Siyah nokta, ölü hücreler, oksitlenmiş kir ve sebumun özellikle burun civarındaki gözenekleri tıkamasından oluşur. Evde yapabileceğiniz maskelerle siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Siyah nokta maskesi 1

3 yemek kaşığı yoğurdu bir kaba alın. İçine yarım limon suyu ekleyin ve iyice karıştırıp cildinize sürün. 10-15 dakika boyunca kurumasını bekleyip cildiniz yıkayın.

Siyah nokta maskesi 2

1 yemek kaşığı karbonata biraz su ekleyip hamur haline getirin. Siyah noktaların bulunduğu bölgeye masaj yaparak peeling yapın. 

Siyah nokta maskesi 3

1 yumurtanın akını alıp yarım limon suyu ekleyin. Küçük bir tencerede bir dakika boyunca ısıtın. Yüzünüze sürdüğünüz karışımı 10-12 dakika bekletin.

Siyah nokta maskesi 4

Özellikle yağlı cildi olanlar kil maskelerini tercih edebilirler. 2 yemek kaşığı kile su ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sadece siyah noktaların bulunduğu bölgelere değil tüm yüzünüze sürün. Maske 10 dakika sonra katılaşmaya ve cildiniz gerilmeye başlayacaktır. Bol su ile yıkayıp cildinize su bazlı nemlendirici bir krem sürün. 

Siyah nokta maskesi 5

1 tatlı kaşığı bala yarım tatlı kaşığı süt ekleyin. Kısık ateşte birkaç dakika ısıtın. Siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürün. Sürdüğünüz bölgelere makyaj temizleme pamuklarından yapıştırın. Maskenin kurumasını 15-20 dakika ekledikten sonra pamuğu alıp cildinizi bol su ile yıkayın. 
 

Herkesin cilt tipi farklı olacağından herhangi bir cilt bakım yöntemini uygulamadan önce içindeki herhangi bir maddeye hassasiyetiniz olup olmadığından emin olmalısınız. Bunun için denemeden önce bir uzmana danışmanızda yarar var.