Siyaset
12.02.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.02.2012-2:30

Eski TBMM’de gençlik hitabesine müdahale

Ankara Ulus’taki eski Meclis binasında Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesi”ni okumak isteyen TGB’lilere polis müdahale etti. Gözaltına alınan 7 kişi daha sonra serbest bırakıldı

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile ilgili sözlerini protesto etmek üzere Ulus’taki Birinci TBMM önünde eylem düzenledi. Meclis’in içine girerek, burada Gençliğe Hitabe‘yi okumak isteyen gruba polis müdahale etti. Gözaltına alınan 7 TGB’li, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Yaklaşık 200 TGB üyesi, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik’in Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile ilgili “Bunlar ayet mi?” sözlerini protesto etmek üzere, Ulus’taki Birinci Meclis önünde toplandı. TGB’nin eylemine CHP Ankara milletvekillerinden Emine Ülker Tarhan ve İzzet Çetin ile CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da destek verdi. Daha sonra gruptaki 7 kişi, Gençliğe Hitabe’yi Atatürk’ün konuşma yaptığı kürsüden okumak için, Meclis’e girdi. Burada Gençliğe Hitabeyi okuyarak, kamera kaydına almak isteyen TGB üyelerine polis müdahale etti. Meclis’teki yasak alanlara izinsiz girildiği ve meclis kürsüsüne zarar verildiği gerekçesiyle, Ezgi Daryürek, Nazlı Çetin, Nevzat Akpolat, Aykut Diş, Emre Albayrak, Serhat Çığla ve Masum Gök’ün gözaltına alındığı bildirildi. Bu sırada polisle kalabalık arasında kısa süreli arbede yaşandı.


Emniyet’e götürülen 7 TGB üyesi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Daha sonra yeniden Birinci TBMM önüne gelen 7 kişi, diğer TGB’lilerle birlikte Meclis’in önünde Gençliğe Hitabe’yi okudu. TGB avukatları Ayhan Saruhan ve Fırat Kayaönü, yaptıkları açıklamada 7 TGB üyesinin gözaltına alınma gerekçesinin değiştirildiğini öne sürerek, gençlerin “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet suçlamasıyla karşı karşıya kaldıklarını iddia etti.


Etiketler: Artvin
Bilgi YarışmasıŞarkısında "Gel vefasız, gel vicdansız..." diyen ünlü sanatçımız hangisidir?kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ''Turist Ömer'' tiplemesi ile tanınan sanatçı kimdir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX