Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 15 Kasım 2006 / Çarşamba  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Emlak      Arabam      Kariyerim      Cumartesi      Pazar      Ege      Seri İlanlar  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  ÇİZERLER
  OMBUDSMAN
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
 GÜZELLİK   VİTAMİN   ÇOCUK BAKIMI   HAMİLELİK   DİYET   KADIN SAĞLIĞI 
Anne sütü mucizesi!

Anne sütünü mucizevi kılan öğelerden biri de prebiyotik lifler. Bu lifler sayesinde bebekler daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oluyorlar...


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, anne sütünü mucizevi kılan öğelerden birinin prebiyotik lifler olduğunu, anne sütüyle beslenen bebeklerin bu lifler nedeniyle daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını söyledi.
Son yıllarda yapılan klinik çalışmalarla anne sütü mucizesinin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Prof. Dr. Yağcı, şöyle konuştu:
''Anne sütünün her damlası bebeğe doğal koruma sağlar. Bu korumayı sağlayan en önemli maddelerden biri prebiyotik liflerdir. Prebiyotik lifler bebeklerin bağırsaklarındaki yararlı bakterilerin oluşumunu destekler. Böylelikle bağırsakta sağlıklı bakteriyel ortam oluşur ve bebeğin hastalıklara karşı bağışıklığını artırır. Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri olan prebiyotik lifler sağlıklı gelişme için gereklidir. Bu nedenle anne sütü ile beslenme bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.''

Prof. Dr. Yağcı, son yıllarda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, bebek mamalarına eklenen prebiyotik liflerin anne sütüyle beslenen bebeklerinkine benzer etki gösterdiğini de kaydetti.


© 2006 Milliyet