Pancar kökü tozundan koyu renkli ruj yapımı

Aktarlardan veya güvenilir online alışveriş sitelerinden ulaşabileceğiniz pancar kökü tozu, oldukça başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Malzemeler:

•1 yemek kaşığı kadar bal mumu
•1 yemek kaşığı shea yağı
•Yarım çay kaşığı kırmızı pancar kökü tozu
•2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapım aşaması:

Bal mumunu cam bir kaba alıp, benmari usulü eritin. Bal mumu eridikten sonra, içine diğer tüm yağları ve pancar kökü tozunu ekleyip iyice karıştırın. Karışım, homojen bir kıvama gelince küçük ve kapaklı bir kaba aktarın. Aktardığınız kabı önce oda sıcaklığında, sonrasında ise buzdolabında en az 20 dakika bekletin. Ev yapımı rujunuz kullanıma hazırdır. 

 

Kırmızıturp ile ruj yapımı

Ev yapımı rujların içerisinde en kolay uygulayabileceğiniz tarif, kırmızı turpla yapılan rujdur. Tarifi ise aşağıda verildiği şekildedir:  
 
Malzemeler:

•1 adet orta boy kırmızı turp
•3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
•1 yemek kaşığı hakiki bal  


Yapım aşaması:

Kırmızı turpu iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Rendeleyerek suyunun çıkmasını sağlayın. Rendelediğinizde sulanan turpu temiz bir tülbent yardımıyla sıkarak suyunu çıkarın ve çıkan suyu ayrı bir kaba alın. İçine hindistan cevizi yağını ve balı ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı, temiz bir kaba aktarıp buzdolabında en az 10 dakika beklettikten sonra istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız bu ev yapımı rujun rengi koyu pembe olacaktır. 


Ev yapımı rujlarınızı buzdolabında ya da oda sıcaklığında, nemsiz bir ortamda muhafaza ederek bir ay boyunca gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.  Ev yapımı rujların içerisindeki malzemeler doğal olduğu için kullanım süreleri 1 aydan fazla değildir. Eğer bu süre zarfında bitiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, aynı malzemeleri azaltarak daha az ölçüde ruj yapabilirsiniz.