EURO 2020 eleme grubunda rakiplerimiz Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andorra oldu!

12 farklı ülkenin ev sahipliğinde düzenlenen EURO 2020 Finalleri öncesi eleme grupları kura çekimi yapıldı. A Milli Takımımız H Grubu'nda yer alırken rakipleri son dünya şampiyonu Fransa'nın yanı sıra İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andorra oldu.

02 Aralık 2018 - 10:25 | Son Güncelleme: 02.12.2018 - 15:10 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Dünyadan Futbol » Milli Takım » EURO 2020 eleme grubunda rakiplerimiz Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andorra oldu!
Haberin fotoğrafları
EURO 2020 eleme grupları kura çekimi gerçekleştirildi.. Dublin Kongre Merkezi'nde yapılan kura çekiminde TFF'yi Başkan Vekili Ali Dürüst, Genel Sekreter Kadir Kardaş, A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Milli Takımlar Müdürü Hüseyin Coşkun ve Milli Takımlar İletişim Koordinatörü Türker Tozar temsil etti. TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı ise UEFA Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla organizasyona katıldı.
 
A MİLLİ TAKIMIMIZIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU
 
EURO 2020 elemelerinde H Grubu'nda yer alan Türkiye'nin rakipleri son dünya şampiyonu Fransa'nın yanı sıra İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andorra oldu
 
EURO 2020 boyunca özel maç yok
 
A Milliler 6 takımlı H Grubu’nda yer alacağından, EURO 2020 elemeleri boyunca özel maç yapmayacak.
 
İŞTE GRUPLAR
 
A GRUBUB GRUBUC GRUBUD GRUBU E GRUBU
İNGİLTERE PORTEKİZ  HOLLANDAİSVİÇRE HIRVATİSTAN
ÇEKYAUKRAYNAALMANYADANİMARKAGALLER
BULGARİSTANSIRBİSTANK.İRLANDAİRLANDA C.SLOVAKYA
KARADAĞLİTVANYAESTONYAGÜRCİSTANMACARİSTAN
KOSOVALÜKSEMBURGBELARUSCEBELİTARIKAZERBAYCAN

F GRUBUG GRUBUH GRUBUI GRUBUJ GRUBU
İSPANYAPOLONYAFRANSABELÇİKAİTALYA
İSVEÇAVUSTURYAİZLANDA RUSYA BOSNA-HERSEK
NORVEÇİSRAİLTÜRKİYEİSKOÇYAFİNLANDİYA
ROMANYASLOVENYAARNAVUTLUKKIBRIS RUMYUNANİSTAN
FAROE ADALARIMAKEDONYAMOLDOVAKAZAKİSTANERMENİSTAN
MALTALETONYAANDORRASAN MARİNOLİHTENŞTAYN
 
 
EURO 2020 elemelerinin maç takvimi şöyle:
 
1. hafta: 21-23 Mart 2019
2. hafta: 24-26 Mart 2019
UEFA Uluslar Ligi yarı finalleri: 5-6 Haziran 2019
3. hafta: 7-8 Haziran 2019
UEFA Uluslar Ligi final/üçüncülük maçı: 9 Haziran 2019
4. hafta: 10-11 Haziran 2019
5. hafta: 5-7 Eylül 2019
6. hafta: 8-10 Eylül 2019
7. hafta: 10-12 Ekim 2019
8. hafta: 13-15 Ekim 2019
9. hafta: 14-16 Kasım 2019
10. hafta: 17-19 Kasım 2019
 
Beşerli grupta yer alan takımların 2 adet maç haftası boşa çıkacağından, bu takımlar, üstte belirtilen ilgili tarihlerde özel maç yapma hakkına sahip olacak.
 
Finallere katılım hakkı
Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar (20 takım), final turnuvasına doğrudan katılma hakkını elde edecek.
 
Kalan dört takım ise, Mart 2020'de oynanacak UEFA Uluslar Ligi'nden gelecek takımların oynayacağı play-off karşılaşmaları yoluyla belirlenecek.
 
Kasım ayı içerisinde grup maçları tamamlanan UEFA Uluslar Ligi'nde kendi liglerindeki gruplarını birinci bitirmiş 16 takım, mevcut durumda play-off müsabakalarına katılma hakkını elde etti. Ancak bu takımlardan grup elemeleri vasıtasıyla EURO 2020'ye doğrudan katılma hakkı kazanan olduğu takdirde, yerlerini kendi liglerinde en iyi sıralamaya sahip bir sonraki takım alacak. Bir ligden (A-B-C-D) play-off oynayacak yeterli takım sayısına ulaşılamadığı takdirde, başka ligde bulunan ve UEFA Uluslar Ligi genel sıralamasında üstte yer alan ülke, ilgili ligin play-off maçlarına alınacak.
 
Özel koşullar
EURO 2020 elemeleri kura çekimi için, müsabaka takvimiyle ilgili sebepler, birbiriyle eşleştirilmeyecek takımlar, kış koşulları ve seyahat süresinin uzunluğu şeklinde dört ana başlık altında toplanabilecek özel koşullar belirlendi.
 
Kura çekimi esnasında, özel bir koşulun oluşması neticesinde ilgili takım sıradaki ilk müsait gruba yerleştirildi.
 
Birbiriyle eşleştirilmeyen takımlar
 
UEFA Yönetim Kurulunun aldığı karara göre, Cebelitarık ile İspanya, Kosova ile Bosna Hersek, Kosova ile Sırbistan aynı grupta yer alamadı.
 
Kış koşulları
 
UEFA Yönetimi, kış aylarında elverişsiz hava koşullarının yaşanması riskinin yüksek ve orta düzeyde olduğu bazı ülkeleri belirledi.
 
Maçların oynanmaması riskini asgariye indirmek için bu ülkelerden azami iki tanesi aynı grupta yer aldı.
 
UEFA'nın belirlediği ülkeler şöyle:
 
Belarus, Estonya, Faroe Adaları, Finlandiya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Rusya, Ukrayna
 
Seyahat süresinin uzunluğu
 
UEFA, takımların uzun uçak yolculuklarını asgariye indirebilmek için aralarında uzak mesafe olan ülkelerin aynı grupta yer almasıyla ilgili bazı sınırlamalar getirdi.
 
Mesafe sınırı getirilen eşleşmeler şöyle:
 
Andorra-Kazakistan, İngiltere-Kazakistan, Fransa-Kazakistan, İzlanda-Kazakistan, Malta-Kazakistan, Kuzey İrlanda-Kazakistan, Portekiz-Kazakistan, İrlanda Cumhuriyeti-Kazakistan, İskoçya-Kazakistan, İspanya-Kazakistan, Galler-Kazakistan, İzlanda-Azerbaycan, Portekiz-Azerbaycan, Ermenistan-İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi-İzlanda, Gürcistan-İzlanda, İsrail-İzlanda.
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
Şu an oynanan maç bulunmamaktadır.
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX