Erken yatarım, erken kalkarım: Herkes için bir çözüm mü?

İlham verici konuşmalar, CEO biyografileri, başarılı insanların röportajları... Hepsi, erken kalkmamızı öğütlüyor. Kişisel gelişim yolculuğumuzda erken kalkmak İstanbul'dan Ankara'ya giderken Gebze kadar önemli sanki. Herkeste işe yarıyor mu acaba şu erken uyanma yöntemi?

Erken yatarım, erken kalkarım: Herkes için bir çözüm mü?

Yok mu arttıran?

Yok mu arttıran?

Sabah 6'da uyananlar artık beyaz yaka kişisel gelişim ortamlarında "Geç uyanıyorsun" tepkisiyle karşılanmaya başladı. Uykuya karşı taşlı sopalı bir savaşa girişti modern insan. Uyuyana saygı sıfır, iki dakika kıvrılalım diye kanepeye yerleşiyoruz hemen gelip dürtüyorlar. Verimliliğimiz düşermiş... Uyumazsak nasıl verimli olalım yahu?

Bir CEO 5.30'da uyandığını, ünlü bir televizyon programcısı 3.30'da uyandığını, daha az ünlü bir oyuncu ise gece 2.30'ta uyandığını (Allah'ım sabır ver) ifade ediyor. Hepsinin amacı, daha üretken olmak. İyi ama, yok mu arttıran? Akşam 6'da uyuyup gece 11'de uyanan yok mu mesela? Yahu birader, hayatınızı nasıl sürdürüyorsunuz, hiç mi akşam yemeği yemiyorsunuz dostlarınızla?

Herkesin uykumuza kastı var

Herkesin uykumuza kastı var

Kişisel gelişenlerin, psikologların, doktorların, ünlülerin ve geri kalan herkesin derdi uykumuz olmuş. Demek ki zamanında iyi mi uyumuşuz nedir? Neyse, tüm bu argümanlar gidip gelip yaratıcılığa dayanıyor. Erken uyanan herkes yaratıcı olabilir mi?
 

"8 saat uyu ama sabah 4'te uyan"

"8 saat uyu ama sabah 4'te uyan"

Uyku süremizi ideal uzunlukta tutmak için 6-8 saat arası uyumamız gerekiyor. Akşam saatlerinde evine dönen bir kişinin, CEO'ların falan belirttiği saatte uyanabilmesi için eşini bile görmeden yatağa gitmesi gerekiyor.

Biz bunu nasıl başaralım? Sosyal hayatı komple çöpe atıp iş ve uykuya mı odaklanalım? Madem öyle merak ediyorum, üretkenliği böyle sağlayabilmek mümkün mü?

Tek ilanla 30 yaşını aşmamış, en az 8 yıl tecrübeli, askerliğini yapmış eleman aramak gibi bir şey bu.
 

Kişisel gelişimin bel kemiği

Kişisel gelişimin bel kemiği

Rafları doldurup taşıran kişisel gelişim kitaplarının iş ve okuldaki performansa odaklananlarının tamamı, güne iyi başlayabilmek için erken uyanmayı öğütlüyor. 

Olay genlerimizdeymiş

Olay genlerimizdeymiş

Fakat görünen o ki, sabah rutinleri oluşturacak saatte uyanıp güneşi selamlamak, sabahın köründe meditasyon yapmak, kahvaltıyı mükellef yapmak ve işe uygun saatte gidebilmek, tamamen genlerimizle alakalıymış.

Gen haritanızda bunu başarmanızı sağlayacak 'şey' yoksa, yapamıyorsunuz yani. 
 

Herkese göre değil 

Herkese göre değil 

Bazılarının sabah saatlerinde bazılarının ise öğleden sonra ya da akşam daha uyanık olmalarını sağlayan şey, düpedüz biyolojik sebeplermiş.

700 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bireylerin sabah ya da akşam kendilerini enerjik hissetmelerini sağlayan 350'den fazla etken varmış.

Yani, biyolojik olarak uygun olmamanıza rağmen sabah erken uyanmayı tercih ederseniz, gününüzü sabote ettiğinizi söylemek çok da yanlış olmaz.
 

Hiç mi uyumayalım?

Hiç mi uyumayalım?

Sabah erken kalkmak başarıyı tek başına sağlamıyor ve üretkenliği arttırmaya yetmiyor demek ki. Buna göre, kendinizi Oprah Winfrey'le aynı saatte uyanmaya şartlayarak muazzam bir televizyon programcısına dönüşmeyi beklemeniz mümkün değil.

Bir sabah 4.30'da tedirgin düşlerden uyandığında kendini Steve Jobs ya da Tim Cook'a dönüşmüş bir şekilde bulan insan sayısı sıfır. Onlar, Steve Jobs veya Tim Cook oldukları için erken uyanıyorlar... 


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

 

Bu makaleye ifade bırak