Dünya
13.06.2014 - 16:16 | Son Güncelleme: 13.06.2014-17:29

Evde tuvalet olsa tecavüze uğramayız

Dünyada 1,2 milyar nüfusuyla ikinci en kalabalık ülke olan Hindistan'da evlerin içerisinde tuvalet bulunmaması nedeniyle ihtiyaçlarını dışarda gidermek zorunda kalan ve bu nedenle taciz ve saldırılara daha çok maruz kalan kadınlar evlerine tuvalet istiyor.

Ülkede son dönemde 3 kız tecavüz edilmiş ardından öldürülerek ağaca asılmıştı.

Sitene Ekle
Ülkede 2011'de yapılan nüfus sayımına göre, toplam nüfusun yarısını  oluşturan yaklaşık 620 milyon kişi tuvalet ihtiyacını açık alanlarda gidermek  zorunda kalıyor. Jharkhand ve Madhya Pradesh eyaletlerinde kırsal alanda yaşayan halkın  yüzde 80'inden fazlası tuvalet olmadığı için evlerinin dışındaki arazileri  kullanıyor. 
 
Evlerde tuvaletin bulunmaması, saldırı ve tacize maruz kalma  tehlikesini artırdığı için en çok kadınları olumsuz etkiliyor. 
 
NE ZAMAN TUVALETE GİTSEK TACİZ VE SALDIRI OLUYOR
 
Madhya Pradesh eyaletinin Sehore bölgesinde yaşayan 19 yaşındaki  Reshma, gece tuvaletini yapmak için yakın bir araziye gittiği sırada bir gencin  karanlıktan yararlanarak kendisine saldırmaya çalıştığını söyleyerek 'Ne zaman  ihtiyaç gidermek için dışarıya çıksak, saldırı ve tacizler kadınlar için  kaçınılmaz oluyor' dedi. Eyalette bu yıl 10'dan fazla kadının açık alanlarda tecavüze uğradığı  kaydedildi. 
 
  Merkezi İngiltere'de bulunan WaterAid yardım kuruluşu ile Madhya  Pradesh eyaletinin başkenti Bhopal'daki evlere tuvalet inşa eden Aarambh sivil  toplum örgütünden Archana Sahay, bölgedeki çok sayıda kadın ve genç kızdan açık  alanlarda saldırıya maruz kaldıklarına yönelik şikayetler aldıklarını ifade etti. 
 
Evlere tuvalet yapıldıktan sonra bölgede taciz ve saldırıların  azaldığını belirten Sahay, kızların evlerine su getirmek için dışarı  çıktıklarında da tacize uğradığını söyledi. Polis istatistiklerine dayanan haberlere göre, Madhya Pradesh'te 1  Ocak-30 Mart 2014 tarihlerinde polise 1106  tecavüz şikayeti bildirildi. 
 
EVİNİ TERK ETTİ
 
Evinde tuvalet olmadığı gerekçesiyle düğününden iki gün sonra evini  terk eden 20 yaşındaki Anita Narre, eşine eve dönüş şartını eve tuvalet yapması  olarak açıklamıştı. Bunun üzerine bir sivil toplum örgütünün 10 bin dolarlık bağışıyla  evlerine tuvalet yapılmasından sonra eşine dönen Narre, şöyle konuştu: 
 
  ''Eşime, 'Beni bu evde görmek istiyorsan, tuvalet yapmalısın. Asla  dışarı çıkamam. Benim hatırıma bunu yapmak zorundasın. Tuvalet dışında bir  sorunum yok' dedim.'' Tuvalet protestosuyla bir anda ülke kamuoyunun gündemine gelen  Narre'nin bu hareketi çok sayıda kadına cesaret verdi. 
 
Her kadının onurlu ve şerefli yaşama hakkına sahip olduğunu ve bunun  için savaşması gerektiğini vurgulayan Narre, kadınların tuvalet ihtiyacını  dışarda gidermesinin uygun olmadığını kaydetti. 
 
Kadınlara yönelik taciz ve saldırı olayları üzerine Madhya Pradesh  hükümeti ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde kırsal alanlardaki evlerde  tuvalet yapılması projesi yürütülüyor. 
 
Uttar Pradeş eyaletinin Badaun bölgesindeki Katra Shahadatganj köyünde  yaşayan 14 ve 15 yaşındaki iki kuzenin cesedi, 29 Mayıs'ta köylerinin girişindeki  bir ağaçta asılı olarak bulunmuştu. Yapılan otopsi, genç kızların toplu tecavüze  uğradığını ve boğularak öldürüldükten sonra ağaca asıldığını ortaya çıkarmıştı. 
 

Bilgi YarışmasıŞarkısında "Gel vefasız, gel vicdansız..." diyen ünlü sanatçımız hangisidir?kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.