27.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
MERİÇ TAFOLAR Ankara

Eşcinsel evlilik siyasete girdi

Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile Yeşiller Partisi ve çok sayıda bağımsız ismin birleşmesiyle kurulan, Murat Belge, Aydın Engin ve Ufuk Uras’ın parti meclisinde olduğu Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), siyasi partilere üye olma yaşının 16’ya düşürülmesi, eşcinsel evliliğin yasallaşması ve çok dilli kamu hizmetine geçilmesi önerileriyle siyaset hayatına girdi.

Yeni parti nükleersiz, karbonsuz ve yüzde 100 yenilenebilir enerji sistemini savunuyor.  
İçişleri Bakanlığı’na resmi kuruluş dilekçesini bugün vermesi beklenen YSGP’nin, kuruluş kongresinde kabul edilen 45 sayfalık programatik belgesinde şu öneriler dikkat çekiyor:
* Çok dilli kamu hizmetini de içeren yerinden yönetim uygulamaları siyasal katılımın yaygınlaşması için bir gerekliliktir.
* Birey temelli vatandaşlık anayasal bir hak olana kadar eşcinsel evliliklerin yasallaşması, heteroseksüel çiftlerin sahip oldukları bütün haklardan faydalanması gerekiyor.
* Türkiye, kamunun da aktif katıldığı planlama ve girişimlerle nihai olarak nükleersiz, karbonsuz ve yüzde 100 yenilenebilir bir enerji sistemi hedefiyle elektrik enerjisi üretiminde rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütleden oluşan yenilenebilir enerji payını 2020’ye kadar yüzde 10’a çıkarmalıdır.
* Gençlerin siyasal yaşama erken yaşlarda katılmaları teşvik edilmeli ve partilere üye olma yaşı 16’ya indirilmelidir. Gençlerin tam katılımının sağlanması için yasal düzenlemelerin hayata geçirilmeli.

Yeni PM çok ‘şenlikli’

Partinin eşsözcüleri önceki gün tamamlanan konferansta feshedilen Yeşiller Partisi’nin eşsözcüsü Sevil Turan ve feshedilen Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı oldu. Turan, kongrede yaptığı konuşmada yeni partinin “çok şenlikli bir parti” olacağına vurgu yapmıştı. Partinin Parti Meclisi’nde şu isimler var:
Feshedilen EDP’nin Genel Başkanı Ferdan Ergut, feshedilen Yeşiller Partisi’nin eşsözcüsü Kemal Tuncaelli, eski ÖDP ve BDP Milletvekili Ufuk Uras, Prof. Dr. Murat Belge, eski Yeşiller Partisi eşsözcülerinden Ümit Şahin, avukat Mebuse Tekay, yazar Oya Ayman, gazeteci Aydın Engin, Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güneşin Aydemir, Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Uygaz Özesmi, Lamdaİstanbul’un kurucularından Belgin Çelik ve lezbiyen gey, biseksüel, transgender (LGBT) aktivisti Michelle Demishevich.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler