Etiyopya, 2011 yılına girdi

Bütün dünya 11 Eylül 2018 tarihini yaşarken, kendi takvim sistemine sahip Etiyopya coşku ve sevinçle 2011 yılını karşıladı.

Etiyopya, 2011 yılına girdi

Afrika ülkesi Etiyopya, 11 Eylül 2018 günü 2011 yılına girdi. Etiyopyalılar'ın 2011 yılından beklentisi, daha iyi bir gelecek ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi oldu.

Kendi takvim sistemine sahip Etiyopya'da her biri 30 günden oluşan 12 ay ve 5 günden oluşan 13'üncü ay bulunuyor ve 13'üncü ay, her 4 yılda bir 6 günden oluşuyor.

Peki Etiyopya takvimi nasıl ortaya çıktı? Etiyopya takvimi, Antik Mısır ve İskenderiye takvimi baz alınarak oluşturuldu. 12 Eylül 2007'de milenyum yılı olarak adlandırılan 2000 yılına giren Etiyopya, dünya genelinde kabul gören zamanı 7-8 yıl geriden takip ediyor.

Batı dünyasında takvim kavramı ilk kez MS. 525 yılında Dionysius Exiguus tarafından ortaya atıldı. Romalı rahip, matematikçi ve gök bilimci Dionysius Exiguus, hesaplamalarını Hz. İsa'nın doğduğu yıl üzerinden yaptı ve doğumu 'milat' olarak kabul etti. 

Doğuda ise İskenderiyeli rahip Panodorus, MS. 400 yılında Mısır takvimi hesaplamalarını farklı yöntemlerle gerçekleştirdi.

Etiyopya yeni yılı olan Enkutatash, yağışlı mevsimin sonunu ve hasat mevsiminin başlangıcını da simgeliyor ve ülke genelinde sarı papatyalarla kutlama gösterileri düzenleniyor.

Etiyopyalılar Enkutatash'ı, dualar edilen, ateşler yakılan, çiçekler toplanan, şarkılar söylenen, danslar edilen ve geleneksel yemekler yapılan kutsal kutlama töreni olarak görüyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak