12.04.2013 15:51 | Son Güncelleme:

Esenboğa'ya metroda takvim belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’da metro hattını Esenboğa Havalimanı’na bağlamak için yıl sonuna kadar projelerin tamamlanacağını, gelecek sene de hattın yapımı için harekete geçileceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, ASO 1. Sincan OSB 4. Kısım’da gerçekleştirilen metro araçları üretim tesisi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Ankara için güzel bir hizmetin başlangıcı dolayısıyla OSB’de bir araya geldiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ankara metrolarını tamamlamak yetmez, Ankara’yı Esenboğa’ya bağlamak gerekir" dediğini, bu konuda talimat verdiğini anlatan Bakan Yıldırım, Ankara’da metro hattının Esenboğa Havalimanı’na bağlanması konusunda projelerin yapımı için ihalenin gerçekleştirildiğini, yıl sonuna kadar projelerin biteceğini kaydetti. Yıldırım, "Gelecek sene de o hattın yapımı için harekete geçeceğiz" dedi.

Ankara metrolarının inşaatının hızla sürdüğünü ifade eden Yıldırım, "Ankara metroları bizim için o kadar öncelikli bir konu oldu ki genel müdür yer altından çıkmıyor, evine gidemiyor, işlerini aksatıyor. Çünkü o biliyor ki bu metrolar ya bitecek ya bitecek. Metrolar bitmezse kim bitecek, onu siz biliyorsunuz" diye konuştu.

Lise öğrencisi olduğu yıllarda, siyasetçilerin, seçim propagandalarında, Ankara-İstanbul arasına yapılacak süratli demiryoluyla seyahat süresinin 2,5 saate ineceği vaadinde bulunduklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Yıl 1972. Abdülhamit’in tahtta kaldığı süre kadar geçmiş. Ama projede değişen hiçbir şey olmamış. 12 hükümet, 20 bakan değişmiş, Türkiye her seferde Yüksek Hızlı Tren (YHT) hayalini bir başka bahara ertelemiş. Geldik, başladık ve Türkiye’de Ankara-Eskişehir hattını 2009’da devreye alarak, ülkemizi, Avrupa’nın 6., dünyanın 8. YHT işletmeciliğine sahip ülkesi haline getirdik. Sene sonunda Eskişehir-İstanbul etabını bitiriyoruz. 150 yıllık rüyamız Sultan Abdülmecit’ten bize kalan Marmaray Projesi’ni de bitiriyoruz. Böylece Çin ile İngiltere’yi, Pekin ile Londra’yı modern demir ağlarla bağlayacak projeyi hayata geçiriyoruz."

"6 bin kişi buradan ekmek yiyecek"

Metro inşaatlarının hızla sürdüğünü anlatan ve 324 metro aracının hizmete alınacağını kaydeden Yıldırım, "Kurulacak fabrikanın 324 aracı yapıp yetiştirmesi mümkün değil. Metroyu bu yıl sonu açacağımız için ilk partiyi Çin’den getirecekler. Ondan sonraki partiler de fabrikada yapılmaya başlanacak. Birden bire yüzde 51 olmaz. Başlamadan hiçbir şey olmaz. Her şey dışardan geliyordu. Bu bir adımdır yüzde 30 olacak, yüzde 51 olacak, belki yüzde 70’e, 80’e çıkacak. Bu sanayicilere bağlı" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, fabrikada 350 Ankaralının iş sahibi olacağını, 6 bin kişinin de buradan dolaylı olarak ekmek yiyeceğini söyledi.
 

GÖKÇEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de metroların hizmete girmesiyle 2014’te Ankara trafiğinin rahatlayacağını belirtti.

Havalimanının yanına fuar alanı açılacağını ifade eden Gökçek, Ankara-havalimanı arasına metro yapılmasını istedi.

Şentepe’ye yapılacak teleferiklerden ilkinin ihalesinin dün yapıldığını anlatan Gökçek, "3,5 kilometre, inşallah 8 ay içinde bitecek" dedi.

Atatürk Orman Çiftliği içinde yeni bir bulvar yaptıklarını belirten Gökçek, "Bulvarın üzerine 12 tane alt-üst geçit yaptık ve hızlı trene yol verdik. Hızlı tren durmadan geçiyor" diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan da yapılan protokolle metro hatlarının yapımının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredildiğini anımsattı.

Tahan, Ankara metro araçları üretim tesislerinin, kendi sektöründe sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu ve Balkanlar’da da ilk ve tek olma özelliği taşıdığını belirtti.


 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10