Erol Bedir: "Türk futbolunun sorunu yabancı sayısı değil"

Kayserispor Kulübü Başkanı ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili Erol Bedir, vakfın şu ana kadar yabancı oyuncu sayısı konusunda hiçbir çalışması ya da Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) hiçbir tavsiyesi olmadığını söyledi.

07 Eylül 2018 - 15:32 | Son Güncelleme: 07.09.2018 - 15:35 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Süper Lig » Erol Bedir: "Türk futbolunun sorunu yabancı sayısı değil"
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Erol Bedir, TFF Başkan Vekili Ali  Dürüst'ün, "Kulüpler Birliği ile görüşerek sezon sonunda yabancı kuralını revize  edeceğiz." açıklamasıyla ilgili olarak şöyle konuştu:
 
 "Şu ana kadar Kulüpler Birliğinin yabancı sayısı konusunda hiçbir  rakam üzerinde çalışması ya da federasyona tavsiyesi yok. Dövizdeki kur  artışından takımlarımızın zarar görmesi ve dövizlerin dışarıya gitmemesi  konusunda hemfikiriz ama 'Yabancı sayısı kaç olsun?' diye sorulursa ben cevap  vermem. Türk futbolunun sorunu yabancı sayısı değil. Bunu konuşmak esas problemi  perdelemeye çalışmaktır. Herkesin önce borçlarını ödemesi gerekiyor. Kendi içinde  serbest piyasa ekonomisi uygulanmalı. Türk futbolcudan daha iyisini daha ucuza  alacaksam yabancıyı alırım. Sırf kamuoyu tatmin olsun diye yabancı sayısını  düşürürsek, üç ay sonra birisi de çıkar 'Yabancı sayısını tekrar yükseltelim.'  der. Kısır bir döngü içinde kalırız."
 
"Federasyonun asıl fikir alması gereken konu yabancı sayısı değildir."  diyen Bedir, Türk futbolunun kurtuluşu için ekonomik tedbirlerin alınması  gerektiğini vurguladı.
 
Kulüplere bütçe konusunda bir kısıtlama getirilmesinin kaçınılmaz  olduğunun altını çizen Erol Bedir, şu ifadeleri kullandı:
 
"Bir mevzuat ile bu sağlanabilir. Kulüpler fazla para  harcayamayacağına göre, yabancı futbolcular da bu şartlarda Türkiye'ye  gelmeyeceğine göre, yerli oyunculara daha fazla şans doğacaktır. Ya da ucuz  yabancılara kapı açacağız. Yabancı sayısını düşürmek demek, yerli oyuncuların  fiyatını arttırmak anlamına gelir. Türk futboluna katkı sağlamaz. Çin ve Katar  ile birlikte yabancılara 2-3 kat para ödüyoruz. Kazanmadığımız paraları ödüyoruz.  Bütçemizi daraltıp, kendi içimizde denk bütçeler oluşturmalıyız. Bütçemizin  önemli bir kısmını borçlarımızı ödemeye ayırmalıyız. Bunları uyguladığınız zaman  mecburen insanlar altyapılara yönelecek ve gereksiz pahalı futbolcu getirmeyecek.  Bu şartlarda otomatik olarak yabancı sayısının düşeceğini düşünüyorum."
 
Kulüplerin sportif başarılarla büyük gelirler elde etmesi durumunda  bile borçlarını ödeyemediğini savunan Bedir, "Beşiktaş iki sene şampiyon oldu.  Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıktı, 50'şer milyon avro aldı, kombine sattı, forma  satış rekorları kırdı ama son iki senede borcu arttı. Şampiyon olsanız da bu  sistemde borcunuzu ödeyemiyorsunuz. Süper Lig kulüplerine şirket olarak  bakarsanız hepsi batık durumda. Biz bu derdimizi bırakmışız, yabancı sayısını  konuşuyoruz. Radikal önlemler almamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Futbolda ileri ülkeler ne yapıyor onlara bakmamız gerekiyor"
Yabancı oyuncu sayısının 14'e çıkma kararının alındığı döneme de  değinen Erol Bedir, şunları kaydetti:
 
