23.03.2008 00:29 | Son Güncelleme:
AA

Ergenekon soruşturması ucu açık devam etmesin

Ergenekon soruşturması ucu açık devam etmesin

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, 8 ay önce başlayan “Ergenekon” soruşturmasının bugüne kadar devam ettirilmesini eleştirdi. Kolcuoğlu, savunmanın görevini yapmaya yönelik kısıtlamaların kaldırılmamasının, adil yargılama hakkını zedelediğini ve şüphelilerin ne ile suçlandığını öğrenme hakkını da ortadan kaldırdığını söyledi.

Huzursuzluk yaratılmakta
Soruşturmanın ucu açık bir şekilde sürdürülmesini “hukuki” içerikler taşıması gereken bir boyuttan “siyasal” içerikler taşıması gereken bir başka boyuta sürüklenmesi endişesini doğurduğunu ifade eden Kolcuoğlu, tartışmaların toplumda yargıya karşı güveni sarstığını ve huzursuzluk yarattığını iddia etti. Kolcuoğlu şöyle devam etti:
“Bu tutum ve davranışlar ister istemez soruşturmanın başkalarına karşı sindirme ve parti kapatma davasına karşı hesaplaşmaya dönüşme tartışmalarına neden olmaktadır. Bu da yargıya karşı güveni sarsmakta ve toplumda huzursuzluk yaratmaktadır. Soruşturma, amacından uzaklaşmış ve aldığı boyut itibariyle birilerine karşı ‘sindirme’ amacına yönelik ‘taktik’ olarak yorumlanmıştır. Hiçbir yargı kurumu, bu türden yorumları haklı gösterebilecek bir siyasal senaryonun parçası olmamalıdır.”
Kolcuoğlu, “Sonuç olarak, 8 aydan beri ucu açık devam ettirilmeye çalışılan soruşturmanın sonuçlandırılması, eğer dava açılması gerekmekteyse iddianame hazırlayarak bir an önce mahkemeye sunulması ve yargılamanın başlatılması, endişelerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır” dedi. n ESRA ALUS İstanbul

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0