07 Temmuz 2003 Pazartesi
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
Türk kadını erken menopoza giriyor

Menopoz yaşını etkileyen çeşitli faktörlerin bulunduğunu ifade eden uzmanlar, Türk kadınlarının ABD'deki hemcinslerine oranla ortalama 5 yaş daha erken menopoza girdiğini belirtiyor...

     Fırat Üniversitesi (F.Ü) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Hüsnü Çelik, Türk kadının Amerika'daki kadınlara oranla 5 yaş daha erken menopoza girdiğini söyledi.
     
     Menopoz yaşını etkileyen çeşitli faktörlerin bulunduğunu ifade eden Çelik, bu faktörlerin başında sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıkların yer aldığını ve bekarların, evlilere oranla daha erken yaşta menopoza girdiklerini kaydetti.
     
     Türk kadınının, ABD'deki kadınlara oranla 5 yaş daha erken menopoza girdiğine dikkati çeken Çelik "Ortalama olarak, ABD'deki kadınlar 52 yaşında, Avrupa'daki kadınlar 50 yaşında, Türkiye'deki kadınlar ise 46-47 yaşları arasında menopoza giriyor. Menopoz döneminde meydana gelen rahatsızlıklar her kadında aynı olmuyor" dedi.
     
     F.Ü Tıp Fakültesi'nde görevli Dr. Ebru Gözeri ise, menopozun toplumdan topluma farklı olarak algılandığını belirterek, "Batılı toplumlardaki kadınlar menopozu kendilerine verilen bir ceza olarak düşünüyor. Türk ve Arap toplumlarında ise, üretkenliği ortadan kaldırdığı için ödül olarak görülüyor" diye konuştu.