21.04.2010 00:43 | Son Güncelleme:
TUĞBA BOZKURT

Et fiyatları tırmanıyor

Geçen yılın ortalarından itibaren artış gösteren, mart ayında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “2 milyon besi hayvanı var” açıklamasıyla birlikte duraklama eğilimi çizmeye başlayan et fiyatları, yeniden tırmanışa geçti. Fiyatlarda yüzde 20’ye varan bir artış var

Geçen hafta 17 liradan alıcı bulan karkas etin fiyatının 19 lirayı gördüğünü ifade eden Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz şu bilgileri verdi: “Karkas etin fiyatı 20 liraya gidiyor. Kıyma, geçen hafta 25- 26 lirayken bugün 30 lirayı gördü. Dana kuşbaşı, 30 liradan 35 liraya çıktı. Mevsimsel olarak bollaşması ve fiyatının düşmesi gereken kuzu eti bile yükselişte. Pirzola 35 liradan 45 liraya çıktı.”
Yaklaşan turizm ve mangal sezonu nedeniyle oluşması beklenen fiyat artışının önüne geçmek için bu ayın başında harekete geçen Et Üreticileri Birliği (ET-BİR), toptancıya verilen fiyatları yükseltmeme kararı almış, fiyatları sabitlemişti. 

‘Eşekler de sayılsın’
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’dan yapılan hayvan sayısının yeterli olduğuna ilişkin açıklamaya karşılık, “Tarım Bakanlığı’nın eşek, at, domuz sayımı da yapması lazım, bakalım azalmış mı?” diyen Kopuz, fiyat dengesizlikleri, yüksek girdi maliyetleri ve yetersiz piyasa arzının önüne geçmek için et konseyinin oluşması gerektiğini ifade etti. Kopuz şöyle konuştu:
“Fiyatların artacağı belliydi. Sanayi olmadan yapılan her türlü yatırım ve teşvikler popülizmdir. Et bölümünde çok ciddi kayıt dışı çalışma var. Et fiyatlarının gerçeği yansıtmadığına inanıyorum. Tarım Bakanlığı beyan verse fiyatlarda yüzde 15-20 düşüş yaşanır.”   

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0