Antalya

Yerel Haber
15 Aralık 2015 - 12:22

EXPO’DA ETNOBOTANİK YARIŞMASI SONUÇLANDI

IHA

Anadolu Bitkileri EXPO’da Etnobotanik Yarışması sonuçlandı. 81 ilden 750 okulun katıldığı yarışmada kazananlar Expo2016 web adresinden duyuruldu.
EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel Bilfen Liseleri ortaklığında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 81 ildeki ortaöğretim 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Anadolu Bitkileri EXPO’da” Etnobotanik Proje Yarışması sonuçlandı. Dereceye giren öğrencilere ödülleri 15 Şubat’ta düzenlenecek törenle teslim edilecek.
“Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” sloganı ile yapılacak EXPO 2016 Antalya kapsamında yeni nesillerde, Türkiye’nin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin önemi, korunması ve sahip çıkılması gerektiği bilinci oluşturmak amacıyla düzenlenen “Anadolu Bitkileri EXPO’da” etnobotanik yarışmasına 81 ilden 750 okul başvurdu. Bu okullardan 347 okul proje gönderdi. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 1., 2. ve 3. ‘lüğe uygun görülen öğrenci, danışman öğretmen, okul, il ve ilçeler belirlendi. Kazananların isimleri www.expo2016.org.tr/duyurular adresinde yayınlandı.
HERBARYUMLAR EXPO 2016’DA SERGİLENECEK
Yarışmaya katılan öğrenciler, kendi yörelerindeki etnobotanik kullanımı olduğu bilinen bitki türleriyle ilgili bilgileri eski kuşakları kaynak alarak derledi, bu bitkilerden alınan örnekleri herbaryum (Kurutulmuş bitki örneklerinin belli bir sistemle düzenlenerek saklanması) kurallarına uygun olarak kurutarak bitki koleksiyonları hazırladı. Proje danışmanı Prof. Dr. Abdülkerim Alpınar’ın başkanlığında çeşitli üniversitelerin akademisyenlerinden oluşan jüri, bitki koleksiyonlarını bilimsel olarak değerlendirdi.
7 coğrafi bölgeden gönderdikleri projelerle dereceye giren öğrencilerin ve diğer projeler arasından sergilenmeye değer bulunan herbaryumlar, 23 Nisan 2016’da kapılarını açacak olan “Çiçek ve çocuk” temalı EXPO 2016 Antalya’da sergilenecek.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.