Erzincan

Yerel Haber
23 Şubat 2018 - 09:06

Erzincan Genelinde Avlanma Yasaklandı

IHA

Erzincan Avcılar ve Atıcılar Spor İhtisas Kulübü Başkanı Yılmaz Toyran, 2018-2019 av sezonunda Erzincan genelinde avlanmanın alınan karar ile yasaklandığını söyledi. Alınan kararın avcıları mağdur edeceğini belirten Toyran, komisyon üyesi olmama rağmen alınan kararın olduğu komisyona da çağrılmadığını belirtti.
Alınan kararın düzeltilmesini isteyen Toyran, "Bu karar avcılarımızı mağdur edecek" dedi. Erzincan Avcılar ve Atıcılar Spor İhtisas Kulübü Başkanı Yılmaz Toyran: “15 Şubat’ta toplandık. İl Av komisyonun da bazı kararlar alındı. Terör ile ilgili bazı konular konuşuldu. Bu konularda da bize yasak olan bölgelerin yasaklanması konusunda teklifte bulundular. Biz de bize sunulan her bölgeyi kapattık. Bizim için devletimizin güvenliği her şeyden önemli. Zaten il genelinde de yüzde 30’dan fazlasını kapatamıyorsunuz. Bu da 9 avlak ediyor. 9 avlağın 7 tanesini jandarmanın isteği üzerine iptal ettirdik. Hiçbir sorun olmadan kapattık. Toplantıda il genelinde avcılık konuşunda yaşananlar konuşuldu. Türkiye genelinden herkesin av yapmaya Erzincan’a geldiği konuşuldu. Bu konudan biz de rahatsızız ama kanun çerçevesinde herkesin buraya gelmeye hakkı var. Bunun da karşısına şöyle çıkmaya çalıştık. Buraya dışarıdan gelen avcılarla birlikte ava giderek fazla hayvan vurulmasını engelleme yoluna gittik. Kavga ile ve zarar verme ile bunun çözülemeyeceğini söyledik. Türkiye’nin bütün illerinden av yapmak için insanlar Erzincan’a geliyor. Bu da ilimiz için ciddi bir gelir. Türkiye genelinde 50-60 Milyon TL pul ve vergilerden alınan gelir. Bunun yanında farklı sektörlerde faydalanıyor. Buda Türkiye bütçesine katkı sağlıyor. Fazla avlanmadan bizlerde şikayetçiyiz. Bizlerde istiyoruz ki fazla avlanma olmasın. Bunları korumamız gerektiğini biliyoruz. Biz bunu avcılarımızı bilinçlendirerek bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bazı köylerimizde dışarıdan gelen avcılarla ilgili hoş olmayan şeyler yaşandı. Devletin verdiği kanunlar çerçevesinde o insanlar gelip orada av yapmaya çalışıyor. Onun yada bunun istemesiyle av yasaklanmaz. Biz il av komisyonunda Erzincan Avcılar kulübü başkanı olarak kendim de katıldım. Orada devletimizin bize güvenlik ile ilgili ve yapılmaması gerekenlerle ilgili her şeye tamam dedik.
Devletimizin bekası bizim için her şeyden önemli. Av ikinci planda. Kararların tutanağa geçirilmesi söylendi. Birkaç gün sonra tutanağı imzalamak için ilgili müdürlüğü gittim. Bizim aldığımız kararlar ile alakalı hiçbir konu yok. İl genelinde avın yasaklaması ile ilgili bir karar çıkmış. Bunun doğru olmadığını etik olmadığını söyledik. Bunları da burada söylerken birilerini de karşımıza almak istemiyoruz. Burada 2 bin üyemiz var. Avcı zaten dağda terör bölgesinde gezmiyor ki. Burada avı yasaklamakla bir iyilik yapıldığı zannediliyor. Ama bu iyilik değil. Köylerde insanlar çıkıp av yaptıracaklar. Avın yasaklanmasını isteyen muhtarların bir çoğu av yapan av yaptıran insanlar. Merkez de ki ve il dışından gelen insanları hiçe sayamazsınız. Biz bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyoruz. Merkez Av Komisyonun da bu kararlar alınacak. İl genelinde silah taşımak yasaksa yaylacılarımız ne yapacak. Terör varsa yaylacıları da yaylalardan indirelim. İnsanların geçim kaynağı. Orada insanlar kendilerini ve hayvanlarını korumak için silah taşıyorlar. Bunların yasaklanması bir sürü mağduriyete yol açacak. Biz bunların düzeltilmesini istiyoruz. Biz Valiliğimizin aldığı her türlü karara saygılıyız. Her zaman devletimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Böyle bir kararın doğru olmadığını düşünüyor ve bunun düzeltilmesini istiyoruz. Bundan dolayı bir çok kişi mağdur olacak. İl Av komisyonunda bulunan bir avcılık kulübü başkanı olduğum için de derneğimin ve üyelerimin çıkarlarını korumak zorundayım. Komisyonda olmama rağmen toplantıya çağrılmıyorum. Buda düşündürücü bir konu. Alınan kararlara avcılar olarak zaten uyuyoruz. Yasak bölgelerde avlanmıyoruz. Avcılarımız silah vergilerini ve avlana bilmek için bir ücret yatırdı. 2018-2019 ücretlerini yatıran avcılarımız avlanamayacak. Bunların mağduriyeti ne olacak” dedi.

ErzincanYerel Seçim Sonuçları

Erzincan Hava Durumu

-3°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.