Evgeni Plushenko'nun hayatı ve gizemli dünyası

Rus buz patencisi Evgeni Plushenko, 2006 yılında Olimpiyat şampiyonu, 2002 ve 2010 yılında ise Olimpiyat ikincisi oldu. Bununla beraber 7 Rusya şampiyonluğu, 4 Grand Prix Finali şampiyonluğu, 7 Avrupa şampiyonluğu ve 3 Dünya şampiyonluğu bulunuyor. Peki Evgeni Plushenko kimdir? Nasıl bir hayat geçirdi? Alexei Yagudin ile rekabetinin hikayesinin altında ne yatıyor?
 

Evgeni Plushenko'nun hayatı ve gizemli dünyası

Evgeni Plushenko spora nasıl başladı?

Evgeni Plushenko spora nasıl başladı?

Evgeni Plushenko, 3 Kasım 1982'de, Solneçniy'de dünyaya geldi ve 4 yaşında buz patenine başladı.

11 yaşına geldiğinde Volgograd'da çalıştığı buz pateni pisti kapatıldı. O zamanlar antrenörlüğünü Mihail Makoveyev yapıyordu. Öğrencisinin yeteneğinin farkında olan Makoveyev, onu Sankt-Peterburg'a ünlü antrenör Aleksey Mişin'e götürdü.

Mişin, o sıralarda, 1994'te Kış Olimpiyatları'na katılan Aleksey Urmanov ile genç bir patenci olan Alexei Yagudin'i çalıştırıyordu.
 

Ev kirasını antrenörü ödüyordu

Ev kirasını antrenörü ödüyordu

Bütün aile Sankt-Peterburg'a yerleşebilecek durumda değildi. Plushenko, yalnız başına Mişin'in yanına gitti. 1 yıl sonra annesi de Sankt-Peterburg'a geldi ama marangoz babası Viktor ve kız kardeşi Yelena Volgograd'da kaldı.

Basit bir apartman dairesine yerleşen Plushenko ve annesi, bir süre sonra bu mütevazı hayat şartlarının bile üstesinden gelemeyeceklerini anladılar. Mişin aileye yardım etmeye başladı. Plushenko'nun yeteneğime inanan Mişin, aylık 60 dolar civarındaki ev kirasının ödenmesine yardımcı oldu.

13 yaşına geldiğinde bütün üçlü jumpları atabilen Plushenko, Rusya şampiyonasında jumplarının kalitesi ve Biellmann spini ile dikkat çekti. Dörtlü toeloop da çalışmaya başlamıştı. 14 yaşındayken İsveç'te bir yaz çalışması sırasında ilk kez dörtlü toeloop attı.
 

Kariyerinin ilk performanslarından biri

1996-1997 sezonunda Dünya Gençler Şampiyonasını Timothy Goebel'in önünde kazandı.

Sonraki sene, 1997/1998 sezonda Plushenko Skate America ve Cup of Russia yarışmalarında ikinci oldu ve böylece 1998 yılındaki ISU Grand Prix Finali'ne katılmaya hak kazandı.

1998'de Avrupa Şampiyonasını ikinci sırada bitirerek gümüş madalya, Dünya Şampiyonası'nda da üçüncü olarak bronz madalya sahibi oldu.

Dünya şampiyonasında madalya aldığında yalnızca 15 yaşındaydı.

Bu yarışmaları kazanarak elde ettiği parayla Saint Petersburg'da bir daire alan Plushenko, ayrıca Volgograd'da yaşayan kız kardeşi ve kocasına para yardımı yaptı.
 

Biellmann dönüşü yapabilen birkaç erkek sporcudan biri

Plushenko, Mişin'in çalıştırdığı ve uluslararası alanda başarı kazanan tek patenci değil. Mişin'in öğrencilerinden Alexei Yagudin, 1998'de Avrupa şampiyonu oldu ve Avrupa ikinciliğini kazanan Plushenko'nun en önemli rakibi haline geldi.

Bir süre sonra Plushenko ile Yagudin arasındaki rekabet öyle arttı ki Yagudin, Rusya'nın ünlü antrenörlerinden Tatyana Tarasova ile çalışmak için Mişin'den ayrıldı.

