Dünya

08.08.2010 - 15:20 | Son Güncelleme: 08.08.2010-15:21

Erenköy direnişi ve Erenköy şehitleri anıldı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kimsenin Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme hakkından, iki kesimlilikten, iki devletlilikten vazgeçmesini beklememesi gerektiğini, Rum tarafında istek olması halinde yıl sonuna kadar çözüm bulmanın mümkün olduğunu belirterek, "Anlaşma olmazsa herkes kendi yoluna" dedi.

Sitene Ekle
  • -CUMHURBAŞKANI EROĞLU: "ANLAŞMA OLMAZSA HERKES KENDİ YOLUNA"

Kıbrıs Türk mücadele tarihinin mihenk taşlarından Erenköy Direnişi ile direniş sırasında şehit olanlar, Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı.


KKTC toprağı olan ve halen sadece mücahitlerin bulunduğu Erenköy’deki şehitlikte düzenlenen anma törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, KKTC Güvenlik Kuvvetleri (GKK) Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep, bazı bakanlar, milletvekilleri ile siyasiler ve iki binin üzerinde vatandaş katıldı.


Erenköy’e ulaşım deniz ve kara yolundan sağlandı. Protokol ise helikopterle bölgeye ulaştı.


Erenköy Şehitliğindeki tören saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı. Bunu protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulması izledi.


Şehitlik özel defterinin imzalanmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu bir konuşma yaptı.


-EROĞLU: "KIBRIS TÜRK HALKI İÇİN DÖNÜM NOKTASI".


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada, Erenköy direnişinin Kıbrıs Türk halkı için bir dönüm noktası olduğunu belirtti ve "Erenköy direnişinin Kıbrıs Türkleri için Çanakkale olduğunu" vurguladı.


Türkiye’nin uçaklarıyla Erenköy çatışmasına verdiği destekle dünyaya garanti ve ittifak anlaşmalarında yer alan etkin ve fiili müdahalenin ne olduğunu hatırlattığını söyleyen Eroğlu "Devlet kurmamız, bu topraklarda başı dik özgürce yaşamamız için mücadele edenleri, kan dökenleri, can verenleri unutmamamız gerekir" dedi.


Eroğlu, bunları hamaset veya düşmanlık tohumları ekmek için söylemediğini ifade etti. 8 Ağustos 1964’de Türk Hava Kuvvetleri’nin müdahalesi ile dünyaya verilmeye çalışılan mesajı anlamayan Rumların 15 Temmuz 1974 darbesini yaptığını belirten Eroğlu, darbe sonrasında dönemin Cumhurbaşkanı Makarios’un dünyaya "Ülkem Yunanistan’ın işgali altında" dediğini hatırlatarak, 20 Temmuz Barış Harekatının ülkeye barış getirdiğini kaydetti.


"Biz Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs barış, refah, işbirliği adası olsun diye üzerimize düşeni yapıyoruz" diyen Eroğlu, çözüm için ortaya konulan isteklerin Kıbrıs Rumlarının aleyhine olmadığını belirtti. Eroğlu, kimsenin Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme hakkından, iki kesimlilikten, iki devletlilikten vazgeçmesini beklememesi gerektiğini vurgulayarak, Rum tarafında istek olması halinde yıl sonuna kadar çözüm bulmanın mümkün olduğunu, çünkü tarafların ne istediğinin herkesce bilindiğini kaydetti.


"Anlaşma olmazsa herkes kendi yoluna" diyen Eroğlu, Anavatan Türkiye’nin en yetkili kişi ve organlarının defalarca belirttikleri gibi, Kıbrıs Türk halkının daha fazla çözümsüzlüğün mağduru olarak bırakılamayacağını vurguladı.


Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Kutlay Çeto da konuşmasında, bu yıl görüşme masasında bulunan Eroğlu’nun bir önceki Cumhurbaşkanı Talat gibi Kıbrıs Türk halkının haklarını en iyi şekilde koruyacağına inandıklarını söyledi.


Müzakerelerin ilanihaye devem edemeyeceğini, anlaşmaya ulaşılmaması halinde anlaşmalı ayrılıkla barış içerisinde yaşanabileceğini ifade eden Çeto, ülkede iç sorunlar bulunduğunu, sürdürülebilir bir ekonomik yapının kurulması gerektiğini belirtti.


Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün ise, 46 yıl önce 10 bin Yunan askerine karşı gösterilen direnişin önemine işaret ederek, Türk Hava Kuvvetleri’nin müdahalesi ile Yunan askerlerinin bozguna uğradığını anlattı.


Öykün, TMT ’den önce Erenköy ile Türkiye arasında bağlantı ve köprü kurulduğunu anlatarak, 20 Temmuz 1974’de ve sonrasında bu köprünün en üst düzeye çıkarıldığını kaydetti. Erenköy direnişinde şehit düşenlere seslenen Öykün, onların direnişinin gelecek için örnek teşkil ettiğini kaydetti.


