29.07.2008 01:28 | Son Güncelleme:
Esra Alus

Ergenekon banka kuracak, ticaret yapacakmış!

İddianamede, Ergenekon örgütünün yeniden yapılandırılması amacıyla 24 adet belgenin kaleme alındığı ve bu amaçla holding ve bankaların kurulmasının planlandığı öne sürülüyor

Ergenekon banka kuracak, ticaret yapacakmış!

Ergenekon iddianamesinde örgüt üyesi olduğu iddia edilen kişilerin ev ve işyerlerinde ele geçirilen yüzlerce dokümanın içeriği özetle yer alıyor. İddianamede, bu belgelerin 24 adedin Ergenekon örgütünün yeniden yapılandırılması amacıyla yazıldığı öne sürülüyor.  Bu belgeler arasında dikkat çeken bazıları özetle şöyle:  

Banka ve holding kurmak

Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim Ve Geliştirme Projesi İstanbul/29 Ekim 1999 yazılı belge: “İdeolojiye uygun ekonomi-politik denge sağlanabilmesi ve finansal ihtiyaçların karşılanabilmesi için, Ergenekon’un doğrudan kendi örgütüne bağlı holdingler ve bankaları süratle kurup sonrasında- mutlak sahibi olması kaydı ile- üretim tesisleri, ticari holdingler ve bankalar oluşturması gerekliliği ve bunun için örgütün başkanına bağlı komutalar grubu oluşturulması gerektiği” anlatılıyor. 

Ülkücü gençleri örgütlemek

Kemalist Model Ulusal Gençlik Hareketi Dinamik Ulusal Güç Birliği&Kuvayı Milliye Cephesi Araştırma/Gözlem/Analiz/Teori İstanbul/29 Ekim 2000 adlı belge: “Kuvayı Milliye Cephesi adıyla, sokaklardaki başıboş, amaçsız, işsiz ve umutsuz (lümpen) gençler ile tarikat okullarında kökten dinciliğe koşullandırılarak rejim düşmanı haline dönüştürülen ve Ülkü Ocakları’nın etkisindeki gençliğin eğitilerek biçimlendirilmesi ve Kemalist ideolojiye kazandırılması hedefleniyor. Ayrıca, Ulusal Güç Birliği kuruluş aşamasında, kurucuları tarafından uygun görülen ve liderlik vasıflarına sahip, genç bir Türk kadının başkan yapılmasının uygun bulunduğu da anlatılıyor.

MİT’te çalışma yapmak

 Şirket Gizli Gerçekler Gözlem&Analiz Aralık 2000/İstanbul adlı belge: Mit müsteşarları ve çalışanları olan Şenkal Atasagun, Miktad Alpay, Emre Taner, Sadi Sağlam, Hiram Abbas, Mehmet Eymür, Cevat Öneş, Cem Koca ve Orgeneral Teoman Koman’ın MİT’teki çalışmalarından ve atandıkları görevlerle ilgili eleştirel içerikli belge. 

Savaşa hazırlanmak

Avrupa Birliği Katılım Ortaklığı belgesi: “Özellikle ulusal gençliğin Kemalist ideoloji doğrultusunda örgütlenmesinden geçtiğini anlatan ve Türkiye 21. yüzyılın ilk 15 yılında süratle ve ciddi biçimde eninde sonunda karşılaşmak zorunda kalacağı büyük ve kanlı bir savaşa hazırlanmak zorunluluğu ile karşı karşıya bırakılmıştır” deniyor.
Ulusal Medya 2001 İstanbul/Aralık 2000: “Cumhuriyet gazetesinin başyazarı İlhan Selçuk, donanımlı geniş bir kültürel birikime sahip, son derece mütevazı görünümlü bir portre olmakla birlikte, bencilliğe sarmalanmış büyük bir ihtiraslı kişi... İlhan Selçuk, adı Cumhuriyet gazetesine 21. yüzyılda tiraj sağlayamaz. Çünkü dünya sürekli gelişim ve devinim içindedir. 

Cengiz Han ve İlhan Selçuk

Yerkürenin en büyük savaş ustası Cengiz Han, nasıl ki, günümüzün son derece teknik donanımlara erişmiş orduları ile savaşa tutuştuğunda kaçınılmaz olarak yenik düşecek ise; İlhan Selçuk’un gazetecilik alanında kazanacağı da yalnızca yenilgi olacaktır, bu kaçınılmaz bir gerçektir. Bugün bu gerçeği görmezden gelerek, Selçuk’un ellerinde can çekişme noktasında, bitkisel yaşama giren Cumhuriyet gazetesine Selçuk’un can verebileceği görüşünün öne sürülmesi akıl dışıdır” ifadesi yer alıyor.

Sabetaycılık da var

Rav Sabetay Zwi Sabetaycılık Ve Türkiye Sebatayları (Dönmelik) Reosta “Operasyon Projesi” İstanbul/Mayıs 2000 adlı belge: Cemaat üyeleri, tarihi, Türkiye’deki durumu hakkında bilgiler verilmiş ve kurulacak olan bir sivil toplum kuruluşu vasıtası ile Türkiye’de bulunan Sabetayların kontrol altına alınmasının gerekliliği anlatılarak Ulusal Sabetaycılık Derneği adlı bir derneğin kurulması gerekliliği anlatılıyor.
Örtülü Faaliyetler Bir İstanbul/Nisan 2000 adlı belge: “ABD, girişimlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında başarısızlık oranı artışı gözlemleyince, Türkiye’de ‘sivil hareket’ başlatmış ve Türkiye’de sürdürdüğü psikolojik savaşta TSK karşısında yer alan bir ‘sivil cunta’ oluşturmuştur. Bu sivil cunta hareketinin merkezi Atatürkçü Düşünce Derneği ya da Çevik Bir’in düşlerinde yer alan ve kamuoyuna açıklanan ‘Strateji Vakfı’ olması planlanmıştır” değerlendirmesi yer alıyor.
Sanat-Sanatçı-Entelektüel ve İletişim Dünyasında İstihbarat Faaliyetleri Arenadaki Sanat Gladıo Sanatçılar Türk Toplum Yapısında Değişim İstanbul/10 Nisan 2000 adlı belge: “Türkiye Cumhuriyeti topraklanın, halkın ve rejimin korunması ve kollanması görevi TSK’ya ait olduğu gibi; kültür, sanat ve bilimin korunup kollanması görevini de TSK üstlenmeli ve bu amaçla alınan kararlar ile uygulanışını denetim altına almalıdır” deniliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5