"Yabancı sayısı nasıl arttı? O dönem milli takım teknik direktörü olan  Fatih hoca bir gece çıktı, 'Yabancı sayısı 14'e çıksın.' dedi. Bununla ilgili  hiçbir kulübün, üniversitenin ya da bu işe emek verenlerin görüşü alınmadı.  Birden 14'e çıktı. Şimdi aynı mantıkla '14 çok.' derseniz olmaz. O zaman ben de  '5 yabancı iyidir.' diyeyim. Bunun bir gerekçesi yok. Süper Lig Birliğinin  kurulup, federasyondaki bazı yetkilerin bu kuruma bırakılması gerekiyor. Futbolda  ileri ülkeler ne yapıyor onlara bakmamız gerekiyor. O ülkelerde bu işleri kurulan  birlikler yapıyor. Federasyonun yetkili olduğu ülkeler ise futbolun geri olduğu  ülkeler."
 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in "Yabancı sayısı fazla."  açıklamasını da değerlendiren Bedir, "Ben bu açıklamalara tebessüm ediyorum.  Böyle bir şey olabilir mi? Herkes kendi takımının durumuna göre yabancı sayısı  fazla ya da az diyemez. Herkes kendi fikrini söyleyebilir, saygı duyarım ama  bunun oturulup bir masa etrafında paydaşlarla birlikte, gerçekçi bir şekilde  tartışılması gerekiyor." yorumunda bulundu.
 
"Yabancı sayısı 4'e düşse de sıkıntıya düşmem"
Yabancı oyuncu sayısı yönünden sıkıntısı olmadığı halde Türk  futbolunun sorununun yabancı sayısı olmadığını ısrarla ortaya koyduğunu aktaran  Erol Bedir, "Şu anda ligde en az yabancı ile oynayan takım benim. Ayrıca  önümüzdeki sezon yabancı sayısı düşürülürse en hazırlıklı takım da benim. Sezon  sonunda kiralık ve sözleşmesi bitenlerden sonra 4 yabancı oyuncum kalıyor.  Yabancı sayısı 4'e düşse de sıkıntıya düşmem ama bu çözüm değil." şeklinde  konuştu.
 
 Kulüplerin gelirlerinin de "şişirilmiş" olduğunu savunan Erol Bedir,  sözlerini şöyle tamamladı:
 
 "Şu anda gelirlerimiz de şişirme. Bütçelerimiz de gerçekçi değil.  Yapılması gereken, örneğin gelirin 40 milyon lira. 'Bunun yarısını borç için  ayıracaksın.' denilecek. 20 milyonla ne yaparsan yap. O zaman 500 bin avroyu bir  oyuncuya verirken elim ayağım titreyecek. O zaman yabancı sayısı 3'e de 4'e de  düşer. Sen hala bana borçlanma yetkisi verirsen, sadece yabancı sayısı düşecek  dersen 1 milyonluk yabancı değil de 3 milyonluk yabancı alırım, yine aynı parayı  harcarım. Yerli futbolcuların parası artar, İstanbul kulüpleri iyi futbolcuları  Anadolu'dan toplar gider. Süper Lig yine İstanbul kulüplerinin Anadolu'ya egemen  olduğu bir hale gelir."
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
  • Evkur Yeni Malatyaspor-Galatasaray20:00
  • Sevilla-Rayo Vallecano20:30
  • Real Sociedad-Villarreal21:30
  • Getafe-Real Madrid22:30
  • J.Wilstermann3 - 2Atletico PR26dk
  • Palestino0 - 2River Plate26dk
  • Den Haag-Excelsior19:30
  • Willem II-PSV21:45
  • Metallurg Krasnoyarsk-Gazovik Orenburg16:00
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX