13.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.11.2012-9:30 A-A+

Ev kadınından ‘seks’ gurusuna

3.5 yıl önce 2 çocuk annesi bir ev kadınıydı. Kendi deyimiyle orta yaş krizi onu da vurdu, yazmaya başladı. Şimdi Time dergisinin ‘Dünyadaki En Etkili 100 Kişi’ listesinde... İşte ‘Erika Leonard’ın hikâyesi

Ev kadınından ‘seks’ gurusuna

NEVSAL ELEVLİ Londra

E.L harflerinin ardındaki kadınla tanışmak için sabırsızlanıyordum. En çok satanların tepesinde üç kitap birden, hepsi de aynı zamanda... Kim bu kadın? Erika Leonard James 3,5 yıl önce bir ev kadını, 49 yaşında iki çocuk annesi ve eski bir TV çalışanıydı. Sonra kendi deyimiyle orta yaş krizi onu da vurdu ve başladı yazmaya. Sonrası malum, James rekorlar kıran ‘Grinin 50 Tonu’ adlı seks, romantizm, BDSM yani Bağlanma-Disiplin-Sadizm-Mazoşizm konularından oluşan üçleme kitapların yazarı olarak ünlendi. Dünya çapında 40 milyon satan kitap halen 15 bin kitapçı ve sayısız online kitap satış sitesinin stoklarında yer alırken yayın hakları 50 ülkeye satıldı.

İŞTE GRİNİN 50 TONU!Universal Studios 5 milyon dolar karşılığında kitabın beyaz perdeye aktarılması hakkını satın aldı. Ayrıca James kitabında kullandığı seks objeleri ve oyuncaklarını ünlü bir internet sitesiyle birlikte ortaklaşa piyasaya sürmeye hazırlanıyor, bu ürünlerin arasında henüz bu piyasada tanınmayan gümüş mutluluk topu da bulunuyor. Time Dergisi, yazarı ‘’Dünyadaki En Etkili 100 Kişi’’ listesine aldı. Herkesin aklında aynı sorular var; Kitaplar cidden sekse dair mi, yoksa kadınlık ya da güçten mi söz ediyor...

Kitabınıza ‘Grinin 50 Tonu’ adını koydunuz ve iki ana karakterden birinin adı da Christian Grey. Neden gri? Neden 50?

Dünyaya siyah-beyaz bakmadığımı ve bunu yapanları korkutucu bulduğumu göstermek istedim. Önce 7, sonra 40 sonra 50 ton oldu. Ben hayatın grinin tonlarından oluştuğuna inanıyorum. Kitabı okudukça “Kadın iyi miydi? Kötü müydü? Adam ne diyordu, Adam iyi miydi? Ne oldu?” gibi sorular geçecek aklınızdan. Bunlar okurların kendilerinin yanıt verebileceği sorular. Bu onların nasıl hissettiklerine bağlı.

 Neydi size ilham veren?

Twilight filmini izledikten sonra kitapları okudum. Beşinci kez okuduktan sonra kendim roman yazmaya başladım. Zaten hep roman yazmak isterdim. İki tane roman yazdım. İlkini birilerine gönderdim. İstemediler. 2009’da eğlence amaçlı amatörce kurgu öyküleri yazmaya başladım. Sonra çalınmasın diye birileriyle görüştüm, ve kendim yazmaya başladım.

 Peki BDSM nasıl girdi ?

Dürüst olmak gerekirse bu daha ziyade bir meraktan kaynaklandı. BDSM konularında bir şeyler okudum ve bunları gerçekten çok heyecan verici buldum, geçmişte okuduğum bir kitap geldi aklıma. Bir lezbiyen yazarın yazdığı “Macho Sluts”. Hemen gittim , kitabı aldım (gülerek), biraz da utandım...  Gerçekten okudukça tahrik edici düzeyde heyecan verici buldum. ‘’ya bu tür bir ilişki yaşayan biriyle tanışsaydım, bu tür bir yaşam tarzı olsaydı ve tabii bundan hiç anlamayan, bu konuda hiçbir şey bilmeyen biri.. Sonra ne olurdu?’’. Ve gerçekte buradan başladım. Ve bu karakterleri tanıdıkça , onlar beni bu olağanüstü yolculuğa çıkarttı.

Bu kadar çeşitli orgazm inanılmaz bir hayal gücü gerektiriyor. Hayal gücünüzün tükendiği anlar oldu mu ?

Hayır. Repertuarım beni bile şaşırtıyor . Ama eşimin de hakkını yemeyim. Araştırmalarımda bana çok yardım etti. Bana her konuda yardımcı oldu.

 Araştırmalarınızı eşinizle denediniz mi ?

Evet tabii, ve bu kitapları araştırırken çok da eğlendik

 Bir de ilk kez gümüş mutluluk topu çıkıyor bu nasıl?

Aman dikkat. Onlar biraz ağır alışık değilseniz önce silikonlardan başlayın (kahkaha atıyor)

 Hayatınız değişti mi?

Evet. Daha büyük bir eve taşındım. Kitaplar eve sığmaz olmuştu. Verdiğiniz mavi nazar boncuğunu da evime asacağım. Devamlı seyahat ediyorum. Değişik bir yaşam.  

 Romanın bazı sayfalarını Blackberry ile yazdığınız doğru mu?

Evet bazı bölümleri. Aslında ilk roman nokie E71 di üçüncüsü Blackberry ile. Tabii hepsi değil. Notlar.

 Anneniz çocuklarınız kaç yaşındalar ?

Annem 70lerinde. iki oğlum var biri 18 diğeri 15 yaşında

 Christian’a benzer biri ile karşılaştınız mı hiç? Eğer öyle biri ile karşılarsanız ne yapardınız?

Evet aslında tanıştım. Yaşam tarzları böyle olan.

 Yatak odalarına Grinin 50 tonunu götürenler için bir tavsiyeniz var mı ?

Seks gurusu değilim. bir tavsiyede bulunamam. Ama güvenilir bir şekilde yapın. Sevmezseniz hemen bırakın.

 Kitabınız bazı feministleri kızdırdı. Onlara söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Kitapta iki karakter var. Aslında burada güçlü olan Anna. Ve bu bir fantezi. sadece bir hikaye.

Türkçe’si Pegasus Yayınları’ndan çıkan “Grinin 50 Tonu”nun ikincisi ‘Karanlığın Elli Tonu’ kitapçılarda yerini aldı. Kitabın üçüncüsü ‘Özgürlügün 50 Tonu’ ise 2 hafta içinde kitapçılarda yerini alacak.

Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Haluk Bilginer hangi dizide rol almamıştır?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.