Dünya

24.10.2011 - 13:53 | Son Güncelleme: 24.10.2011-13:54

Erivan dan Ankara'ya telefon geldi...

Sitene Ekle

Cumhurbaşkanı Gül, Van'daki deprem nedeniyle başsağlığı dileklerini iletmek üzere kendisini arayan Rusya lideri Dimitri Medvedev ile görüştü. Bu sırada resmi ziyaret için gittiği Rusya'da Medvedev'in yanında bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da Gül ile görüşerek, yardıma hazır olduklarını iletti.

Alınan bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanı Medvedev Cumhurbaşkanı Gül'ü arayarak depremde hayatını kaybedenler için taziye dileklerini iletti ve yardıma hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül de Medvedev'in yardım teklifi için teşekkür ederek, Türkiye'nin şuanki aşamada uluslararası yardım talebinde bulunmadığını söyledi.

Medvedev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın resmi ziyaret için Rusya'da olduğunu ve kendisinin yanında bulunduğunu belirterek, telefonu Sarkisyan'a verdi. Sarkisyan da Cumhurbaşkanı Gül'e başsağlığı dileklerini ileterek, "Yardım ekiplerimiz ne zaman isterseniz hazır" dedi. Cumhurbaşkanı Gül de Ermenistan'ın yardım teklifini internet sayfalarında da gördüğünü belirterek, "İlginize çok teşekkür ederim" karşılığını verdi.

Yardım teklifleri Van'da dün yaşanan deprem felaketinin ardından farklı ülke ve kuruluşlardan yardım teklifleri gelmeye devam ediyor. Depremin hemen ardından ABD, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Gürcistan, İngiltere, İran, İrlanda, İsviçre, İsrail, Japonya, Kanada, Kore, Kosova, Macaristan, Mısır, Pakistan, Polonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Tayvan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'ın yanı sıra uluslararası kuruluşlar Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ile NATO da Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçerek hem arama-kurtarma hem de insani yardım için çalışma başlatabilecekleri teklifinde bulundu.

Bu arada, yardım çalışmaları kapsamında dün gece Azerbaycan'ın iki uçak ve 145 kişilik yardım ekibi Van'daki çalışmalara katılırken, bu sabah saatlerinde yeni bir uçak ile 46 kişilik yardım ekibinin kente geldiği belirtildi. İran'dan bir insani yardım ekibinin de karayoluyla Van'a ulaştığı ve bölgede çalışmalara başladığı öğrenildi.


Etiketler: ABD
"Ellerine Sağlık" diyen sanatçımız kimdir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.