13.02.2018 13:40 | Son Güncelleme:
AA

Esed rejimi bin 357 sivili kimyasal silahla öldürdü

Suriye İnsan Hakları Ağı, Esed rejiminin Suriye'de düzenlediği 211 kimyasal silah saldırısında bin 357'si sivil, toplam bin 421 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed  rejiminin şimdiye kadar 211 kez sivil yerleşimlerine yönelik kimyasal silah saldırısı düzenlediğini, bin 357'si sivil, toplam bin 421 kişiyi öldürdüğünü  duyurdu. 

SNHR'nin raporunda Esed rejiminin iç savaşın başından bu yana 211 defa  kimyasal silah kullandığına işaret edildi.

Raporda, saldırıların 33'ünün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin  (BMGK) 2118 sayılı kararından önce, 178'inin ise bu karardan sonra düzenlendiği  belirtildi.

Ayrıca 178 kimyasal saldırıdan da 8'inin Astana anlaşmalarıyla  gerginliği azaltma bölgeleri oluşturulması kararından sonra yapıldığı vurgulandı.

SNHR'nin raporunda, Esed rejiminin 4 Şubat'ta İdlib'in Serakib  ilçesindeki kimyasal silah saldırısına dikkat çekilerek, klor içerikli varil  bombalarının helikopterlerden atıldığı anımsatıldı.

Rapora göre, Esed rejiminin kimyasal silah saldırılarında 57'si askeri  muhalif, 244'ü kadın, 187'si çocuk, 7'si muhaliflerin esir aldığı rejim askerleri  olmak üzere, bin 357'si sivil, toplam bin 421 kişi öldü.

Raporun tavsiyeler bölümünde, Esed rejimin kimyasal silah kullanımına  ilişkin ciddi, sert, gerçekçi bir tutum sergilenmesi, saldırıların cezasız  bırakılmaması, muhalif bölgelere olası saldırılara karşı halka yeterli maske  dağıtılması çağrısı yapıldı.

Esed rejiminin kimyasal silah kullanımının 19 Ağustos 2014 itibarıyla  sona ermiş olması gerekiyordu. Zira rejim, 21 Ağustos 2013'te Şam'ın Doğu Guta  bölgesinde bin 400'ün üzerinde sivili kimyasal silah ile öldürmesinin ardından  Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nün (KSYÖ) devraldığı stokunu imha sürecine  dahil olmuştu. Bu sürecin yolunu Rusya, ABD'nin daha önce ilan ettiği "kırmızı  çizgisi" gereğince müdahalesini engellemek için yaptığı teklifle açmıştı. Ancak  KSYÖ'nün tüm stokun imha işleminin tamamlandığını duyurmasının ardından Esed  rejimi, öldürmenin yanı sıra korkutup göç ettirmek için de kimyasal saldırılarını  sürdürdü.

BM ile KSYÖ ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017'de, rejimi,  Han Şeyhun'da en az 100 sivilin öldüğü 4 Nisan 2017 tarihli kimyasal silah  katliamından sorumlu bulduğu raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sundu.

JIM'in kararı, tek başına katliamın sorumlularının Uluslararası Ceza  Mahkemesinde (UCM) yargılanmasına yetmiyor. Suriye'nin UCM üyesi olmaması  nedeniyle, rejimi BMGK'nın UCM'ye sevk etmesi gerekiyor. Henüz BMGK'da böyle bir  adım atılmazken, Esed rejimi kimyasal silaha başvurmaya devam ediyor.

Son olarak 4 Şubat'ta Serakib'deki kimyasal silah saldırısında 3'ü  sivil savunma görevlisi 12 sivil gazdan etkilenmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5