Dünya
29.05.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.05.2011-2:30

Esad’ın fotoğrafı önünde çıplak dua işkencesi

Suriye’de halk isyanı iki ayı aşkın bir süredir bastırılamazken Beşar Esad rejimi muhalifleri işkence ile yıldırmaya çalışıyor

Sitene Ekle

 Şimdiye kadar binden fazla sivilin öldürüldüğü ülkede aralarında kadın ve yaşlıların da olduğu en az 10 bin kişinin tutuklandığı düşünülüyor. İnsan hakları örgütlerine göre tutuklular okullarda, stadlarda, askeri hastanelerde tutuluyor, günlerce fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalıyor. Wall Street Journal gazetesine konuşan eski bir askeri istihbaratçı, “İşkenceler artık sadece protestocuları yıldırmak için yapılmıyor. İnsanlara acı çektirmekten hoşlanıyorlar” diyerek rejimin geldiği noktayı ortaya koydu.

Neşterle sırtını kestiler
WSJ’nin görüştüğü işkence mağdurlarından 32 yaşında iki çocuk babası olan bir Suriyeli, 10 gün boyunca askeri istihbarat ajansının elinde yaşadıklarını anlattı. Askeri hastanede tutulduğunu düşünen adam göğsüne neşterle kesikler açıldığını, daha sonra anestezi olmadan dikildiğini ve yaralarının üstüne bastırıldığını söyledi. Birçok tutuklu ile beraber çıplak ve gözleri bağlı bir şekilde tutulan adam dövülüp elektrik şoku verilirken, bir yandan da 17 yaşındaki kuzeninin demirle dağlanışını dinledi. Beşar Esad’ın portresi önünde diz çöküp dua etmesi istendi. Birçok mağdur aynısının kendilerine de yapıldığını söyledi.

Doktorlar dövüyordu
Başka bir işkence mağduru da Humus’ta 17 Nisan’da protestolara katılmasının ardından bir taksiye binince askeri hastaneye götürüldüğünü anlatttı. Burada beş ya da altı gün kaldığını hatırlayan adam hücrede 15 kişi ile birlikte çırılçıplak soyularak gözlerinin bağlandığını söyledi. Her 10 dakikada bir gizli servis, hemşireler ve doktorlar olduğunu düşündüğü kişiler hücreye girip onları acıdan bayıltana kadar dövüyordu. Adam neşterle sırtı ve bacaklarında kesikler açıldığını da söyledi.

13 yaşında çocuğu kestiler
İnsan hakları örgütleri doktorların muayenelerde işkence mağdurlarının anlattıkları ile yara izlerinin örtüştüğünü gördüklerini belirtiyor. WSJ’nin görüştüğü Suriyeli bir doktor da bu sahnelere kendisinin de tanık olduğunu, adeta her hastanenin “insanlara işkence yapılan alternatif bir acil durum odası” olduğunu söyledi. Reuters muhabiri Süleyman el Halidi ise 29 Mart’ta tutuklanarak istihbarat servisi Muhabarat’a götürüldüğünde baş aşağı asılmış insanlar gördüğünü söyledi. Suriyeli aktivistler dün 13 yaşında bir çocuğun güvenlik güçleri tarafından öldürüldükten sonra cinsel organlarının kesildiğini iddia etti.


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Yaprak Dökümü" adlı roman yazarlarımızdan hangisine aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Ağaç bedenindeki yosunlar hangi yönü gösterir?
    ©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.