Plushenko, 1999 yılında, dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili ritberger jump kombinasyonu atarak paten dünyasını şaşırttı ve rakibi Yagudin'i geçerek Rusya şampiyonu oldu.

16 yaşındaydı ve Rusya Şampiyonluğu'nu kazanan en genç patenci unvanını elde etti. Plushenko ayrıca, Biellmann dönüşü yapabilen birkaç erkek sporcudan biridir.
 

Hangisi daha iyi? Alexei Yagudin mi, Evgeni Plushenko mu?

Yagudin, 1999 Avrupa Şampiyonası'nda Plushenko'yu geçerek birinci oldu ve böylece rövanşı aldı. Plushenko ise, Avrupa ikincisi oldu.

1999 Dünya Şampiyonası, iki patenci arasında tam bir rekabete ve sinir savaşına sahne oldu. İki Rus patenci, basın yayın organları aracılığıyla birbirlerine saldırdı ve iş öyle ileri gitti ki, Plushenko ve Yagudin birbirlerinden nefret ettiklerini söylediler.

Yagudin, müthiş bir mücadeleye sahne olan yarışmada Plushenko'yu geçerek Dünya şampiyonu oldu ve eski antrenman arkadaşını yine ikinci sıraya indirdi.
 

En talihsiz performansı

2000 sezonu başladığında, Plushenko bu kez ikinci sıraya inmeye asla razı olmayacağını ortaya koydu. Aynı yıl Rusya Şampiyonası'nda yine Plushenko birinci oldu. Avrupa Şampiyonluğu unvanını bu kez Yagudin elinden aldı.

Sonraki hedefi Dünya Şampiyonu unvanını Yagudin'den almaktı. Plushenko, Serbest Programı'nda biz dizi hata yapınca, hayalini gerçekleştirmek şöyle dursun, dereceye dahi giremedi ve ancak dördüncü olabildi.

Yagudin ise, art arda üçüncü yıl Dünya şampiyonluğunu kazandı.

Plushenko, Dünya Şampiyonu olmak için 2001'de Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonasını beklemek zorunda kalacaktı.
 

En parlak programı

Bu ikili, 2000 yılı sonlarında yapılan ISU Grand Prix yarışmalarında, finale kadar karşı karşıya gelmedi. Her biri ayrı yarışmalarda piste çıktı ama 2001 Dünya Şampiyonası'nda formlarının zirvesinde olacakları ve Dünya Şampiyonası'nı kazanacakları mesajını verdiler.

2000/2001 sezonu Plushenko için çok parlak oldu. Sezon boyunca 8 yarışmaya girdi, 7'sini kazandı. Bunların 5'inde Yagudin'le karşı karşıya geldi ve 4'ünde rakibini geçti.

Önce Aralık 2000'deki Rusya Şampiyonası'nda Yagudin'i geride bıraktı. Ocak 2001'de Japonya Open yarışmasında Yagudin'e geçildi. Yine Ocak 2001'de Avrupa Şampiyonası'nda, Şubat 2001 ISU Grand Prix Finali'nde ve Mart 2001'de Dünya Şampiyonası'nda Yagudin'i geride bıraktı ve rakibinin 3 yıldır elinde tuttuğu Dünya şampiyonu unvanına son vererek sezonu kapattı.

En son, Dünya Şampiyonası'nda birinci olduğu için ISU'dan 55 bin dolar para ödülü almaya hak kazandı.
 

'Carmen' ile zor bir serbest program

2002 Kış Olimpiyatları'nda Plushenko ve Yagudin favoriydi. Yagudin hatasız bir program sundu ve kısa programı ilk sırada bitirdi. Plushenko ise dörtlü-üçlü toe loop kombinasyonunda sorun yaşadı ve kısa programı dördüncü bitirdi.

'Carmen' ile zor bir serbest program sundu ve genel toplamda gümüş madalyayı aldı.

Yagudin ise Olimpiyat tarihinde 6.0 puanlama sisteminde alınmış en yüksek puanları aldı ve böylece altın madalyanın sahibi oldu. Altın ve gümüş madalyayı alan Rusya ise, bunu Olimpiyat tarihinde erkekler kategorisinde ilk defa başarıyordu.
 

