Evet uzaylılar falan: Sadık bir Scientology üyesi olan 10 ünlü

Dünyanın en tuhaf tarikatlarından biri olan Scientology, ünlülerle gündemimize girdi. Tarikatın üyeleri, içeride ne olup bittiğinden daha çok ilgi çekiyor. Konunun üzerine gitmeyi bir borç bildim. İşte gördüğünüzde size birdenbire Scientology'i övmeye başlayabilecek olan 10 tuhaf ünlü. 
 

Evet uzaylılar falan: Sadık bir Scientology üyesi olan 10 ünlü

60 yıllık tarikat

60 yıllık tarikat

Amerikalı yazar L. Ron Hubbard tarafından 1952'de kurulan Scientology tarikatının üyelerinin tuhaf inanışları var. Dünyada yaşayan uzaylılar olduğuna, bunlara 'thetanlar' dendiğine inanıyorlar.

Biraz tuhaf gelmesine rağmen, Scientology tarikatına üye olan pek çok ünlü olduğunu biliyoruz. Onlara göre tüm bu argümanlar makul.

"Sen de mi be kardeşim?"
diyeceğiniz ünlüleri bir bir sıralamaya geldim.
 

1. John Travolta

1. John Travolta

1975'ten beri Scientology üyesi olan John Travolta, tarikatın yüksek profilli isimlerinden biri. 16 yaşındaki oğlunu kaybeden Travolta, o zor günleri atlatmasında tarikatın çok yardımı olduğunu ve onu hiç yalnız bırakmadıklarını söylüyor.

Travolta'nın eşi Kelly Preston ise, tarikatın eski sözcüsü Mike Rinder'ın söylediklerine bakılırsa, gruba ondan daha çok bağlı. 

2. Kirstie Alley

2. Kirstie Alley

Tarikatın sadık üyelerinden olan aktris Kirstie Alley, 1979'dan beri bu camianın içinde. Uyuşturucu bağımlılığı sürecinde kendi iradesiyle tarikata katıldığı biliniyor. Scientology'nin bağımlılıklardan kurtardığına inanılan tedavi proghramı olan Narconon'a da gitmiş.

Kirstie Alley, 2017 yılında gerçekleşen Las Vegas saldırılarından sonra attığı tweet'lerde, saldırganın psikiyatri tedavisi sırasında ilaç kullandığını ve bu ilaçların insanlara zararlı olduğunu söyleyerek tıp bilimini suçlamıştı. 

3. Beck

3. Beck

Bildiğimiz müzisyen Beck'ten bahsediyorum. Grammy ödülü bile kazanmış olan ünlü müzisyen... 2005 yılında yaptığı bir açıklamada "Ailem onların arasındaydı, kitaplarını okudum ve öğrendim" diyerek konuyu açıklıyor. Verdiği bir röportajda ise "Bana yardımının dokunduğuna inanıyorum. Eleştiriler bana mantıksız geliyor. Bilmediğiniz şeyleri hemen bir çırpıda eleştiriverirsiniz. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmayı sağladıkları kesin" demişti.
 

4. Isaac Hayes

4. Isaac Hayes

Şarkısı Isaac Hayes, 'Shaft' isimli film için yaptığı müzik sayesinde kazandığı Oscar ve South Park'ta seslendirdiği Chef karakteriyle tanınıyor. South Park'ın bir bölümünde Scientology'e laf sokulunca da diziden ayrılmış. "Tamam, mizah için de bir alan açılmasını gerek ancak şakası yapılmayacak şeyler var. İnanışlara saygı göstermeyen bir dizide yer alamam" diyor. 
 

5. Nancy Cartwright

5. Nancy Cartwright

Seslendirmen Nancy Cartwright da Bart Simpson karakteriyle tanınıyor ve 1991'den beri tarikatın içinde. 2007'de tarikata 10 milyon dolar bağışladı. 10 milyon dolar...

İçeride neler olup bittiğini anlatmasa da insanların Scientology hakkında söylediklerini 'önyargılı ve kötücül' bulduğunu ifade ediyor. 

6. Elisabeth Moss

6. Elisabeth Moss

Ya sen güzeller güzeli, eli yüzü düzgün bir insansın ablacığım, senin ne işin var oralarda?

The Handmaid's Tale ile oyunculuğunu konuşturan Moss, Scientology hakkında epey tutucu ve ciddi. Scientology'nin 'özgürlükler inanışı' olduğunu söylüyor, "Siz anlamamışsınız" diyor ama neyi anlamamız gerektiğini o da açıklamıyor.

İyice tuhaf tuhaf ettiniz kendinizi.

7. Juliette Lewis

7. Juliette Lewis

Güzeller güzeli oyuncu kontenjanının bir diğer üyesi ve müzisyen Juliette Lewis, Scientology'nin içinde yer alan bir ailenin fertlerinden. Bu nedenle de uzun zamandır tarikatın içinde. İsyankar tavrına rağmen tarikata hiç karşı çıkmamış ve epey sadık kalmış.

Bir başka Scientology üyesi olan aktör Danny Masterson tecavüzle suçlanınca "Her şey iyi olacak, seni ve aileni seviyorum" diyerek destek tweeti atmıştı. Birbirlerini de aşırı kolluyorlar yani.
 

8. Michael Pena

8. Michael Pena

'Ant-Man and the Wasp' ve 'Narcos'taki rolleriyle tanınan Pena, 2000'den beri tarikatın üyelerinden. Alkol bağımlılığıyla mücadele edebilmek için katılıyor ve Scientology'i "Benim için inanış ya da din benzeri bir şey değil, yalnızca yapılacak pratik şeylerden ibaret" diyerek açıklıyor.  

9. Laura Prepon

9. Laura Prepon

'Orange is the New Black' dizisinden tanıdığımız Prepon, tarikattan bahsederken 'stresten uzaklaşmasını sağladığını' ifade ediyor. Pek çok programa katılarak tarikatın önemli yerlerinde yer aldığını da ifade ediyor. 

10. Tom Cruise

10. Tom Cruise

Scientology, Türkiye'nin gündemine bundan yıllar önce Cruise sayesinde girmişti. 'Study Tech' isimli bir Scientology programı sayesinde tarikata katılan Cruise, disleksi rahatsızlığını bu sayede atlattığına inanıyor.Psikiyatri, onun için de 'yok edilmesi' gereken bir bilim dalı. Herkes Scientology müridi olunca psikiyatriye ihtiyacımız kalmazmış yani...

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak