aldığı karar için de "İdare Mahkemesi bakıyorsunuz bir karar veriyor. 'İdarenin savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması' dedi. İdare kim? Kültür Bakanlığı. İnşaat mı başladı? Şu anda ihale mi yaptık? Burada soru işaretleri doğuyor. Bu ülkede kimsenin attığı adımı bu kadar dikkati bir kenara koyarak atması doğru değil. Hele hele yargı. Şu anda muhalefet bu tür kararın arkasında durarak, konuşuyor" dedi. Erdoğan, CHP'ye de seslenerek, "Ben CHP'ye diyorum ki, bu tür provokasyonların içine girme, yanlış yapıyorsun. Doğabilecek her türlü yanlışın faturası senindir. CHP'nin bu noktada çok hassas, çok dikkatli olması gerekir. Türkiye'nin çözüm sürecinde olduğu bir dönemde bu tür adımın atılması düşündürücüdür" diye konuştu.

 Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama kimse kusura bakmasın. Bir avuç kaymak tabakanın, bir avuç sesi gür çıkan kitlenin bu millete, bu ülkeye dayatma yapmasına da müsade etmeyiz. Azınlığın çoğunluğa hükmetmesini müsade etmeyiz. Bu ülkede artık çetelerin dediği olmuyor. Bu ülkede artık kaymak tabakanın, güçlünün, sesi gür çıkanın dediği olmuyor. Bu ülkeyi artık bir kısım medya yönetmiyor. Milletin dediği olur. Milletin tercihi baş tacı edilir. Milletin arzu ve istekleri yerine getirilir. Taksim'de Gezi Parkı'ndaki eylemin artık bitirilmesini, polisimize, esnafa, oradaki masum ziyaretçilere yönelik şiddetin derhal son bulmasını istiyoruz.

Oradaki projeye onay veren CHP'nin ikiyüzlülük içinde kalabalıkları tahrik etmekten vazgeçmesini bekliyoruz. Biz bu aşamadan itibaren politika üretemeyen, plan proje üretemeyen, yapıcı eleştiri üretemeyen muhalefetin söylemlerini hiçbir şekilde zaten muhatap almıyoruz. Türkiye'nin en can alıcı meselelerinde gençlerin yaşamasını sağlayacak çözüm sürecinde yer almayan ama 'ağaçlar kesiliyor' yalanıyla meydandaki gençlerin arkasına sığınan bu muhalefette kendisine çekidüzen verene kadar biz de cevap vermeyeceğiz."

Bu arada etkinliğin gerçekleştiği Yıldız Teknik Üniversitesi'nde alınan yoğun güvenlik tedbirleri de dikkat çekti. Özellikle Erdoğan'ın konvoyunun üniversiteden çıkışı sırasında yol boyunca korumaların dizildiği görüldü.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5