Ege
02.12.2009 - 01:00 | Son Güncelleme: 02.12.2009-22:47

ESBAŞ, internette işsizlere iş buluyor

Ege Serbest Bölge A.Ş., kalifiye eleman arayan firmalarla işsiz olanları internette buluşturuyor

Sitene Ekle
ESBAŞ, internette işsizlere iş buluyor

Burcu TANER İZMİR DHA

Küresel ekonomik krizle birlikte iyileşme belirtisi göstermeyen işsizlik can yakıcılığını sürdürürken, birçok firma da kalifiye ara eleman sıkıntısından dert yanıyor. Soruna karşı harekete geçen Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ), işçi ile işverenin buluşması için internette insan kaynakları hizmeti veriyor.
İzmir’deki işgücü profili ile ilgili ilginç bilgiler de sunan özgeçmiş bankası sayesinde, ESBAŞ’ta üretim yapan firmalarda ve bölge içindeki sosyal alanlarda çalışacak eleman sıkıntısı çözülmeye çalışılıyor. İş arayanlar ise, kurumun www.esbas.com.tr sitesinden başvuru yapabiliyor.
İnternette başlattıkları hizmetin oldukça işlevsel olduğunu söyleyen ESBAŞ Pazarlama Koordinatörü Ertuğrul Işıksoy, ekonomik krizle birlikte işe yerleştirmelerde de sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Bölgede 14 bin 400 dolayında kişinin istihdam edildiğini belirten Işıksoy, internet sitelerinde şu anda 238 kişinin başvurusunun bulunduğunu ve ayrı başvuru yapan 300’e yakın kişinin bilgilerinin de, ismini açıklamak istemediği için internette değil özgeçmiş bankalarında bulunduğu bilgisini verdi.
“Krizde istihdamı koruduk”
Başvurulara yanıt verebilmek için belli kariyer sitelerinde de linklerinin bulunduğunu aktaran Işıksoy, “Bütün bunlara rağmen bu kadar kaliteli işgücünün iş bulamıyor olması çok üzücü. Ancak bizim için sevindirici olan, Türkiye’de büyük bir işgücü kaybı yaşanırken, ESBAŞ’ın 2008 istihdam rakamlarını 2009’da koruması.” diye konuştu.
Bu durumu, krizle birlikte yeni yatırımların durmasına rağmen içerdeki firmaların büyüme kaydetmesine bağlayan Işıksoy, bölgede işgücü hareketlerini artırmak için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Arkeoloji- sinoloji mezunu da sanayide iş arıyor
ESBAŞ’ın 238 kişilik iş başvurusu listesinde bulunan 32 ilköğretim ve 35 normal lise mezunu genellikle temizlik elemanı, şoför, depo görevlisi ve güvenlik gibi pozisyonlara başvurmuş. Son yıllarda özendirilen meslek liselerine bakıldığında ise 50 endüstri meslek lisesi, 16 ticaret meslek lisesi mezunu iş için başvurmuş. ESBAŞ’ta iş arayan ve genel başvurunun içinde yüzde 26’lık bir paya sahip olan üniversite mezunları arasında iletişim, iktisat, arkeoloji, sosyal bilgiler öğretmenliği ve sinoloji (Çince eğitimi) gibi bölümlerden mezun olanların, sanayi sektöründe iş aradığı dikkat çekiyor.


Etiketler:
Hangisi yurdumuzu işgal eden devletlerden biri değildir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.