Eser Yenenler ve sevgilisi de modaya uydu: Tepkiyi orta parmakla göstermek

Altın Kelebek Ödülleri'nde giydiği beyaz şapka alay konusu olunca Hadise, eleştirilere yanıt olarak başka bir şapkasının üzerine kondurduğu pek şirin orta parmağını göstermişti. Bir benzeri şimdi de Eser Yenenler'in çiçeği burnunda ve yüzüğü parmağında sevgilisi Berfu Yıldız'dan geldi. Onun da tek taşının küçüklüğü eleştirilmişti. Eğer tesadüf değilse orta parmak, gittikçe eleştirilere karşı ortak bir tepkiye dönüşüyor.

Eser Yenenler ve sevgilisi de modaya uydu: Tepkiyi orta parmakla göstermek

Kör göze (orta) parmak

Kör göze (orta) parmak

Orta parmağın neyi simgelediği açık. Birine yapıldığında ne demek olduğu da malum. Kaba ve müstehcen bir hareket olduğu konusunda hemfikirizdir herhalde. Bu nedenle kameralar önünde yapılacaksa çaktırmadan yapılıyor. Öyle ulu orta, kör göze parmak yapılmıyor.

Hadise şapkasına elini koyar gibi yapıp orta parmağı aradan fırttıverirken, Eser ve Berfu'nun muzip paylaşımında da yüzük parmağı yerine orta parmak kullanılmış. Hadise de, Eser ve Berfu da tepkilerini benzer şekilde göstermiş oldu.

Ortak bir tepki anlayışı mı?

Ortak bir tepki anlayışı mı?

Eser ve Hadise'nin aynı gruptan olduğu malum. O Ses Türkiye, Survivor, Yetenek Sizsiniz gibi Acun Ilıcalı yapımlarında yer alan Murat Boz, Hadise, Eser Yenenler vb. isimlerin kendi oluşturdukları bir çevre var. Belki de bu çevrenin kendi aralarında da şaka ya da tepki amaçlı kullandıkları bir hareket bu.

Tesadüf olma ihtimali de var elbette. Sonuçta çok yaygın kullanılan bir hareket. Sadece ünlülerden görmeye alışık değiliz. Hadise'den, Sinem Kobal'dan (ki kameraya değil, arkadaş ortamında yaparken magazine yakalanmıştı sadece), Seda Üren'den (10 yıl önce) ve şimdi de Eser Yenenler ve sevgilisinden gördük.

'Burnunuzu sokmayın'

'Burnunuzu sokmayın'

Hadise ve Eser olaylarındaki 'orta parmak' tepkisi, daha çok kişisel eşyalarla ilgili. Biri şapka, biri yüzük; hem de nişan yüzüğü. İnsanlar ünlülerin giyim, kuşamını acımasızca eleştirince demek ki 'burnunuzu sokmayın, parmak geliyor' mesajını da hemen akabinde alabiliyorsunuz.

Ünlü parmağı

Ünlü parmağı

Aslında çok büyük anlamlar yüklemeye gerek yok orta parmağa. Senin, benim orta parmağım neyse, ünlününki de o. Tek farkı çok daha fazla insana ulaşıyor. 'Ulaşıyor' derken onlara ithafen değil, çok insan görüyor yani.

Zaten ünlü birinin şapkasının eleştirilmesi, ünlü birinin nişanlısının yüzüğünün boyutunun konuşulması da bu sebepten değil mi? Çok insan görüyor, çok insan gördükçe de içlerinden bazıları illa hakkında bir şeyler söylüyor. Çünkü kamuya açık.

Ünlüler çok eleştirilince bir şekilde tepki veriyor. Kimi Twitter'dan yardırıyor, kimi alt mesajı olan fotoğraf paylaşıyor, kimi açıklama yayınlıyor. Bu işler böyle. Kamuya açık iş yapıyorsanız eleştirilmeyi göze alıyorsunuz demektir. Eleştirmeyi göze alıyorsanız da cevap geleceğini göze alıyorsunuz demektir. 

Bu makaleye ifade bırak