Erzurum

Yerel Haber
25 Eylül 2014 - 10:16

ERZURUM VAKFINA, ÇAKIL VE KUM’DAN ‘ATATÜK PORTRESİ’ HEDİYESİ

IHA

Erzurumlu Ressam Fehim İbrahimhakkıoğlu’nun çakıl taşları ile yaptığı portreler büyük ilgi görüyor. İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Sabri Seven’i makamında ziyaret ederek çakıl taşları ve kum’dan yaptığı Atatürk portesini Başkan Seven’e hediye eden Dünyaca Ünlü Erzurumlu Ressam Fehim İbrahimhakkıoğlu, Atatürk’ portresi çalışmasını iki ay içerisinde tamamladı.
ÇAKIL TAŞLARI İLE ATATÜRK PORTESİ
Dünya’da tek isim olan ve çakıl taşları ile şekli ve rengiyle resimler yaparak bu tarzı ile ‘Atatürk’ portresi çalışmasını çakıl taşlarını kullanarak taşların doğal renkleri ile tuvalde ışık-gölge, derinlik oluşturan ressam Fehim İbrahimhakkıoğlu, değişik ülke liderlerinin portrelerini çalışmış ve dünyanın farklı köşelerinde kolleksiyoner sahibi olarak tanınıyor.
Renk bakımından sınırlı bir malzemeyi ustaca kullanarak canlı ve derinliği olan eserler verdiğini ifade eden Ressam Fehim İbrahimhakkıoğlu, “Trabzon’da sahilde gezerken, denizin içindeki taşların birbirleriyle ahengini görünce aklıma çakıl taşlarıyla resim yapmak geldi. Üzeri hafif dökülmüş eski bir guaj tablom vardı. Onu çakıl taşıyla yapmaya karar verdim. O gece sabaha kadar taşları o tablonun üzerine yerleştirdim. Sabahleyin ortaya çıkan netice çok hoşuma gitti. Ondan sonra da aynı şekilde devam etti. Yaptığım tablolar büyük olduğundan çakıl taşı, fazla ağırlık yapıyor ve tabloların taşınması problem olabiliyordu. Daha sonra “Bunlara kum da ilave etsem olabilir mi?” diye düşündüm. Kumu da ilave ettim. Çakıl taşı ile kum, yağlı, subazlı boya ile karışım bir resim meydana çıktı. Çakıl taşını 1963’te ilk ben yaptım. Memleketim İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfımıza iki ay süren Atatürk portesini çalışmasını hediye etmekten büyük onur duydum.” dedi.
‘ERZURUM’DA BİR TARİH YATIYOR’
Erzurum’da bir tarihin yattığını ifade eden Ressam Fehim İbrahimhakkıoğlu, “Yani her adım attığınız yerde tarihten bir var. Bakıyorsunuz bir tarafta Çifte Minareler, Yakutiye Medresesi, diğer yanda Saat Kulesi, Ulu Cami, Lala Paşa Cami’si hepsinin bir hikayesi var. Bunlar tabi bir Erzurumlu olarak hepimizin kıvanç kaynağı. Böyle bir memleketin evladı olmak bize gurur veriyor. Baktığımda bunların hiçbirini birbirinden ayırt edemiyorum. Sadece Erzurum’un içi değil; Hasankale olsun, Oltu olsun, İspir olsun hepsi benim için aynı, hepsi birbirinden güzel. Çünkü, Erzurum kültürünün temeli sağlamdır. Erzurum manevi yönden Türkiye’nin kalesidir.” diye konuştu.
BAŞKAN SEVEN’İ DUYGULANDIRAN ATATÜRK PORTRESİ
İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Sabri Seven ise Ressam Fehim İbrahimhakkıoğlu’na teşekkür ederek, “Erzurum’un büyük gururu değerli ressamımız, çakıl taşlarına ve kum’ a gerçekten de hayat vermişler. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu güzel portesini kum ve çakıl ile buluşturması ile bu sevgiyi yüceltmesi ile Vakfımız adına bizleri duygulandırdı. Herkesin bu tarihi eserleri görmesini istiyorum. Böylesine anlamlı ziyaret ve hediyesi ile büyük gurur duyduk.” dedi.

ErzurumYerel Seçim Sonuçları

Erzurum Hava Durumu

-2°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.