YAZARIN
  EN SON YAZILARI  

  Yağlar, kokular ve ev yapımı ürünler oldukça merak uyandırıyor. Bunlarla ilgili çok soru alıyorum. Ben de evde yaptığım el kremi tarifini sizlerle paylaşmak istedim. Soğukların bastırdığı bugünlerde cildinizi koruyacak bu ürünün yapımı oldukça basit.

  Malzemeler:

  6 gr saf bal mumu

  25 ml sabit yağ

  2 kapsül E vitamini

  25 damla esansiyel yağ

  Bu el kremi için turunçgillerden elde edilen yağları kullanabilirsiniz. Ben çoğunlukla bergamot, limon ve greyfurt esansiyel yağlarını tercih ediyorum. Sabit yağ olarak ise badem yağı kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında eller daha çabuk kuruyup çatladığı için ölçünün 5 ml kısmında Hindistan cevizi yağı kullanmanız yararlı olacaktır.

  Bal mumu -antibakteriyel özelliğinden dolayı- ürünlerin uzun süre bozulmadan kullanılabilmesini sağlar. Nem tutma özelliği nedeniyle cildinizi yumuşatır. Aynı zamanda yağ ve su bazlı kremlerin homojen bir şekilde birbiri içerisinde dağılmasını sağlayan bir emülgatördür.

  Kremin hazırlanışı:

  Bal mumu ve sabit yağı ısıya dayanıklı bir cam kaba koyarak kısık ateşte benmari usulü ısıtın. Bal mumu eriyene kadar ateşten almayın. Bu sırada krem için kullanacağınız kavanoza esansiyel yağ karışımınızı koyarak ağzını kapatın. Bal mumu eridikten sonra karışımı kavanoza boşaltıp -eczaneden alabileceğiniz- yumuşak E vitamini kapsüllerini de delip içine sıkarak soğumaya bırakın.

  Cildinizde yan etkilere yol açabilme ihtimalini ortadan kaldırmak için soğuk pres ve distilasyon yöntemi ile elde edilmiş, içinde sentetik kimyasallar olmayan yağları kullanmanızı tavsiye ederim.

  Sevgiyle ve doğal kalın.

  Elçin Oltulu Şahin

  Web: http://dogalivarken.com

  Facebook: http://facebook.com/dogalivarken

  Instagram: @dogalivarken