Erol Bedir ihtar çeken futbolculara ders vermek yerine, hak vermeliydi

Kayserispor'un kulüp başkanı Erol Bedir, bir süredir ödemeleri geciken ve bu nedenle kulübe ihtar çeken 9 oyuncuya ödeme yapmadığını, bunun yerine ihtar çekmeyen diğer futbolculara ödeme yapıldığını açıkladı. Hakkı olan parayı isteyenlere sırf 'akılları başlarına gelsin diye' yapılan bu muamele, gerçekten övünerek anlatılacak bir davranış mı?

Erol Bedir ihtar çeken futbolculara ders vermek yerine, hak vermeliydi

Başkanın tam açıklaması:

Başkanın tam açıklaması:

"130-140 milyon TL civarında borcumuz var. İnce hesaba otursam belki 5 eksik belki 5 fazladır. Ancak ortalama böyle. Akhisarspor maçı öncesinde 9 futbolcumuz, kulübümüze ödeme için ihtar çekti. Ben, bir kaynak buldum. Bulduğum kaynak ile ihtar çekenlere ödeme yapmak yerine ihtar çekmeyenlere para ödedim. İhtar çekmeyenlerin çok da akılsız olmadığını ve takımı sahiplendiklerini göstermek adına bunu yaptım. İhtar çekenler de, görüşmeler neticesinde uzlaştılar. Şu an itibariyle ihtar çeken arkadaşımız yok. Fesih noktasına gelecek oyuncumuz yok. Birtakım ödemeler de yapıldı. Ancak yine de devre arasında yapılması gereken ödemeler var."

Hakkını aramak ne zamandan beri cezalandırılma sebebi oldu?

Hakkını aramak ne zamandan beri cezalandırılma sebebi oldu?

Kayserispor'a paralarını alamadıkları için ihtar çeken 9 futbolcu, bu kulübe bir iş akdi imzalayarak geldi. Tıpkı diğer profesyonel futbolcular gibi... Her kulübün maddi anlamda zor zamanlar geçirdiği olur, hatta şu sıralar bunu en çok üç büyükler yaşıyor. Eğer oyuncularınıza ödeme yapmakta zorlanıyorsanız, bu yönetim olarak sizin hatanız demektir.

Sizin için sözleşmeli çalışan insanlara hem parasını zamanında vermeyip hem de hakkını aradığı için sanki suçlu gibi muamele yapmak profesyonelliğe sığar mı? Futbolcu parasını aldığı halde her antrenmana geç gelse ve bu nedenle ona ihtar çekseniz, futbolcudan ne yapmasını beklersiniz? Antrenmana geç gelmesine rağmen kendisine ihtar çekmeyecek bir takım aramasını mı, yoksa mahcup olup işini doğru yapmasını mı?

Koşulsuz aidiyet ve ölümüne fedakarlık bir zorunluluk değil

Koşulsuz aidiyet ve ölümüne fedakarlık bir zorunluluk değil

Türkiye'de futbol sadece futbol değil, bunun herkes farkında. Çocukluğundan beri hayranı olarak büyüdüğünüz takımın bir personeli olursanız, para pul işleri -her zaman ikinci planda kalır. Bu nedenle Türkiye'de sık sık "boş mukaveleye imza atarım, konu x'se gerisi teferruattır, para konuşmadık, alacaklarından vazgeçti" gibi cümleler duyuyoruz. 


 

Fakat şunu bilmemiz gerekiyor ki, bu cümleleri kuran kişiler 'kendi rızalarıyla' fedakarlık yapıyor. Bunu yapmakla yükümlü değiller. Hem kulüplerin hem de personelinin (futbolcu, teknik heyet) uymakla yüklümlü olduğu tek konu, anlaşarak yapılan sözleşmelerdir.

 

Özellikle ülkemize gelen yabancı futbolculardan bu tip fedakarlıklar beklemek ve yapmayınca da "al sana ceza, aklın başına gelsin" minvalinde karşılık vermek, hem profesyonellikten, hem adaletten uzak. Türk kulüplerinin güvenilirliğine de zarar veriyor. Yıllarca kulübünüzde oynamış oyunculardan bunu bekleyebilirsiniz ama henüz birkaç aydır takımda olan bir oyuncu neden bu fedakarlığı yapsın ki? Kayserispor gibi Türkiye'ye en makul fiyatlara en iyi yabancı oyuncuları getiren bir kulübün bunu gözetmesi gerekirdi.

Demek ki iletişim kurarak çözülebiliyormuş

Demek ki iletişim kurarak çözülebiliyormuş

Yapılan açıklamadaki detay önemi. "İhtar çeken oyuncular da, görüşmeler neticesinde uzlaştı. Şu an itibariyle ihtar çeken arkadaşımız yok" diyor Erol Başkan. Yani gecikmeden ötürü hiçbir futbolcu gemileri yakmamış.

Demek ki yönetim bu gecikmeyi öngörüp futbolculara bildirseydi, iş ne ihtar çekmeye, ne de kaynak bulup ihtar çekenleri daha da parasız bırakmaya kadar gitmeyecekti.

En iyi Erol Bedir'in bilmesi lazım

En iyi Erol Bedir'in bilmesi lazım

Kayserispor Başkanı Erol Bedir aynı zamanda bir doktor. 34 yıllık kariyeri var ve kulüp başkanı olmadan önce yıllarca hastaneler için maaşlı olarak çalışmış. Acaba başkanın maaşı hiç gecikti mi? Geciktiyse nasıl bir tavır takındı? 3 ay maaş alamasa sessiz sedasız bekler miydi, yoksa hakkını mı arardı?

Erol Başkan eğitimli, tecrübeli, emek bilen bir insan olarak bu ayrımı yapabilmeliydi. Maaşını ödeyemediği futbolculara karşı mahcubiyet duymak yerine, hem suçlu hem güçlü olmayı seçmemeliydi. Amacı futbolculara ders vermek değil, hak vermek olmalıydı.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak