Eski Türkçe popu özleyenlere 6 yerli albüm önerisi

Eski Türkçe pop kafası yaşamak isteyenler için 6 efsane albüm seçtim. 

Eski Türkçe popu özleyenlere 6 yerli albüm önerisi

1. Sezen Aksu - Adı Bende Saklı (1998)

Sezen Aksu'nun 90'lı yıllarda yaptığı en iyi albüm olabilir. İçinde 'Adı Bende Saklı', 'Tutuklu' ve 'Kaderim' gibi hitler bulunan bu albüm, Sezen Aksu fanlarını farklı bir yolculuğa sürükleyebilir.

 

2. Mazhar Alanson - Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar (2002)

Mazhar Alanson'un ilk ve tek solo albümü olmasından mıdır bilinmez, ilk dinleyişte pek sarmasa da içinde öyle bir şarkı var ki direkt içine alıyor. Evet, o şarkıdan bahsediyorum: "Yandım yandım ki ne yandım, bana yeniden şarkılar söyleten kadın..." 

 

3. Sertab Erener - Sertab Gibi (1997)

Sertab Erener'in üçüncü stüdyo çalışması olan 'Aslolan Aşktır albümünde 'İncelikler Yüzünden' gibi dönemin en popüler şarkılarından biri bulunuyor. Bu parça o zamanlar Türkiye'ye bir beden büyüktü maalesef. Ama bugün bile Sertab konserlerinde hep söyler.

 

4. Levent Yüksel - Medcezir (1993)

Sezen Aksu, Onno Tunç ve Uzay Heparı'nın efsanevi işbirliği ile hazırlanan bu albüm, Türk pop müziği tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Kaliteli müziğin ne demek olduğunu gösteren ders kitabı niteliğindeydi resmen...

 

5. Kenan Doğulu - 6.5 (2004)

Kenan Doğulu'nun da 'buçuk' modasına uyduğu dönem yaptığı bu albüm, tam Türkçe akustik sevenlere göre. Derleme albümleri seviyorsanız Nilüfer'in 'Yeniden Yetmişe' ve Ajda Pekkan'ın 'Diva'sını dinlemenizi tavsiye ederim.

 

6. Sıla - Konuşmadığımız Şeyler Var (2010)

Bu albüm Sıla'ya büyük bir ivme kazandırdı. 'Konuşamadığımız Şeyler Var', Türk müzik tarihine ve Sıla'nın diskografisine bir nakış gibi işlendi. Hala uzun yolculuklarımızın vazgeçilmezidir... 

 

Bu makaleye ifade bırak