-ÖZEL DEFTERE YAZILANLAR.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Erenköy Şehitliği özel defterine şunları yazdı.


"Aziz şehitlerimiz, bundan tam 46 yıl önce vatanımıza sahip çıkmak, Kıbrıs’ta insanca yaşama uğruna canınızı hiçe sayarak sayıca ve silahça sizden üstün düşman kuvvetleriyle kahramanca savaştınız. Tankları ve toplarıyla gelen Rum-Yunan ikilisine elinizdeki derme çatma silahlar ve vatan sevginizle karşı koydunuz. Uğruna can verdiğiniz kutsal vatan topraklarını korumaya ve cumhuriyetimizi yüceltmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha teyit etmek için huzurunuzdayız.


Akıttığınız kanlar bugün Kıbrıs Türkünün özgür ve huzur içinde Mücahit ve Mehmetçiklerin güvencesinde yaşadığı KKTC’nin temelini oluşturmuştur. Cumhuriyetimizi geliştirmek en önde gelen vazifemiz ve size olan borcumuzdur. Biliyoruz ki KKTC geliştikçe, halkımızın huzur ve refah seviyesi yükseldikçe ruhlarınız şad olacaktır. Kıbrıs Türkünün özgürlük uğruna canlarını feda eden siz aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anar, kahraman gazilerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim.".


-BÜYÜKELÇİ TÜRKMEN.


Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen de özel deftere şunları kaydetti.


"Aziz şehitlerimiz, Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinin dönüm noktalarından birisini oluşturan şanlı Erenköy direnişinin unutulmaz kahramanları olan şehitlerimizin manevi huzurunda saygı ile eğiliyoruz. Kahraman Kıbrıs Türk halkının varlık, özgürlük ve onuru ile yaşama mücadelesi uğruna seve seve can vererek mukaddes şahadet mertebesine eriştiniz ve büyük Türk ulusunun şanlı tarihindeki müstesna yerinizi aldınız. Kıbrıs Türkünün özgürlüğüne ve aydınlık günlere kavuşmak için verdiği mücadelede başarıya ulaşmasına kanınız ve canının pahasına yapmış olduğunuz eşsiz katkı daima şükranla hatırlanacaktır.


Bu duygularla Türkiye’nin, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının barış ve refah içinde yaşaması için her zaman yanında olacağını bir kez daha teyit ederek, hatıranız önünde minnet ve şükranla eğiliyoruz.".


-KORGENERAL ZORLU.


KTBK Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu’nun özel deftere yazdıkları ise şöyle.


"Aziz şehitlerimiz, Sizler mücahit Kıbrıs Türkünün varlığı ve Yavruvatanın bağımsızlığı uğruna canlarınızı feda ederek en yüce mertebeye şahadet mertebesine ulaştınız. Fedakarlıklarınız ve kahramanlıklarınızla destanlaştırdığınız Erenköy direnişi hafızalardan silinmeyecektir. Büyük Türk ulusu ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Aziz şehitlerimiz, emin olunuz ki uğruna canınızı verdiğiniz Yavruvatan topraklarını, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kanımızın son damlasına kadar koruyacak ve tertemiz kanlarınızla renk verip özgür kıldığınız şanlı bayrağımızı en yükseklerde dalgalandırmaya devam edeceğiz.


Özgürlük mücadelesi ile tarihe geçen hatıranız ilelebet yüreğimizde yaşayacak. Bizlere emanet ettiğiniz bu güzel vatan ve mücahit Türk varlığını sonsuza dek yaşatmak azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyor, sizleri minnet ve şükran duygularımızla anıyor manevi huzurunuzda saygı ile eğiliyorum.".


-TÜMGENERAL RECEP.


GKK Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep de anıt özel defterine şunları kaydetti.


"Aziz şehitlerimiz Kıbrıs Türkünün onuru, şerefi ve bayrağı uğruna verdiği mücadelede mihenk taşı olan Erenköy direnişinin 46. yıldönümünde tekrar sizlerin huzurunuzdayız. Burada gösterdiğiniz şanlı direniş enosis hayallerinin tarihe gömülmesinin başlangıcı olmuş Kıbrıs Türkünün huzur ve özgürlüğe ulaşmasının temeli olmuştur. Anavatana açılan tek kapının kapanmaması uğruna kahramanca çarpışarak şahadet mertebesine ulaştığınız emsalsiz mücadele sayesinde bu kapı sonsuza dek açık kalacaktır.


Bugün KKTC varsa hür ve bağımsız yaşıyorsa sizlerin sayesindedir. Göklerden canlarınız pahasına indirmediğiniz bayrağımız hala göklerde dalgalanıyor ve ilelebet dalgalanmaya devem edecektir. Şanlı bayrağımız gölgesinde rahat uyuyun."


Etiketler: Derviş Eroğlu
Bilardo oynanan sopaya ne ad verilir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.