Yıllar sonra bile izlenen efsane performansı

Yagudin'in sporu bırakmasının ardından Plushenko, 4 yıl boyunca hemen hemen tüm yarışmaları kazandı. Sadece iki kez gümüş madalya aldı. İlki 2004 Grand Prix Finali'nde Emanuel Sandhu'ya kaybetmesiydi. İkincisi 2004 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası'nda Brian Joubert'e kaybetmesi... 2005 yılında Grand Prix Finali'ne katılamamasından sonra, 2005 Dünya Şampiyonası'ndan da kısa program sonunda sakatlık sebebiyle çekildi. Bu sakatlığı sebebiyle o yıl Münih'te ameliyat oldu.

18 Haziran 2005'te Plushenko, Mariya Yermak ile St. Petersburg'da evlendi. İlk çocukları Yegor ismindeki oğlu 15 Haziran 2006'da doğdu. 
 

Plushenko'nun performansına özel müzik yapıldı

2006 Kış Olimpiyatları'na giderken Plushenko ISU Puanlama Sistemi'ndeki başarısı sebebiyle en önemli favorilerden biri olarak görülüyordu. Kısa ve serbest programda iyi performans göstererek Olimpiyat şampiyonu oldu. Kısa programda elde ettiği skor, serbest programa en yakın rakibinden 10 puan kadar önde başlamasını sağlamakla birlikte, yeni bir ISU Puanlama Sistemi rekoruydu. Plushenko'nun serbest program müziği Edvin Marton tarafından onun için düzenlenmişti.

Plushenko, Olimpiyatlarda kısa programda ve serbest programda aldığı toplam 258 bin 33 puanla ISU'nun yeni puanlama sisteminde alınmış en yüksek puanı aldı ve dalında bir rekora imza attı. Bu rekor serbest program ve toplam puan için 2008 Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonası'nda Daisuke Takahashi tarafından kırıldı.
 

Eurovision'a bile katıldı!

Plushenko, 2006 Olimpiyatları'ndan sonra buz patenine ara verdi. Geçmişte yaşadığı sakatlığı sebebiyle yeni sezonda yarışmayacağını ve dinleneceğini söyledi.

2007 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası'nda Rus sporcuların madalya alamaması ve Plushenko'nun Rusya'nın domine ettiği bu sporda durumunu kaybetmesi sebebiyle endişelendi. Nisan 2007'de spora geri döneceğini açıkladı. Ancak bu 2007-2008 sezonunda Plushenko yarışmadı ve 2010 Kış Olimpiyatları'na katılma amacında olduğunu söyledi.

2008 yılında Plushenko, 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Dima Bilan'ın şarkısına özel hazırlanmış plastik bir pistte buz pateni yaparak eşlik etti. Edvin Marton'nun kenmanıyla eşlik ettiği şarkı yarışmayı kazandı. Plushenko bu dönemde eşi Mariya Yermak'tan da boşandı.
 

Unutulmayacak

Mart 2009'da Plushenko, uzun zaman koçluğunu yapan Aleksey Mişin ile birlikte 2010 Olimpiyatları'na hazırlanmaya başladığını açıkladı. 12 Eylül 2009 tarihinde, Yana Rudkovskaya ile ikinci evliliğini yaptı. 

2017 Dünya Şampiyonası erkekler uzun programı günü, ünlü sporcu emekliliğini açıklayarak pistlere veda etti. Rus Matç TV televizyonuna konuşan Plushenko “2018 Olimpiyat Oyunları’na sporcu olarak katılmayacağım. Spor kariyerimi noktaladım. Bir akademi açıp orada eğitmen olarak çalışacağım. Diğer sporcularla birlikte Olimpiyat Oyunları’na hazırlanmayı başarırsak gidebilirim. Gençlikle yarışmak mümkün değil. Bir sınır var. 15 operasyon geçirdim. Oyunlara katılmam çok zor. Artık doydum” dedi.


 

Bu makaleye ifade bırak